1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

מחר: טיסה היסטורית מישראל לאיחוד האמירויות

משלחת מקצועית בכירה בראשות ראש המל"ל והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב רוברט אובריאן והיועץ הבכיר לנשיא ארה"ב ג'ארד קושנר תמריא מחר בבוקר בטיסה ישירה מישראל לאבו-דאבי • נתניהו: "נרגשים מהקצב המהיר של נירמול היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות"

יענקי פרבר, י' אלול תש"פ 30/08/2020 18:51

מעל השטח של ערב הסעודית נתניהו וקושנר נתניהו וקושנר צילום: לע"מ

מחר בשעה 10:30, תמריא בטיסה ישירה מישראל לאבו-דאבי, משלחת מקצועית בכירה בראשות ראש המל"ל והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב רוברט אובריאן והיועץ הבכיר לנשיא ארה"ב ג'ארד קושנר.

‏טיסת אל על הישירה וההיסטורית מחר לאבו דאבי צפויה לעבור גם מעל השטח האווירי של סעודיה. זאת תהיה הפעם הראשונה אי פעם שמטוס עם רישום ישראלי עובר מעל סעודיה. שני אירועים היסטוריים מחר.

היום אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרות משותפות עם היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב רוברט אובריאן והיועץ הבכיר לנשיא ארה״ב ג׳ארד קושנר, במעון רה"מ בירושלים:

"אני תמיד שמח לארח אתכם בירושלים, אך במיוחד לארח אתכם כאן היום, משום שמחר תהיו בטיסה המסחרית הישראלית הראשונה בהיסטוריה לאיחוד האמירויות, יחד עם משלחת רמת-דרג מישראל.

כולנו נרגשים מהקצב המהיר של נירמול היחסים בין ישראל לאיחוד האמירויות. אתמול ביטלה איחוד האמירויות באופן רשמי את החרם שעבר זמנו על המדינה היהודית. זה פותח דלת למסחר, תיירות והשקעות חסרות רסן - חילופים בין שתי הכלכלות המתקדמות ביותר במזרח התיכון. אתם תראו את הניצוצות באוויר. זה כבר קורה.

יבוא יום, והוא לא רחוק, שבו נשאל כיצד היה יכול להיות אחרת. פריצות הדרך של היום - יהיו הנורמות של מחר. הן יסללו את הדרך למדינות נוספות לנרמל את יחסיהן עם ישראל.

במשך זמן רב מדי, הטילו הפלסטינים וטו על השלום. לא רק בין הפלסטינים לישראל, אלא בין ישראל לעולם הערבי הרחב. אם זה היה תלוי בהם, ישראל היתה צריכה לסגת לקווי 67' - שבלתי ניתנים להגנה, לגרש מעל 100,000 יהודים מבתיהם במולדתנו ההיסטורית, לחלק את בירתנו ירושלים, להציף את ישראל בצאצאי פליטים ולסכן את מדינתנו - כל זאת, בעודם מסרבים להכיר במדינה היהודית האחת והיחידה.

זאת עמדה שהם מחזיקים בה כבר זמן רב. סיפרתי לג'ארד ולמשלחת שביום השנה ה-100 של הצהרת בלפור, לפני שלוש שנים, הם תכננו לתבוע את בריטניה על הצהרת בלפור. אם היה עלינו להמתין לפלסטינים, היינו ממתינים לנצח. ובכן, לא עוד.

שני דברים שינו את זה. הראשון, תכנית טראמפ, והשני, הנכונות של מדינות ערביות, בתמיכתה העצומה של ארצות הברית, לקדם שלום ללא וטו של הפלסטינים.

תכנית טראמפ היא היוזמה הראשונה הריאליסטית לשלום בין ישראל לפלסטינים. ישראלים ופלסטינים לא ייאלצו לעזוב את בתיהם, לא יעקרו אף אחד ממקומו. בחזון הזה, אזורים מיושבים באוכלוסייה ישראלית, ואזורים חיוניים לביטחונה של מדינת ישראל, משתלבים בישראל הריבונית. ישראל שומרת לעצמה את האחריות הביטחונית ממערב לנהר הירדן, על הקרקע ובאוויר.

