1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. חדשות פוליטיקה

היועץ על 'יש עתיד': "מלכודת שלפיד לא יעמוד בה"

"הולך להיות פה קרב נמרים", כך הכריז היועץ הפוליטי רונן צור בהתייחסו לדרמה שמטלטלת את מפלגת 'יש עתיד'. לדבריו: "אין ללפיד מה לחשוש ולא להיגרר לספינים, עפר שלח לא מאמין שסיכויו לנצח גבוהים"

קובי עוזיאלי, י"ח אלול תש"פ 07/09/2020 08:25

סוף לדיקטטורה? יועץ התקשורת רונן צור יועץ התקשורת רונן צור צילום: צילומסך 'ערוץ 12'

המתיחות במפלגת יש עתיד גוברת: חבר הכנסת עפר שלח הצהיר כי בכוונתו להתמודד על ראשות המפלגה מול יו"ר המפלגה וחברו הטוב יאיר לפיד, וכי ידרוש לקיים פריימריז; אך לפיד טרם השיב האם הוא נענה לדרישותיו. רונן צור, מי שייעץ למפלגה בשלושת מערכות הבחירות האחרונות, התייחס בראיון לינון מגל ובן כספית ברדיו 103FM לסוגיה וקרא ללפיד לקיים פריימריז במהירות.

יועץ התקשורת רונן צור הביע את דעתו על היריבות המתפתחת בין ח"כ עפר שלח ליו"ר מפלגתו יאיר לפיד, ואמר: "הולך להיות פה קרב נמרים, לשניים יש שיניים די חדות. יהיה מאוד מעניין, אני מניח שנראה לא מעט התפתחויות". הוא הודה כי עלה לו חשד לאור הצעתו של שלח לקיים פריימריז פתוחים, שכן לטעמו זוהי "מלכודת שלפיד לא יעמוד בה, כי המשמעות היא שכל מי שרוצה לפרק את יש עתיד צריך לשלוח, בין אם אברכים או אנשי ימין ואחרים ,שיפרקו את המפלגה מבפנים. לכן הדרישה הזאת נראית כמלכודת, כאילו עפר שלח מנסה לפרוש מיש עתיד ולהקים מסגרת אחרת או ללכת למסגרת אחרת ואז הוא שם תנאי בלתי אפשרי ללפיד ויש עתיד".

לדעתו, במידה ושלח ייסוג מדרישתו, "אני מניח שהמשקל או כובד ההחלטה יעבור ליאיר לפיד, והוא יצטרך לקבל החלטה ללכת לבחירות כמה שיותר מהר. אני לא חושב שיש לו סיבה לחשוש מבחירות כאלה, קרוב לוודאי שסיכויי לנצח גבוהים מאוד. שמעתי את אורנה ברביבאי, שאמרה - 'ביש עתיד יהיו פריימריז'. אני מאוד הופתעתי כי זו הצעה שעבור יש עתיד ומצביעיה היא הצעה טובה. הם לא מוכנים לדבר על הטיימינג ופה אני חושב שלפיד שוגה. אסור ללפיד להיגרר לתוך קמפיין שמונע על ידי הצד השני ומעלה את השאלה 'האם לפיד מפחד?' אין ללפיד מה לחשוש, הוא צריך לנהל את המשבר הזה ולא להיגרר לכל מיני ספינים של הצד השני. לקבוע מועד כמה שיותר מהר ולצאת אל הדרך".

כמו כן, צור סבור כי "עפר שלח לא מאמין שסיכוייו לנצח גבוהים, אבל מהבחינה הזאת לפיד, אסור לו לשגות וללכת לאותו קרב התשה שרק מחליש אותו. עפר שלח רואה מיאוס מההנהגות הקיימות והוא רואה מה קורה בצרפת ובקנדה, הוא רואה דמויות חדשות שתופסות את הובלת המפלגות, חלקן מפלגות שלטון. יכול להיות שהוא אומר לעצמו ובצדק, הציבור בישראל בשל למנהיגים חדשים ולמנהיגות חדשה, ויש לי כאן הזדמנות לצאת מעמדת מספר 2 נצחי ביש עתיד ולהציג את עצמי כמנהיג ,כחלק מהמנהיגים של מדינת ישראל בעתיד. מהבחינה הזו עפר שלח צודק לחלוטין, יש בשלות במדינת ישראל למנהיגות חדשה".

