1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. ערוץ הכנסת

היסטוריה: נחתם ההסכם הראשון בין ישראל לברזיל

הסכם ראשון נחתם בין בית הנבחרים הברזילאי לבין כנסת ישראל וטקס החתימה התקיים במקביל בכנסת ובשגרירות ישראל בברזיל. יו"ר הכנסת יריב לוין במעמד החתימה: "למרות הריחוק הפיזי בינינו, נפעל לקירוב לבבות בין העמים, ולחיזוק הקשרים בין הפרלמנטים"

קובי ברקת, ד' תשרי תשפ"א 22/09/2020 22:13
תגיות:

"קירוב לבבות בין העמים" חתימת ההסכם בין ישראל לברזיל חתימת ההסכם בין ישראל לברזיל צילום: דוברות הכנסת

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בראשות ח"כ צבי האוזר, וועדת החוץ והביטחון של בית הנבחרים הברזילאי, בראשות אדוארדו בולסונרו, חתמו היום (שלישי) על הצהרה משותפת לשיתוף פעולה. זהו ההסכם הראשון הנחתם בין בית הנבחרים הברזילאי לבין כנסת ישראל וטקס החתימה התקיים במקביל בכנסת ובשגרירות ישראל בברזיל.

יו"ר הכנסת, ח"כ לוין, אמר במסגרת נאומו: "בכ"ט בנובמבר 1947, הדיפלומט הברזילאי אוסוולדו ארניה ישב בראש מושב היסטורי של האו"ם, והצביע באותו היום בעד הקמת מדינת ישראל – מדינת העם היהודי. מעל שבעים שנה חלפו, ואפשר לומר מעבר לכל ספק כי הקשרים בין ברזיל וישראל חזקים מתמיד. לפני פחות משנה הובלת ביקור של הוועדה שלך לישראל ובו עשית דבר חשוב – פתחת לשכת סחר ברזילאית בירושלים. לא ניתן להתעלם מהכרה זו בירושלים כבירתם הנצחית של מדינת ישראל והעם היהודי, ואני מקווה שבביקורך הבא תהיה לנו הזכות לחנוך את שגרירות ברזיל כאן בירושלים".

"אני מבקש, במעמד זה, להודות לך אישית, על התמיכה והרגשות החמים לישראל ולעם ישראל. הקשרים בין ישראל וברזיל העמיקו מאוד בשנים האחרונות. שיתופי הפעולה בין המדינות התחזקו בכל התחומים – ביטחון, דיפלומטיה, כלכלה ותרבות. כיו"ר הכנסת, אני אבטיח כי למרות הריחוק הפיזי בינינו, נפעל לקירוב לבבות בין העמים, ולחיזוק הקשרים בין הפרלמנטים. אני מאמין גדול בדיפלומטיה פרלמנטרית ובבניית גשרים בין נבחרי ציבור. צבי ואדוארדו, אבקש מכם היום כי זו תהיה רק ההתחלה של מסעכם המשותף".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ האוזר, אמר בטקס: "כבוד גדול עבורי להשתתף היום בחתימה על הההצרה המשותפת אשר תבסס את שיתוף הפעולה בין הפרלמנטים של ישראל וברזיל. אני גאה שכיו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת הייתה לי הזכות להוביל את המאמצים שהביאו אותנו עד הלום, יחד עם חברי אדוארדו בולסונרו. אני מקווה שזו תהיה עוד אבן דרך ביחסים בין המדינות, ואין ספק כי שני הפרלמנטים ירוויחו מהסכם זה. ברוח דברים זו, אני רוצה להביע את מחויבותי העמוקה למאבקנו המשותף במגיפת הקורונה. על שתי המדינות לאחד כוחות וללחום במגיפה ביעילות".

"בזמנים מאתגרים אלה, כאשר פגישות פנים אל פנים אינן אפשריות, הצלחנו להתגבר על כל המכשולים ולחתום על הסכם חשוב זה. אני מקווה שלאחר שתירגע סערת הקורונה, והעולם יתאושש מהמגיפה, תהיה לי ההזדמנות לארח אותך – ידיד האמת של ישראל וחברי האישי – אדוארדו בולסונרו, פה בירושלים, בירתה הנצחית של ישראל".

אדוארדו בולסונרו, יו"ר ועדת החוץ והביטחון של בית הנבחרים הברזילאי, אמר בנאומו: "אף שאני לא רגיל לדבר באנגלית, אני חש בנוח כי אני בין חברים, וזהו אינו סתם נייר אלא הסכם בין חברים. יחד עם אבי ואחיי, הגענו לביקור בישראל ב-2016, וגילינו מדינה נפלאה, בניגוד לכל מה שראינו עליה בתקשורת כאן בברזיל, והתאהבנו בה מאז. יום אחד בקרוב ישראל תוכר, כפי שמגיע לה, כדמוקרטיה אשר מביאה שלום למזרח התיכון. בהקשר זה אני מבקש לברך אתכם על שני הסכמי השלום שחתמם לאחרונה, עם איחוד האמירויות ועם בחריין, ואין ספק כי הסכמים שכאלה מקרבים את המועד שנעביר את השגרירות שלנו לירושלים".

"פתחנו את משרד הסחר הברזילאי בירושלים בעת שהיה לי הכבוד להוביל ביקור של הוועדה בראשותי בישראל. אני מאמין שעוד במהלך כהונתו של הנשיא ז'איר בולסנרו נעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים, אולי בחודש נובמבר, כדי לציין את פעילותו של אוסוולדו ארנייה, לטובת מדינת ישראל, בנובמבר 1947. תמיד אזכור את הגעתו של ראש הממשלה נתניהו לטקס ההשבעה של אבי, הנשיא ז'איר בולסונרו, ותמיד אזכור שממשלת ישראל עזרה לעם הברזילאי בעת קשה, ושלחה את חיילי צה"ל לסייע למשפחות הנזקקות. אני גאה להיות החותם של שיתוף הפעולה הראשון בין הפרלמנטים שלנו".

בכנסת כיבדו בנוכחותם את המעמד יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין, מנכ"ל הכנסת, סמי בקלש, יו"ר אגודת הידידות הפרלמנטרית ישראל-ברזיל, ח"כ עוזי דיין, נציגי שגרירות ברזיל בישראל וכן יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ צבי האוזר אשר חתם על ההצהרה. בשגרירות ישראל בברזיל נכח צוות השגרירות, בראשות שגרירי ישראל ברזיל יוסי שלי, וכן אדוארדו בולסונרו, יו"ר וועדת החוץ והביטחון של בית הנבחרים הברזילאי, אשר חתם על ההצהרה לשיתוף פעולה במקביל.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;