1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. קורונה

כך צפויה להתנהל המלחמה של מדינת ישראל בקורונה החל מעוד שבוע

מודל הרמזור שבנה פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, שייכנס לתוקף ב-1 בספטמבר אם יאושר מחר בקבינט הקורונה, מבקש להוריד את התחלואה במדינה באופן דיפרנציאלי, על פי אזורים, וליצור כללי התנהגות והגבלות אחידים המותאמים למצב התחלואה בכל עיר

יענקי פרבר, ג' אלול תש"פ 23/08/2020 07:56

"ברגע שאתה רואה הילולה, תעדכן" הסגר בירושלים הסגר בירושלים צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

התוכנית החדשה של פרופסור רוני גמזו למאבק בנגיף הקורונה אמורה לצאת לדרך: התוכנית מעבירה חלק נרחב מהטיפול בתחלואה מידי המדינה לרשויות המקומיות.

התוכנית החדשה, שגובשה בימים האחרונים ופרטיה המלאים נחשפו על ידי שרית רוזנבלום ב'ידיעות אחרונות', מחלקת את מדינת ישראל ל-250 רשויות מקומיות. כל רשות תקבל ציון משוקלל שיקבע את הצבע שלה ברמזור לפרק זמן של שבועיים: ירוק, צהוב, כתום או אדום. מדי שבועיים יעודכנו צבעי הרשויות על בסיס תפקודן ובהתאם להם יותאמו המגבלות בהן.

צבעה של כל רשות ייקבע על פי נוסחה שתכלול שלושה פרמטרים: שיעור החולים החדשים, שיעור הבדיקות החיוביות וקצב גידול התחלואה האם גדלה או קטנה. המודל מעודד ריבוי בדיקות, משום שהוא מאפשר שיפור בדירוג רק אם לא הייתה ירידה משמעותית במספר הבדיקות.

"המדד בעל המשקל הגדול ביותר הוא שיעור הבדיקות החיוביות, וזאת כדי למנוע מצב שבו אנשים לא נבדקים מספיק ומייצרים תחלואה חבויה", מסביר פרופ' גמזו. "ראש עיר שירצה לשפר את דירוג עירו בטבלת הרמזור יצטרך לדאוג לכך שתושביה ייבדקו גם במקרים של סימפטומים קלים". בנוסף, בחלק מהרשויות ניידות לבדיקות קורונה יגיעו עד בתי התושבים. בהתאם לציון ולצבע שיינתן לכל עיר יותאמו כאמור הפעילויות שיורשו להתנהל בה. חלק מהפעילויות – חינוך, תחבורה, מקומות עבודה ואירועי ספורט ותרבות המוניים - עדיין יאושרו ברמה הארצית. שגרת החיים המקומית תיקבע בהתאם לצבעה של העיר. הפעילות בבתי התפילה, המסעדות, ירידים, אירועי תרבות בתוך מבנים, מקוואות, בתי מלון, שווקים, בתי קפה, אירועים ושחייה בבריכות יאושרו בהתאם לדירוג של העיר.

כל רשות תקבל אמצעים שיעזרו לה להפחית את התחלואה. "קשר צמוד עם פיקוד העורף יאפשר בדיקות וחקירות אפידמיולוגיות והעברת חולים למלוניות", אומר גמזו. "במקרה של התפרצות, ראש העיר ידאג להקמת דרייב אין לבדיקות קורונה שיישלחו למעבדות בניהול פיקוד העורף. כך ניתן יהיה להתנפל על אזור מסוים שבו נרשמה תחלואה. מהלך הקטיעה של שרשראות ההדבקה יתנהל באופן לאומי על ידי פיקוד העורף, אבל חלק מהחקירות ייערכו ברשויות עצמן".

"ערים שירצו לקחת את עצמן בידיים יצטרכו לנהל את האכיפה בשטחן, תוך עבודה צמודה עם מפקד המשטרה והגברת סיורי האכיפה. הפקחים העירוניים יצטרכו לעסוק פחות בחלוקת דוחות חניה ויותר באכיפת התו הסגול". לדברי גמזו, עבודת הרשויות המקומיות תתבסס גם על דיווחים של תושבים, שיתריעו ביוזמתם על הפרות של ההנחיות.

"ברגע שאתה רואה הילולה שמתנהלת לידך, תרים טלפון למוקד העירוני ותעדכן", מסביר הפרויקטור, "מי שיזרום עם התנהגות כזו ולא יתריע עליה יהיה שותף בכך שהשכונה שלו תיפגע".

מתווה הרמזור נידון בקבינט הקורונה ביום חמישי אולם לא אושר בפעם השלישית, בשל ביקורת של השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן על כך שלא הוסכם איתם על האופן בו יתקיימו תפילות במקומות פתוחים ובבתי כנסת. בתגובה הודיע גמזו כי הוא פועל ליצירת מודל שיאפשר תפילה בקפסולות בבתי כנסת גדולים.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. הילולה לא .הפגנה של עשרת אלפיים כן ?  

  חזי

  • ממליץ לתושבי בלפור לעדכן על הילולה בקרבתם. 


  • התקהלות 

   א.ע.

  • גמזו לטובה (ל”ת)

   יענקל

 2. סדר עולמי חדש כבר כאן ורק אפשר להתפלל לה'  (ל”ת)


 3. ברגע האמת שוכחים מי מנהיג את העולם.  

  שריר

  • ברגע אמת שוכחים את האחריות ואת חובת האדם בעולמו 

   שמויגר

 4. מדובר בתהליך שכל אדם וקהילה תקבל ציון ועל פי הציון יחיו או ימותו  

  בועז

 5. אל תהיה מסור.  

  יפת

 6. אל תהיה מסור.  

  יפת

 7. למה תרבות בארצי ובתי כנסת בעירוני?  

  צחי

 8. מזכיר לי את הספינה שהיתה בסכנה ורץ יהודי וזרק את התפילין לים כדי להקל מהעומס  

  שלומי

;