הוא הסביר כי ח"כ שלח "הוא הרבה יותר שמאל מיאיר לפיד. עמדותיו האישיות הרבה יותר מתאימות לשמאל הרדיקלי מאשר למפלגת מרכז כמו יש עתיד. לכן אני חושב ששלח לא רואה עצמו כמנהיג מפלגת שלטון אלא כמנהיג מפלגת שמאל. אני חושב שהנטייה שלו היא במקומות האלה, הוא פנים חדשות בהנהגה כמו יאיר גולן שמקבל הרבה מאוד קרדיט על הכניסה שלו למערכת הפוליטית".

"שלח לא מביא ערך מוסף"

בן כספית טען כי מהיכרותו את שלח, ומעבודה רבת שנים איתו ועם לפיד, "אני מסתייג מכך שאמרת שעפר הוא שמאל רדיקלי. הוא שמאל קלאסי, הוא ביטחוניסט והוא פרשן ביטחוני ותיק מאוד". על כך השיב צור: "פרשן ביטחוני הוא לא ביטחוניסט יקירי, כמו שפרשן ספורט הוא לא ספורטאי".

כספית הוסיף ואמר: "אני מכיר את הדעות של עפר, התווכחתי איתו, הוא לא שמאל רדיקלי, ממש לא. אבל הוא לא מוכן יותר להיות מספר 2 של לפיד". היועץ לשעבר של כחול לבן הסכים עם דבריו, וטען: "זה נכון. נמאס לו להיות מספר 2. אני לא חושב שהוא ילך להיות מספר 2 של מישהו אחר. אני מוכן להמר שכוונותיו להקים פלטפורמה חדשה ולבדוק האם היא מביאה מספרים טובים, שהוא יכול להתמודד איתם ולהיות בעצמו בראש מפלגה. אולי דרך זה לבלוע חלק ממרצ וחלק ממפלגת העבודה שנכחדה וגורמים אחרים. אבל אני לא מניח שהוא ימשיך כמספר 2, לא ביש עתיד ולא במקום אחר".

בהמשך, התייחס לסקר הבוחן התאמה לראשות ממשלה ובו הפער בין לפיד לשלח קטן. צור הסביר כי המשמעות היא שהבלוק הקשיח של לפיד הוא 2 מנדטים, "הם בעצם הפער בין יש עתיד בהובלת עתיד לבין יש עתיד בהובלת שלח. המספרים אתמול אמורים בעיניי לגרום לו לקבל החלטה מהירה. כיוון שאלמנט השחיקה יכול להיות הרסני עבורו. זה מספר מדאיג שמחייב את לפיד לבדוק מה קרה בשנים האחרונות, שלא בנה לו בלוק אישי קשיח הרבה יותר חזק. אבל אם הייתי צריך לייעץ ללפיד, הייתי אומר לו – 'קח את העניין לידיים עכשיו וצא לדרך'. שלח גורע את מספר המנדטים, גם אם במעט, אבל הוא לא מביא ערך מוסף. אם הוא היה מביא 17 מנדטים זו בהחלט הייתה דרמה משמעותית עבור לפיד".

ינון מגל: בקיצור, ביבי ראש הממשלה הבא?

"לא".

ינון מגל: איך לא?

"זו תמיד המנטרה. מה זאת אומרת איך לא? נתניהו כבר בשלוש מערכות הבחירות האחרונות לא הצליח להקים ממשלה, בשתיים מהן הוא הפסיד. איך אתה יכול להגיד שהוא ראש הממשלה הבא?".

עריכה: עופרי גליכמן, רדיו 103FM

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. ליברמן תתעשת ראה מה קרה לרון קובי וללפיד מי שיוצא נגד היהדות סופו הפוליטי כרון קובי  (ל”ת)

    רוקן בי

  2. כל ההתמודדות הזאת היא פיקטיבית ומתוכננת מראש בין לפיד ושלח כדי להעלות את קרנו של לפיד ולהוסיף לו מנדטים.וכאילו יש עתיד היא מפלגה דמוקרטית  (ל”ת)

    שלמה

;