1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. קורונה

כך משחקת התקשורת במספרים של הקורונה

דיווחים דרמטיים היום מגלים כי "מספר החולים בישראל עבר את מספר החולים בשבדיה", וכמובן גם בסין. אך מה 'שכחו' להזכיר לנו בדיווחים בכלי התקשורת בישראל?

יוסף קליין, י"ט אב תש"פ 09/08/2020 14:50
תגיות:

המצב בישראל גרוע? שוק מחנה יהודה השבוע, בצל הקורונה שוק מחנה יהודה השבוע, בצל הקורונה צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

משחקים בנתונים: דיווחים דרמטיים שפורסמו היום בערוצי תקשורת מובילים בישראל, הציגו תמונה עגומה של מצב הקורונה. בדיווחים נאמר כי "מניין הישראלים שנדבקו בקורונה עלה ל82,465 – בכך עקפה ישראל את שבדיה שלא הטילה סגר, וידועה בשיטתה הפשרנית הנושא המלחמה בנגיף". אם לא די בכך, בדיווחים נטען כי "ישראל תעקוף מחר את מספר החולים בסין".

הנתונים אמנם מבהילים, אבל שימו לב: מה ששכחו לציין בפניכם, הוא שמספר החולים הפעילים עומד על קרוב ל25,000, מהם 388 במצב קשה – 105 מהם מונשמים. אך הנתון החשוב ביותר הוא מצב התמותה. עד כה נפטרו בישראל 594 חולי קורונה.

וזהו, בעצם, הנתון החשוב ביותר. אמנם, בשבדיה שלא הטילה סגר עמד מספר החולים 'רק' על כ80,000 (יתכן שהמספרים גבוהים יותר, משום שהמדינה לא ביצעה בדיקות בהיקפים שאותם עשתה ועושה מדינת ישראל). אך מספר המתים במדינה עומד על, שימו לב, לא פחות מ5,763. וזה, כשבישראל לא הגענו עדיין ל600 מתים. על מספר המתים בסין מיותר בכלל לדבר, מה גם שאיש בעולם לא מייחס אמינות לדיווחים אודות מספר המתים כתוצאה ממחלת הקורונה בסין.

כך שלפי כל הנתונים, מצב התמותה בארץ הוא הנמוך ביותר, יחסית למספר החולים, והוא עומד על 0.25%, זאת בניגוד לעולם שבו המדד עומד על 4-6% במדינות המתקדמות. ההסברים לכך נעוצים כמובן בכך שהאוכלוסיה בישראל נחשבת לצעירה יותר יחסית לאירופה, גם ההגבלות עשו את שלהן, וכן, גם למערכת הבריאות שנחשבת למשופרת יש בהחלט משקל.

בכל מקרה, לפני שהתקשורת מצביעה על העליה בתחלואה, עליה גבוהה באמת, שתתמקד במדד התמותה שהוא החשוב ביותר. ושבו, לפי כל פרמטר, ישראל מוכיחה עליונות שאין לה אח ורע. ולא שאין מה לבקר, בהחלט שיש, אבל נצפה שלפחות יתמקדו בנתונים האמיתיים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מי שמעוות את הנתונים זה כותב הכתבה  

  דוד

  • רוב המתים מהמחלה ורוב החולים הינם מהמגזר הערבי. לכן כולם שותקים. 

   ליפעס ברודער

 2. אל הכתב  

  יוסף

 3. מה הקשר  


  • פתאום הקב"ה הוא נכנס רק בתמותה אבל לא החולים אתה לא מבין שקורונה לא הורגת פשוט בחו"ל כל מי שמת והוא עם קורונה רושמים שמת מקורונה גם בארץ זה ככה אבל פחות .רוב האדמורים ועוד הרבה מקובלים לא מקפידים כלל על ההוראות רק שתדע מי שמקפיד זה רק אלה שמקבלים כסף מהציונים וזה עובדה אלה שפחות ציונים ולאומיים אז יותר בסדר (ל”ת)


 4. בלי עין הרע  (ל”ת)

  יוסי

  • אחוזי תמותה לא קשורים לאיש? 

   ל-4

 5. תודה לכם השם הבטיח טובה הארץ מאוד מאוד  

  יעקב

 6. שפעת מול קורונה  


 7. כל הזמן עסוקים במסכות וסגרים שבכלל לא הוכחה יעילותם  

  יןאל

 8. מי שמאמין שקורונה הורגת הוא מטומטם פתי יאמין לכל דבר שהציונים אומרים .  (ל”ת)


 9. אך ורק בזכות צדיקי הדור  

  ש

;