1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

בית כנסת היסטורי שנסגר לפני שש שנים הוכר כמבנה מוגן

בית כנסת היסטורי בסקוטלנד שנסגר לפני שש שנים עקב קהילה יהודית מתמעטת - הוכר כמבנה מוגן. היזמים יחויבו לשמר את המבנה באופן מלא

יענקי פרבר, כ"ט אלול תש"פ 18/09/2020 09:20

קהילה יהודית מתמעטת בית הכנסת בלסטר בית הכנסת בלסטר צילום: הקהילה היהודית

בית הכנסת Langside 'לנגסייד' בעיר גלזגו נבנה בשנת 1927 והוא אחד משני בתי הכנסת בסגנון מזרח אירופאי בלבד בבריטניה. לאחרונה נערך דיון על פתיחתו מחדש של הבניין בשביל קהילה יהודית חדשה הצומחת באזור, כך על פי הדיווח ב-BBC. יותר מ- 840 קבוצות ויחידים תמכו בהצעה להגנה על הבניין.

כמבנה מוגן, היזמים יידרשו לקחת בחשבון את "האינטרס האדריכלי או ההיסטורי המיוחד" של הבניין ויחויבו לשמר אותו באופן מלא אם וכאשר הם יבנו מעליו או לצדו. המבנה נמצא בסכנה עקב מצבו, אולם רישומו כמבנה מוגן, יעניק לבניין הגנה נוספת מטעם הרשויות.

פנים הבניין כולל פרטים דקורטיביים, גילוף עץ וציורי קיר בסגנון אמנות שהיה דומה לבתי כנסת בפולין, אוקראינה ורומניה, כך דיווח ה-BBC, על בית הכנסת אחראי ארגון "מורשת דרום גלזגו לאומנות".

בדצמבר האחרון ארגון יהודי שבסיסו בסקוטלנד המייצג עדות קבוצות רבות, עתרו לבעלים הפרטיים של בניין בית הכנסת לפתוח אותו מחדש לתפילה. במכתב לבעלי בתי הכנסת הם ביקשו לפתוח אותו מחדש עם יותר מ-800 חתימות.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;