1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. קורונה

אלפי נערים חרדים בסכנת הידרדרות לרחוב

משבר הקורונה משפיע לרעה גם על הגידול בנוער הנושר במגזר החרדי בצורה דרמטית. רבנים ותלמידים שנמצאים בתחום מזהירים בשיחה עם 'בחדרי חרדים' כי גם עמותות אשר פועלות ומקדמות נוער שכזה נמצאות במשבר כלכלי קשה מחוסר תקציב מצד משרד החינוך | "הממשלה החליטה לזרוק אותנו לרחוב", אומר אחד התלמידים

יענקי פרבר, י"ט אב תש"פ 09/08/2020 08:20

משבר הקורונה משפיע נערים בתוכנית היל"ה נערים בתוכנית היל"ה צילום: באדיבות המצלם

אנשי חינוך רבים שמתעסקים עם הנוער הנושר במגזר החרדי והדתי אומרים כי משבר הקורונה גורם גם לשבר גדול מאוד אצל נערים ונערות מבתים חרדיים ודתיים ואחוז הנשירה בתקופה הזו גדל בצורה דרמטית.

אל הנתונים המדאיגים הללו מצטרפת כעת ההודעה המעשית של משרד החינוך על סגירת כלל היחידות לקידום נוער בארץ. בשבוע שעבר הודיע משרד החינוך לחברה למתנ"סים המתפעלת את אותם יחידות לקידום נוער, כי אין תקציב לתכניות לנוער בסיכון ולנוער נושר. ובעקבות כך יצאו מכתבי פיטורים לכל עובדי תכנית היל"ה (השלמת יסוד ולימודי השכלה) שפועלת להשאיר במערכת החינוך נוער בסיכון. דבר זה יוביל למצב בו 8,000 תלמידים שנשרו מבית הספר לא יפתחו את השנה ויישארו ברחוב.

אותם נערים ונערות בסיכון שנשרו ממסגרות לימוד פורמליות משולבים בתכניות היל"ה ב-140 יחידות לקידום נוער ברחבי הארץ, במוסדות שיקומיים ובמוסדות חסות הנוער, מתוכם מעל 1000 נערים ונערות מהמגזר החרדי שלומדים במרכזים נפרדים בכל רחבי הארץ, אלעד, תל אביב, ירושלים. פתח תקווה, ביתר, מודיעין עילית, צפת ועוד.

לאותם נערים ונערות זו המסגרת האחרונה שלהם, בה הם לומדים ומשלימים בגרויות יחידות אלו מהוות מסגרת אחרונה לפני יציאתם לרחוב ממש.

הרב דוד דרוק, הינו ר"מ למקצועות קודש באחד מהמרכזים שנמצאים בתל אביב. בשיחה עם 'בחדרי חרדים' הוא אומר כי "רק במהלך השנה האחרונה מעל 90 אחוז מהנערים והנערות שהשתלבו בתכניות, סיימו את המסלול באופן מוצלח כשבידם תעודת 12 שנות לימוד, בכל מקצועות הקודש אם זה גמרא תנ"ך, או הלכה". המרכז פועל ארבע שנים בשיתוף פעולה עם מנהל השירותים החברתיים.

נערים בתכנית היל"ה.

הרב דרוק מזהיר כי אם יסגרו את אותם מרכזים, יפלטו לרחוב אלפי נערים חרדים שיישארו ללא מענה.

גם הרב עקיבא כהן שמנהל את החלק ההשכלתי במרכז אומר כי "המרכז שלנו שנקרא "אל הנער" פועל ארבע שנים בשיתוף פעולה עם מנהל השירותים החברתיים בעיריית תל אביב ופונה למגזר החרדי שגר בתל אביב ומתמקד באזור הדרום, המרכז, המרכז מלווה בתוכנית יעודית המנוהלת על ידי הרב אבינועם רוזנצוייג שהינו גם עו"ס קליני". עוד אומר הרב כי "צוותי התכניות, מורים, מגידי שיעורים ומדריכים, מונעים מתוך אהבת הנערים ואמונה ביכולותיהם ובשינוי, עושים לילות כימים למען הצלחת כל אחד ואחת, מחבקים את הנערים ופועלים להצלחתם. וכל זאת תוך הצלחה גדולה להחזיר את אותם נערים למסלול והנחתם לתורה ויראת שמיים".

גם ש.ט. נער שלומד במרכז החרדי בתל אביב אומר ל'בחדרי חרדים' כי "המרכז הזה הציל את חיי, וכעת אני מתגייס לצה"ל במסלול החרדי נצח יהודה כשאני חזק יותר רוחנית ונפשית".

יוסף ריס, בן 16 וחצי הלומד כשנתיים בתכנית היל"ה בבני ברק. מספר ל'בחדרי חרדים': "הגעתי לתכנית אחרי מוסדות רבים שנפלטתי מהם, פשוט לא הצלחתי להתאים את עצמי למערכת, ונפלטתי, אחרי שנה שלימה של שהות בבית, ללא שום מסגרת, ללא שום עשייה, כלום, בגיל הכי משמעותי ויפה של החיים, בזבזתי שנה שלמה של כלום, אחרי שנה איכשהו המליצו להוריי המיואשים על תכנית הילה, תכנית לנוער בסיכון, ההורים שלי הלכו עם אותה תחושה של השנתיים האחרונות, בוא ננסה עוד מסגרת, שאולי הפעם, אולי, נצליח, במקום להיפלט משם".

"הוריי נפגשו עם הצוות של המקום, ואח"כ ביקשו ממני ללכת להיפגש עם אחד מאנשי הצוות, הלכתי, עם אותה תחושה של תמיד, נלך, נדבר, נתחיל ללמוד ונכשל, אבל, הפעם זה היה שונה, נפגשתי עם אחד מאנשי הצוות מספר פעמים, אח''כ התחלתי ללכת לתכנית, לעיתים רחוקות, אך פה חל השינוי, אחרי שנתיים שלימות של עשרות מוסדות שהייתי חייב להתאים את עצמי למערכת ולהיכשל, הפעם, כל המערכת, כל המערכת התאימה את עצמה אליי, הבינה את היכולות שלי, את הפוטנציאל שלי, והתאימו לי את המסגרת הלימודית המתאימה ביותר, לאט לאט התחלתי ללמוד, לעשות מבחן ועוד מבחן להשקיע יותר ויותר להתמיד כל יום ויום".

עוד מספר ריס: "עד היום, שנתיים אחרי סיימתי 12 שנות לימוד, 16 יחידות בגרות, ומקווה מאוד לסיים בקרוב בגרות מלאה, אדם אחר, חלומות חדשים וראליים, מנער שלא העז לחלום יותר מדי, לנער שהחלומות שלו כל תקופה משתנות כי הוא משיג אותן".

"התודה שאני ועוד אלפי בני נוער חייבים לתכנית הילה, היא חיים שלמים, השינוי שתכנית יכולה יכולה לייצר, זה דבר שלא קיים בשום מערכת אחרת בארץ, סגירה שלה תהיה שחיטה פומבית של עתידם של 7000 בני נוער, שרק העזו לחלום ולהגשים, והממשלה החליטה לזרוק אותם לרחוב". כך ריס.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. הצדיק את הצדיק  


 2. החינוך הכי טוב יקבל בצבא...  

  שריר

 3. עצוב מאוד!  

  ארי

 4. הכרת הטוב לתוכנית  

  ישראל

 5. עוד רבות ידובר בעתיד על התקופה הזו, מי הציל את הדור בפיקחותו ומי הרס את הדור  (ל”ת)

  המגיפה הרוחנית

;