אני הבעתי את נכונותי לדון בשלום על בסיס תכנית טראמפ. ככל שמדינות ערביות ומוסלמיות רבות יותר יצטרפו למעגל השלום, יבינו הפלסטינים בסופו של דבר שהווטו שלהם התפוגג, והם יתקשו להישאר מחוץ למעגל השלום.

אנחנו עמלים על כך תקופה. ג'ארד, אתה עוסק בזה בתחום שלך, בסיוע כל הצוות שלך ושל הנשיא טראמפ.

אני פועל למטרה זו מכיוון אחר. לפני שלוש שנים, התחילו טיסות ישראליות להודו לטוס מעל ערב הסעודית, ואני מאמין שארה"ב סייעה גם בכך; לפני שנתיים ביקרתי בעומאן; לפני שנה ביקרתי בצ'אד; לפני שישה חודשים נפגשתי עם מנהיג סודן. אלה חלק מהצעדים שהתפרסמו. היו מפגשים רבים נוספים עם מנהיגים ערבים ומוסלמים שלא התפרסמו. מנהיגים אלה מבינים שהאינטרס שלהם הוא לנרמל את היחסים עם ישראל.

אני מאמין שהשלום אוהב את החזקים, השלום אוהב את מי שמחדש, השלום אוהב את מי שמוכן להתמודד מול הבריון של השכונה. השלום אוהב את ישראל. אך לא היינו מצליחים להגיע לשלום ההיסטורי הזה עם האמירויות ועם אחרים בתור, ללא הסיוע המשמעותי של ידידינו הטובים והנאמנים בארצות הברית.

ג'ארד, אתה אמרת מההתחלה שמדינות נוספות יעשו שלום עם ישראל. התייחסו אליך בביטול, זלזלו בכך לעיתים. אני שמח שאותם מבקרים טעו - ובגדול.

נכון שיש עדיין כאלה שמתעקשים, מצהירים הצהרות רדודות שתומכות בדרישות הפלסטינים, אך אנו יודעים שהמציאות השתנתה, משום שאנחנו משנים אותה בעודנו מדברים. אני מבקש להודות לך על כל מה שאתה עושה למטרה זו.

התפתחויות חיוביות אלה לא מתקבלות בברכה על ידי כולם. בעודנו שואפים לקידמה ומודרניות, הרודנים בטהראן מבקשים להשיב אותנו לתקופה אפלה של תיאוקרטיה מימי הביניים. אם המשטר הרצחני הטרוריסטי הזה יפתח אי פעם נשק גרעיני, או את האמצעים לפתח אותו, הוא ימוטט במהירות את השלום ויסכן את העולם כולו. אסור לנו לאפשר לזה לקרות, ולא נאפשר לזה לקרות.

אני רוצה לשבח את הנשיא טראמפ על שעמד בתוקף מול איראן, שהתנגד להסכם הגרעין האיראני הפגום והמסוכן, שחיסל מחבלי-על כמו קאסם סולימאני ושהפעיל את מנגנון החזרת הסנקציות באו"ם. אדון בנושאים אלה ואחרים עם היועץ לביטחון לאומי, רוברט אובריאן.

בעמידתה מול מכונת המלחמה האיראנית, ארה"ב מפגינה מנהיגות גלובלית אמתית. אני מציין בשביעות רצון שכמו ישראל, המדינות במועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ תומכות בגלוי, ואני מדגיש - בגלוי, בעמדת האמריקנים. הם תמכו בשקט ובחשאי באופוזיציה להסכם הגרעין, אך עתה הם יצאו החוצה ותמכו בעמדה האמריקנית, וזה מצביע על שינוי בהתהוות. אני קורא לכל המדינות לתמוך בארצות הברית בהתמודדות מול התוקפנות האיראנית.

אני מודה לכל אחד מכם על עבודתכם הקשה. אני מודה לנשיא טראמפ על תמיכתו וידידותו הרציפות. המטרות המשותפות שלנו - של שלום, שגשוג וביטחון - נמצאות בהישג יד. בעודנו עומדים מול גופי הטרור והתוקפנות, אנו גם עומדים נכונים לחרוש את שדות השלום, ולהביא את שפע פירותיו לאזרחינו, לקהילה הבין-לאומית ולעולם".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;