1. עמוד הבית
  2. נשים
  3. בריאות

בדיקת אולטרסאונד כתחליף לבדיקת התקדמות הלידה

לאחר מחקר בבית החולים קפלן, בו השתתפו 180 יולדות שחולקו ל2 קבוצות, נראה כי בדיקת אולטרסאונד להתקדמות הלידה מפחיתה משמעותית את כמות הבדיקות הואגינאליות וכך מפחית משמעותית את הזיהומים בלידה

חני לוין, כ"ט אב תש"פ 19/08/2020 22:30

מחקר חדש אולטרסאונד אולטרסאונד צילום: pixabay

בתקופה האחרונה עלתה מאוד התודעה סביב מניעת זיהומים בבתי החולים ובכלל. מחקר חדש שנערך בביה"ח קפלן מצא באופן מובהק כי השימוש במכשיר אולטראסאונד לבדיקת התקדמות הלידה מפחית באופן משמעותי את כמות הבדיקות הואגינליות וכך מפחית משמעותית את שיעור הזיהומים בלידה. 

ד"ר רוני לוי, מנהל חדר הלידה בביה"ח קפלן, מסביר כי באופן שגרתי, הערכת ההתקדמות בלידה נעשית באמצעות בדיקות וגינליות. "עם זאת, הבדיקות עלולות להיות כואבות ומאיימות עבור המטופלות ובנוסף, בדיקות וגינליות מרובות עלולות להעלות את הסיכון לזיהום במהלך הלידה". כיום, ניתן בביה"ח קפלן להעריך את התקדמות הלידה באמצעות אולטרסאונד. המתמר מונח באופן שאינו מסב כאב למטופלת.

"מטרת המחקר הייתה לבחון האם השימוש באולטרסאונד בקרב נשים בלידה ראשונה יכול להפחית את מספר הבדיקות הואגינאליות ובכך גם להפחית את שיעור הזיהומים בלידה", מסביר ד"ר לוי. "במחקר השתתפו 180 יולדות בלידה ראשונה אשר חולקו לקבוצה שבה ניהול הלידה היה ׳שגרתי׳ – כלומר הערכת התקדמות עם בדיקות וגינליות, וקבוצה שבה ניהול הלידה היה בעיקר באמצעות אולטרסאונד".

תוצאות המחקר שיוצג בכנס העולמי לאולטרסאונד במיילדות וגינקולוגיה העלו שהשימוש באולטרסאונד במהלך הלידה הפחית באופן מובהק את כמות הבדיקות הואגינליות, וחשוב מכך, בקבוצת האולטרסאונד שיעור הזיהום בלידה היה משמעותית נמוך יותר מהקבוצה של הבדיקות הואגינליות (2.6% לעומת 11.9%). השימוש באולטרסאונד לא השפיע על משך הלידה ואופן הלידה.

מעוניינת לשתף אותנו בתוכן מעניין? שלחי לנו הודעה בוואטסאפ - 0583288642
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;