1. עמוד הבית
  2. בחצרות
  3. חגים ומועדים

מועצת חכמי התורה בקריאה נרגשת: הצטרפו לתקיעת השופר ההמונית

בעקבות ההגבלות על התפילות בבתי הכנסת: חברי מועצת חכמי התורה בקריאה לרבנים וראשי הקהילות: טלו חלק במיזם תקיעת השופר ההמונית בראש השנה של 'בנועם' ו'אל המעיין' • 'בחדרי חרדים' בפרסום ראשון עם מכתב הרבנים

אהרן מילר, כ"ו אלול תש"פ 15/09/2020 22:27

תקע בשופר גדול תקיעת שופר. אילוסטרציה תקיעת שופר. אילוסטרציה צילום: דוד כהן, פלאש 90

החלטת הממשלה שהתקבלה אתמול פחות משבוע לפני ראש השנה, להטיל מגבלות על התפילה בבתי הכנסת ומספרם ההולך וגובר של המבודדים, יוצר מבוכה גדולה וחשש של רבים בעיקר מבוגרים ומסורתיים, מפני האפשרות שבפעם הראשונה בחייהם יאלצו לוותר על מצוות תקיעת שופר.

בימים האחרונים עת הלכה והתבהרה התמונה לגבי ההגבלות הצפויות להיות מאושרות בממשלה, קיימו פוסקי הלכה ורבני קהילות שורה של דיונים, בהם התחבטו בשאלה איך למצוא פתרון שיביא לכך שלא יהיה יהודי שיחפוץ לשמוע קול שופר ובגלל המגבלות לא יוכל לעשות זאת. בעצה אחת הוחלט על מיזם כלל ארצי, שבמסגרתו כל בעלי התקיעה בארץ ישראל, יצאו בשעה אחת לרחובה של עיר וישמיעו תקיעת שופר. טרם צאתה של היוזמה לדרך, עלו היוזמים לביתו של ראש הישיבה נשיא מועצת חכמי התורה הגאון רבי שלום כהן, לקבל את ברכת הדרך ברכת כהן גדול ליוזמה. הגאון רבי שלום כהן עודד את היוזמים וקרא להם להכשיר כמה שיותר בעלי תקיעה שיוכלו להשתתף במיזם.

במכתב שהוציא בתום הישיבה במעונו שעליו חתמו גם חברי מועצת חכמי התורה הגאון רבי שמעון בעדני והגאון רבי דוד יוסף, נקראו כל הרבנים וראשי הקהילות בארץ הקודש, ליטול חלק במיזם האדיר שאותו מובלים ארגון הרבנים 'בנועם' ותנועת 'אל המעיין' ולקיים ביום השני של ראש השנה, בשעה 11:00 בבוקר, תקיעת שופר המונית בכל הרחובות החצרות והמרפסות. כאשר מטרת המיזם היא למנוע מצב שבו בעקבות ההגבלות וחובת הבידוד וההרחקות של קבוצות הסיכון, יהיו שימנע מהם השנה קיום מצוות תקיעת שופר.

על מידת החשיבות שיש להשתתפות במיזם, ניתן ללמוד מסיום מכתבו של ראש הישיבה, אשר חתם את מכתבו במילים הללו: 'ויקיימו התקיעות להוציא את הציבור ידי חובתם ולעורר את הלבבות בתשובה לאבינו שבשמים, ויהיה דבר זה לזיכוי הרבים מעליא וזכותם רבה לאין שיעור'.

את מכתבם מסיימים גדולי ישראל בתפילה, שזכות התקיעות ברחובה של עיר, תביא שיתקיים בנו במהרה 'תקע בשופר גדול לחירותנו'.

כאמור מאחורי המיזם לתקיעת שופר כלל ישראלית, בבוקר השני של ראש השנה בשעה 11:00 ואשר קיבל את ברכת הדרך מהרבנים, עומדים ארגון 'בנועם' ותנועת 'אל המעיין', הרב ישראל מאיר ריאני, מייסד ארגון 'בנועם', אמר לאחר קבלת ברכת הרבנים "מחזה מרנין כל לב יהיה לראות את כל עם ישראל מתאחד בראשית השנה, למעמד אחדות של תקיעת שופר באותו הזמן בכל ארץ ישראל".

עוד הוסיף הרב ריאני "אין ספק שהאחדות הגדולה הזו תהיה לה השפעה גדולה בשמים להבטיח לנו שנה טובה ומתוקה. המטרה שלנו שלא יהיה יהודי אחד שימנע ממנו חלילה בגלל הקורונה, לקיים את המצווה הגדולה והחשובה של תקיעת שופר, שיהודים בכל הדורות מסרו עליה את נפשם. יהי רצון שבזכות האחדות סביב תקיעת השופר, נזכה כבר השנה לשמוע את קול שופרו של המשיח".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;