1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

מה(מכ)חול אל הקודש • סיור וירטואלי

בוריס דוברוב היה אחד מגדולי הציירים ברוסיה, עד שחזר בתשובה • ציוריו היהודיים הם מסע אל עולם קסום של מציאות ודמיון • דוד קורן סייר בתערוכה, שוחח עם האמן וחזר עם תיעוד עוצר נשימה
דוד קורן, בחדרי חרדיםי"ח טבת תש"ע 04/01/2010 02:12

דוד קורן דוד קורן

בוריס דוברוב (30), יליד סנט פטרבורג. עלה ארצה עם בני משפחתו בשנת 1997 למניינם. ברוסיה למד רסטוראציה, הוא סיים את לימודיו עם עלייתו לישראל. לפני עלייתו ארצה עוד הספיק להציג תערוכה מעבודותיו בבית הספר לאמנות בו למד, בסנט פטרבורג.

ב-2005, הציג עבודות בסלון לאמנות בפריס וקיים תערוכה מעבודותיו בבית האמנים, באשדוד.

בשנה זו גם נחשף לראשונה לתורת הקבלה. הוא למד קבלה בהנחיית רב במשך 3 שנים רצופות עם קבוצת תלמידים, בכיתת לימוד, שארגנו הוא וחבריו באשדוד, עיר מגוריו.

במקביל החל עובד על ציורי הסדרה. ב-2006, הציג תערוכה מציוריו באוניברסיטה העברית בירושלים וביריד האמנות 'ארט אקספו', ניו יורק.

בתקופה זו בוריס שב ליהדות והחל לקיים מצוות. עבודותיו של בוריס מצוירות בצבעים עזים מאד. העוצמה שביצירותיו, סוחפת את הצופה פנימה אל מרכז הציור.

הוא ביצעא אינספור עבודות בנושא יודאיקה, וציורים מהווי החיים היהודי. בפרט בולטים בסדרה ציורי הילדים המזכירים את הווי ה'חיידר' של פעם.

דוברוב מצליח להעביר לנו את האווירה המיוחדת של החיים היהודיים בגולה, את הצניעות, השקט והענווה - בדומה מאד לציוריו של האמן ההונגרי איזידור קאופמן.

בציורי הילדים שלו נמנע דוברוב מגישה סנטימנטאלית מתקתקה. מבטו על החברה היהודית והדמויות אותן הוא מצייר, מפוכח וחודר. הוא מצליח לחדור לנשמותיהם של מושאי ציוריו.

דוברוב משמר את סגנון הציור של קאופמן, גוטליב ומוריס אופנהיים - אך מעבירם מזירת ההתרחשות של סוף המאה התשע עשרה ותחילת המאה העשרים - אל ימינו אנו.

הציורים הרוחניים שלו, המשלבים את מה שמעבר לחושים עם הריאליזם, מצליחים אף הם להכניס את הצופה אל מסע רוחני אל מעבר לעולם של כאן ועכשיו.

ביקרנו בתערוכה, הוקסמנו, והחלטנו להביא לכם טעימה קלה ממסע עמוק אל עולם המשלב בין מציאות לדמיון - באמצעות מכחול.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. לא אהבתי בכלל  

  שי

 2. ציורים מרגשים ומקסימים אבל לא ציינתם  

  המתבונן

 3. פגז של כתבה  

  המומה

 4. גלריה מדהימה  

  איש

 5. בקושי יודע הלכה - וכבר "מקובל"?  

  בוטשאטש

 6. אמנות לשמה!  

  דניאל

 7. משהו משהו מיוחד, אבל מותר להוריד?  

  נחום

 8. באמת אומן בסדר גודל!!  

  ד.ת

 9. לידיעת הגולשים ולשאלת רבים  

  דוד קורן

 10. אם הוא עושה תערוכה בירושלים  

  יוסי

 11. מדהיייייייים!!!  

  wow

 12. חרדילי  

  חיים מלכה

 13. אפיון  

  חיים מלכה

;