1. עמוד הבית
  2. בחצרות
  3. אנ"ש

הראש"ל והפרוייקטור: "המסכן אחרים חשש רציחה בידו"

הראש"ל בקריאה משותפת יחד עם פרויקטור הקורונה הלאומי הפרופ' רוני גמזו לשמור על כל הוראות משרד הבריאות: "על פי הנחיות משרד הבריאות וממילא גם על פי ההלכה, מי שמסכן אחרים חשש רציחה בידו ועוונו ישא"

משה ויסברג, י"ד אב תש"פ 04/08/2020 14:55

קריאה נחרצת הראשל"צ הגר"י יוסף ורוני גמזו הראשל"צ הגר"י יוסף ורוני גמזו צילום: באדיבות המצלם

אמש נפגש מנהל "מגן ישראל" - הפרויקטור הלאומי למאבק בקורונה הפרופ' רוני גמזו עם הראש"ל הגר"י יוסף להתייעצות בנושאים הלכתיים בנושא הקורונה.

לאחר המפגש הוציאו הראש"ל יחד עם הפרופסור גמזו קריאה משותפת, בה הם קוראים בכל לשון של בקשה להישמע להוראות משרד הבריאות והגורמים המוסמכים.

בתחילת מכתבם המשותף מודגשות הסכנות הבריאותיות וממילא גם הצורך בהחמרה בהנחיות בנוגע להתמודות עם מגיפת הקורונה שהפילה חללים רבים, צעירים וזקנים, בריאים וחולים.
 
"תורתנו היא תורת חיים, ומצווה אותנו ונשמרתם מאד לנפשותיכם, ועוד אמרה התורה, וחי בהם, ודרשו חכמים בגמ' יומא פה: ולא שימות בהם. ולכן פיקוח נפש דוחה את כל התורה כולה." נכתב במכתב המשותף.

במכתב מציין הראש"ל את דברי הרמב"ם (פרק ב מהלכות שבת הלכה ג) שכתב: "ואסור להתמהמה בחילול שבת לחולה שיש בו סכנה, שנאמר 'אשר יעשה אותם האדם וחי בהם ולא שימות בהם'.
 
בנוסף מביא הראש"ל במכתבו את דברי התוספות (בבא קמא כג ע"א) שכתבו: "יותר יש לאדם ליזהר עצמו שלא יזיק אחרים משלא יוזק". מה שרלווטני מאוד למצב הנוכחי.

הראש"ל יחד עם פרויקטור הקורונה הלאומי הפרופ' גמזו באים במכתבם בקריאה נרגשת אל כל אחד ואחד להקפיד ולשמור על הנחיות משרד הבריאות שמצילות חיים פשוטו כמשמעו.

במכתב המשותף מפורט כי חובה מוחלטת להקפיד על עטיית מסיכה במרחב הציבורי, ובתוך בתי הכנסת. כמו כן יש לשמור על ריחוק והימנעות מהתקהלויות מסוכנות. "שומר נפשו ירחק מאירועים אשר אין מקפידים בהם על הכללים ומתקהלים מעבר למותר." נכתב.

לגבי אנשים החשים בתסמינים כגון קושי בנשימה, שיעול או היעדר חוש ריח וטעם, וחום, נכתב במכתב כי חובה גמורה עליהם להיבדק. וכי אסור באיסור חמור לאדם לעשות דין לעצמו ולהביא אחרים לידי סכנה. 

הראש"ל הוסיף וכתב: "וכבר מלתי אמורה בזה, שעל פי הנחיות משרד הבריאות וממילא גם על פי ההלכה, מי שמסכן אחרים חשש רציחה בידו ועוונו ישא."

הקריאה המשותפת מסתיימת בקריאה לעזרת איש אל אחיו, לוודא כי אכן בכל הסביבה של כל אחד ואחת מקפידים על כל הנחיות משרד הבריאות. ובתפילה ותקווה כי נשוב במהרה לפקוד את היכלי התורה והתפילה מתוך שמחה וטוב לבב. וכתפילת דוד המלך "על החולים שיתרפאו, על הבריאים שלא יחלו ועל פרנסתם שיתברכו, ולבטל מהם כל גזירות קשות."

במהלך הפגישה שקדמה לקריאה המשותפת, הדגיש הראש"ל הגר״י יוסף כי השיקול המנחה היחידי שצריך להיות לנגד עיניו של גמזו הוא הצלת חיים. מרן הראש״ל אמר לפרופ׳ גמזו מנהל ״מגן ישראל״ - הפרויקט הלאומי למאבק בקורונה שיפעל במקצועיות ולא ייכנע או יקבל החלטות מתוך לחצים וביקורות. וכי גם התורה הקדושה מורה לנו להישמע לכל הוראות הרופאים בשגרה ובפרט בזמן כזה.

כמו כן, בסיום פגישתם, העניק הראש"ל הגר"י יוסף לפרופ' גמזו את ספרו 'ילקוט יוסף' כשהוא רושם בהקדשתו: "ליקר ונעלה, אוהב חכמים ומכבדם, איש על העדה. פרופ' רוני גמזו שליט"א. שיהיה בהצלחה על התפקיד החשוב שקיבל על עצמו, להצלת העם היושב בציון".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. הרבה חסידים נפטרו בגלל שנדבקו מאלו שלא חובשים מסכה  (ל”ת)

    שיפנו לחסידי בלז ולאייכלר

;