1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

נורמליזציה: מה ידוע לנו על הסכם השלום בין האמירויות לישראל?

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ הודיע על השגת "הסכם שלום היסטורי" בין ישראל לאיחוד האמירויות והסעיר את העולם בכלל ואת מדינות האסלאם בפרט • במסגרת ההסכם, שהושג בתיווכו של הנשיא, ישראל הסכימה להשעות את החלת הריבונות ביהודה ושומרון • אז מה ידוע לנו על ההסכם?

יענקי פרבר, י' אלול תש"פ 30/08/2020 09:32

לקראת הטיסה המסחרית ההיסטורית שליט האמירויות מוחמד בן זאיד שליט האמירויות מוחמד בן זאיד צילום: מתוך טוויטר

כזכור במהלך מפתיע, ישראל ואיחוד האמירויות הכריזו על כינון יחסים דיפלומטיים ונורמליזציה מלאה, בתיווכו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

בתמורה להסכם, הסכימה ישראל שלא לקדם צעדי סיפוח בגדה המערבית. הצדדים הצהירו על ההסכם, שקיבל את השם "אברהם", לאחר שיחת טלפון משולשת בין טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר של המדינה הערבית ושליטה בפועל מוחמד בן זאיד א-נהיאן. ראש הממשלה נשא הצהרה בנושא ובירך על המהלך "יום היסטורי" אמר. אז מה אנו יודעים על ההסכם הזה עד כה?

האם היו קשרים לפני ההסכם הזה?

לישראל אין עדיין קשרים דיפלומטיים עם מדינות המפרץ.

למרות זאת, חששות משותפים מההשפעה האזורית של איראן הובילו למגעים בלתי פורמליים בין שתי המדינות. ישראל, כמו מדינות ערב אחרות במפרץ, מודאגת מהשאיפות של איראן ורואה בה כוח המקדם חוסר יציבות במזרח התיכון.

איראן מעורבת ישירות בסכסוכים בסוריה ובעיראק והיא תומכת במורדים החות'ים בתימן, ובקבוצות חמושות כמו חיזבאללה בלבנון והג'יהאד האיסלאמי בעזה.

ממשל טראמפ תומך מאד בחיזוק הקשר בין בעלות הברית של ארה"ב. מדינות המפרץ הערבי וישראל.

בהקשר זה, ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, ורעייתו נפגשו באוקטובר 2018 עם סולטאן עומאן, קבוס, המנוח בביקור מפתיע בסולטנות עומאן שנמשך 8 שעות.

השניים אכלו יחד ארוחת צהריים, והושמעה מוזיקה עומנית מסורתית ונערכו "שיחות חשובות מאוד", כך תיאר נתניהו לחברי הקבינט לאחר הביקור תוך התחייבות לביקורים נוספים בהמשך.

באותה תקופה השתתפה שרת הספורט והתרבות לשעבר, מירי רגב, בתחרות ג'ודו בינלאומית באבו דאבי, בירת איחוד האמירויות.

רגב כיום שרת התחבורה, בכתה משמחה כששחקן ישראלי זכה במדליית זהב והמנון התקווה התנגן ברקע, משהו חסר תקדים במדינה במפרץ.

מה כולל ההסכם הזה בהסכמי השלום בין ישראל למדינות ערב?

ההסכם הזה מייצג את ההסכם השלישי לנורמליזציה בין ישראל למדינות ערב מאז הכרזת מדינת ישראל בשנת 1948. מצרים חתמה על ההסכם הדו-צדדי הראשון עם ישראל בשנת 1979, ואחריה ירדן בשנת 1994.

מה סוכם בין איחוד האמירויות לישראל?

בשבועות הקרובים ייפגשו שתי משלחות מישראל ומאיחוד האמירויות לחתום על הסכמים דו צדדיים הקשורים להשקעה, תיירות, טיסות ישירות, אבטחה, תקשורת, טכנולוגיה, אנרגיה, שירותי בריאות, תרבות ואיכות הסביבה, בנוסף להקמת שגרירויות הדדיות.

הנשיא טראמפ אמר בהצהרה משותפת עם ראש הממשלה נתניהו ונסיך הכתר של אבו דאבי מוחמד בן זייד, כי הם מקווים ש"פריצת דרך היסטורית זו תקדם את תהליך השלום במזרח התיכון".

בהצהרה המשותפת נאמר, כי "בניית קשרים ישירים בין שתי החברות הדינאמיות ביותר עם הכלכלות המתקדמות במזרח התיכון יהפכו את האזור לצמיחה כלכלית, קידום חדשנות טכנולוגית, ויצירת קשרים קרובים יותר בין עמים".

עוד נאמר בהצהרה, כי "כתוצאה מהסכם זה, ישראל תשהה את תוכניותיה לסיפוח חלקים גדולים מהגדה המערבית".

עוד אמר נתניהו: "ישראל תשתף פעולה עם איחוד האמירויות הערביות בפיתוח חיסון נגד נגיף הקורונה, ובשדות אנרגיה, מים, שמירה על איכות הסביבה ודברים רבים נוספים".

שגריר איחוד האמירויות בארצות הברית, יוסף אל-עוטייבה, תיאר את ההסכם כ"זכייה לדיפלומטיה באזור".

בהצהרה רשמית אמר אוטייבה, "זו התקדמות משמעותית ביחסי ישראל ומדינות ערב, וזה יקל על המתח וייצור אנרגיה חדשה לשינוי חיובי".

מנהיגי שתי המדינות אמרו כי יש להם "השקפה דומה לגבי איומים והזדמנויות באזור, כמו גם מחויבות משותפת לקידום יציבות באמצעות דיפלומטיה, הגברת השיתוף הכלכלי ושיפור הביטחון".

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו הביע תקווה, כי "הצעד הנועז הזה יהיה הראשון בסדרה שמסיימת 72 שנות עוינות באזור".

המועמד הדמוקרטי בבחירות לנשיאות ארה"ב, ג'ו ביידן, בירך על ההסכם, שתואר כ"היסטורי".

להלן ההודעות הבולטות ביותר על תוכן ההסכם הישראלי-איחוד האמירויות:

ישראל משעה את תוכניתה לספח חלקים מהגדה המערבית

איחוד האמירויות תקיים יחסים דיפלומטיים מלאים עם ישראל

שיתוף פעולה בהשקעות בין המדינות

חתימה על הסכמים דו צדדיים בתחומי חינוך, סחר, תיירות וביטחון.

מחר צפויה לצאת הטיסה המסחרית הראשונה וההיסטורית של חברת "אל-על" מנמל תעופה בן גוריון לבירת איחוד האמירויות, אבו דאבי.

משלחת ישראלית תהיה על הטיסה יחד עם יועציו של נשיא ארה"ב טראמפ, ביניהם חתנו ג'ארד קושנר, אחד המתווכים הראשיים במשא ומתן בין ישראל לבין איחוד האמירויות.

על המטוס יהיו עשרות עיתונאים ממגוון כלי התקשורת הישראלית.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;