1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

מחקר ב'סורוקה': האם 'אינרטפרון' יעילה לטיפול בחולי קורונה?

סורוקה הוא בית החולים הראשון והיחיד בישראל ששותף למחקר בין-לאומי על טיפול בחולי קורונה ב'אינטרפרון' – תרופה המיועדת לטיפול בוירוסי כבד, אך ישנן עדויות על הצלחה בטיפול בחולי קורונה

יוסף קלייןכ"ח אב תש"פ 18/08/2020 16:30

המירוץ אחר התרופה קורונה אילוסטרציה צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

האם התרופה 'אינטרפרון' אכן יעילה בטיפול בחולי קורונה? סורוקה הוא המרכז הרפואי היחיד בארץ שהחל בביצוע מחקר התערבותי על טיפול בתרופת 'אינטרפרון למבדה' בחולי קורונה. יעילות ובטיחות התרופה נבחנות כעת במקביל בכמה מרכזים רפואיים מובילים בעולם, ביניהם: Massachusetts General Hospital בבוסטון, Mount Sinai בניו יורק ו-Toronto General Hospital בקנדה.

המחקר נעשה בשיתוף חברת Eiger Biopharmaceuticals המפתחת את התרופה בשגרה לטיפול בנגיפי כבד ובוחנת אותה כעת ליעילות כנגד נגיף הקורונה. ביצועו מתאפשר לאחר זכיית החוקרים במענק גדול של קרן אמריקנית שאחד ממקימיה הוא דסטין מוסקוביץ ממייסדי Facebook. בסורוקה שותפים למחקר: ד"ר אוהד עציון - מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד בסורוקה, פרופ' ויקטור נובק - מנהל מחלקה פנימית קורונה ומנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה וצוות מחלקת הקורונה בסורוקה.

אינטרפרון היא תרופה בעלת יעילות כנגד וירוסים שונים בעיקר אלו התוקפים את הכבד, לאחר שהצטברו עדויות בנוגע ליעילותה כנגד וירוסים הפוגעים במערכת הנשימה כמו שפעת ונגיף הסארס הראשון. החוקרים בוחנים את יעילותה גם כנגד נגיף הCOVID-19 השייך לאותה משפחת נגיפים.

בשלב זה, גויסו למחקר חמישה מטופלים המאושפזים במחלקת הקורונה בסורוקה, ובמסגרתו ניתן להם טיפול בתרופת האינטרפרון למבדה.

ד"ר אוהד עציון, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה בסורוקה, ומעורכי המחקר: "אנו גאים להיות הראשונים בישראל ששותפים למחקר זה. האינטרפרון ניתן בזריקה תת עורית, אחת לשבוע, פעם עד פעמיים בלבד. לתרופה אפקט של דיכוי הנגיף ומניעת התפתחות של תגובה דלקתית קשה במערכת הנשימה. למחקר המתנהל כעת בסורוקה ובמרכזים הנוספים ברחבי העולם פוטנציאל להוסיף כלי חשוב לטיפול במחלה שיאפשר קיצור משך תקופת ההדבקה בנשאי הנגיף ומניעת התפתחות סיבוכים קשים ומסכני חיים בחולי קורונה אשר פיתחו תסמינים נשימתיים".

פרופ' ויקטור נובק, מנהל מחלקת הקורונה והמרכז למחקרים קליניים בסורוקה, אמר: "חובתנו כרופאים לחקור שיטות חדשות לטיפול במחלה. הניסוי המתבצע כעת במחלקתנו הוא חלק ממאמץ עולמי של מדענים ורופאים להקנות לצוותים המטפלים במחלה ארסנל של אמצעים, שבטיחותם ויעילותם הוכחה במחקרים טובים".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;