1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

המפקחים נדהמו: הביצים נשטפו והונחו לייבוש בשמש

מפקחי משרד החקלאות חשפו לול ששטף את הביצים טרם השיווק וייבש אותן בשמש • שטיפת הביצים וחשיפתן לאורך זמן לשמש, מהוות סכנה מהותית לבריאות הציבור ● מלול זה משווקות מידי יום למעלה מ-5,000 ביצים ● כ-570 ביצים שנמצאו במקום הושמדו ● משרד החקלאות עיכב את שיווק הביצים מהמשק עד לסיום החקירה

קובי בורנשטיין, י"ב אב תש"פ 02/08/2020 11:40

סכנה לבריאות הציבור הביצים שנתפסו הביצים שנתפסו צילום: מפקחי משרד החקלאות

במסגרת פעילות ביקורת יזומה של מפקחי מערך בריאות העוף בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות בלול בצפון הארץ, התגלה בסמוך ללול מחסן ובו כיור המלא בביצים שטופות, דבר האסור על פי החוק, בשל החשש לפגיעה בבריאות הציבור כתוצאה מפעולת השטיפה. כ-570 ביצים נמצאו כשחלקן נשטפו, חלקן ממתינות לשטיפה בסמוך לכיור וחלקן מתייבשות בשמש.

לנוכח הסכנה המהותית לבריאות הציבור בצריכת ביצים שטופות, השמידו מפקחי המשרד את כל הביצים שהיו במקום והבעלים נחקר. כמו גם, ועל מנת שלא לסכן את בריאות הציבור, החליט מנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות לעכב את שיווק הביצים מהמשק עד לסיום החקירה.

במהלך השנים האחרונות, משרד החקלאות פרסם מספר פעמים את ההנחיות בנושא וחידדן. עם זאת, מן החקירה הראשונית עולה כי על אף שבעל הלול, המשווק מידי יום למעלה מ-5,000 ביצים, מודע להנחיות האוסרות על שטיפת הביצים ולהשלכות של פעולה זו על בריאות הציבור, בכל זאת הוא הנחה את העובדים במקום לבצע את השטיפה.

ד"ר רם כץ, רופא וטרינר ראשי לבריאות העוף בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות: "ישנן הנחיות מפורשות האוסרות על ניקוי ושטיפת ביצים. כיוון שקליפת הביצה אינה אטומה, מי השטיפה עלולים להחדיר חיידקים לתוכה, ואלו עלולים להתרבות בה. ההתעלמות מההוראות האלה, מהווה סיכון לבריאות הציבור. מלבד שטיפת הביצים, הגדילו ועשו עובדי המקום, וייבשו את הביצים בשמש החמה. מיותר לציין כי אסור שביצים תהיינה מוחזקות בטמפרטורות גבוהות כאלה, ובפרט בשרב של הימים האחרונים".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;