ז' תמוז התשפ"ד
13.07.2024
לאחר התחקירים והאשמות נתניהו

שי ניצן שובר שתיקה ותוקף: "כמה שקרים במשפט אחד"

בראיון ראשון לאחר פרישתו, מסיר פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן את הכפפות בסדרת ראיונות הערב לכלי התקשורת. בראיון ל-Ynet הוא לוקח את טענות נתניהו על המשטרה והפרקליטות ומפרקם אחד לאחד 

שי ניצן שובר שתיקה ותוקף: "כמה שקרים במשפט אחד"
שי ניצן צילום: פלאש 90

בתגובה למתקפה של ראש הממשלה בנימין נתניהו על הפרקליטות ועל המשטרה, פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן שובר שתיקה הערב (חמישי) בסדרת ראיונות לכלי התקשורת בישראל ותוקף, "זו עלילת דם".

"שמעתי שקרים רבים עליי אישית ועל הפרקליטות. השמצות, הסתות. הבלגתי", אומר ניצן בריאיון ל-ynet, "אבל כששמעתי את ראש הממשלה אומר אתמול שבכירי הפרקליטות והמשטרה הפכו את אבו אלקיעאן למחבל כדי להגן על עצמם ורק כדי לפגוע בי - החלטתי שיש גבול לכמות השקרים שאני מוכן לבלוע".

לשאלת המראיין, האם זה לא נכון שהפרקליט ניצן קבע שהוא 'מחבל' השיב: "ממש לא. זו פשוט עלילת דם. אני פרסמתי באמצע 2018 החלטה ברורה בפרשה זו. קבעתי שאין מקום להעמיד את השוטרים שירו באלקיעאן לדין כי השתכנעתי שהם סברו שהוא מחבל. זו הייתה ליבת ההחלטה. אשר לשאלה אם המנוח באמת היה מחבל, כפי שטענו המפכ"ל, השר לביטחון הפנים וראש הממשלה עצמו - אמרתי במפורש כי אין מספיק אינדיקציות כדי לקבוע שכך היה הדבר, כשם שאין מספיק אינדיקציות לקבוע את ההפך".

"בנוסף, הבהרתי כי שב"כ, שאליו פניתי לבירור עמדתו, נתן לי תשובה רשמית ואמר כי אינו יכול לקבוע אם מדובר בפיגוע. עוד הוספתי כי בכל מקרה כלל אין זה מתפקידי לקבוע אם המנוח היה מחבל או חף מפשע, אלא תפקידי הוא להכריע אם יש מקום לחקור את השוטרים באזהרה ולהעמידם לדין. כלומר, הטענה שכביכול אני קבעתי שהמנוח הוא מחבל – מופרכת מיסודה. ומי אומר זאת עלי? דווקא מי שכן קבע, ללא היסוס, שהמנוח הוא מחבל. כלומר, ראש הממשלה".

"אבל במייל שעמית סגל חשף השבוע כתבת במפורש ש'התנהגות המפכ"ל אלשיך היא שערורייתית', ולמרות זאת לא תצא נגדו. האם בכך לא נתת גיבוי להצהרתו שמדובר במחבל?" מעמת אותו המראיין. וניצן מצידו מכחיש: "זה לא יאומן הספין שנעשה פה. המייל שפורסם מהווה חלק מתכתובת שלמה, שרק קטע ממנה פורסם. עיון במיילים כולם מעלה בבירור שההתכתבות עסקה בנושא אחר לגמרי. באותו ערב שבו נשלח המייל פורסם שהמפכ"ל תקף פומבית את מח"ש וטען שהיא משבשת את החקירה. מיד לאחר מכן פרסמתי הודעה פומבית שנתנה גיבוי מלא למח"ש והכחישה לגמרי טענה זו.

"ראש מח"ש מצידו לא הסתפק בכך ורצה שאתקוף בחזרה את המפכ"ל אישית. לכך השבתי כי אמנם התנהגות המפכ"ל שתקף את מח"ש פומבית היא שערורייתית, אך אני לא אלך בדרכו, שכן ריב פומבי בין פרקליט המדינה למפכ"ל רק ישמח את כל הרוצים ברעת מערכת אכיפת החוק. כך חשבתי אז וכך אני חושב היום. לא התייחסתי באותה עת כלל לשאלה אם המנוח היה מחבל או לא, וכל מי שטוען אחרת- פשוט משקר".

ולטענת ראש הממשלה שנמנעת מלהבהיר שמדובר באדם חף מפשע, רק כדי לפגוע בו. שואל המראיין "זה המשך הספין. איך ראש הממשלה קשור בכלל לעניין זה? לא היה שום קשר בין חקירת אום אל חיראן לחקירת ראש הממשלה". מבהיר פרקליט המדינה לשעבר.

"כפי שהבהרתי, אין זה מתפקידי או מסמכותי לקבוע אם אלקיעאן המנוח היה מחבל. יש רשויות מוסמכות לכך. אם הן סבורות כיום שמדובר באזרח חף מפשע שנהרג בטעות, אין כמובן שום בעיה שיטהרו אותו פומבית ויפצו את המשפחה. אך צריך להיות ברור שלא השתנה דבר במסד הראייתי שעליו התבססו ההחלטות בעבר. בכל זאת, גם לאמת יש חשיבות". מוסיף ניצן.

בשלב זה עבר המראיין לחלק השני של מתקפת נתניהו על המשטרה והפרקליטות ושאל את הפרקליט לשעבר מה דעתו על טענתו העיקרית של ראש הממשלה "זאת לא הייתה חקירה. זאת קנוניה פוליטית מושחתת להפיל ראש ממשלה", לשון הטענה.

"הטענה הזו נשמעת על ידו שוב ושוב. בתחילה חשבתי שזו טענה כל כך מופרכת, שאיש לא יאמין בה. אך לצערי, כנראה יש לא מעט אנשים שמוכנים לאמץ אותה". אומר ניצן ומפרט, לטענה זו אין כל שחר. האם מישהו יאמין ברצינות, שהיועץ מנדלבליט, שגדל על ברכי תנועת בית"ר ומנהל אורח חיים דתי; שהמפכ"ל לשעבר אלשיך, שחי חלק מחייו ביו"ש וגם הוא איש דתי; שהמשנה הפלילי לפרקליט המדינה מומי למברגר, שאף הוא איש דתי בוגר תנועת בני עקיבא; שאני, בוגר אותה תנועה ובוגר החינוך הדתי, ושעוד עשרות שוטרים ופרקליטים – כולנו שמאלנים מוסווים שרק רוצים להפיל את ראש הממשלה? גם אני וגם אחרים שהיו מעורבים בתיקי נתניהו עסקנו בתיקי אולמרט והובלנו להרשעתו. גם זה היה גדי לפגוע בנתניהו מטעמים פוליטיים? זו פשוט הכפשה מזעזעת ומופרכת שנועדה כל כולה לעשות דה-לגיטימציה להחלטות שהתקבלו ממניעים מקצועיים לחלוטין".

לסיכום אמר פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, בתגובה לשאלה האם הוא מאמין שמשפטו של ראש הממשלה יתקיים כסדרו: "אני מאוד מאוד מקווה שכך יהיה. במדינה מתוקנת, כך צריך להיות".

שי ניצן ראש הממשלה בנימין נתניהו יעקוב אבו אל-קיעאן פרקליט המדינה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד