1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

איחוד הרבנים: "שחטנו 2500 עופות באבו דאבי"

ההסכם שנחתם בין ישראל לאיחוד האמירויות מוביל לשורה של שיתופי פעולה, אחד מהם הוא בתחום הכשרות. השבוע נשחטו באבו דאבי 2,500 עופות בשחיטה מהודרת. העופות ישווקו למסעדות ומלונות שמארחים את היהודים הרבים שפוקדים את המדינה מאז נחתם ההסכם

יענקי פרבר, ו' תשרי תשפ"א 24/09/2020 14:12

מתכוננים ליהודים הרבים שחיטה כשרה באמירויות שחיטה כשרה באמירויות צילום: באדיבות המצלם

פירות השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות: הקהילה היהודית באבו דאבי שחטה כ-2500 עופות שאמורים להספיק לשבועות הקרובים, אנשי הקהילה קיימו את השחיטה בראשות הרב לוי דוכמן יחד עם שליח חב"ד שהגיע במיוחד מטורקיה.

הרב מנחם מנדל חיטריק, רב הקהילה האשכנזית ושליח חב"ד בטורקיה, מספר ל"בחדרי חרדים" על השחיטה היהודית הכשרה שנטל בה חלק. הרב חיטריק אומר כי הם שחטו 2500 עופות בשחיטה מהודרת.

השחיטה הנוכחית תספק בשר עוף למסעדה היהודית עם הכשרות של הרב לוי דוכמן במגדל הגבוה בעולם, מגדל בורג' חליפה.

השחיטה הכשרה באבו דאבי

הקהילה היהודית באיחוד האמירויות הערביות ממשיכה לבסס את חיי הדת, במקביל להסכם השלום עם ישראל שפותח אפשרויות חדשות ואפשר לקהילה לצאת לאור ולפרסם על אודותיה בפומבי.

במסגרת זו נוצר שיתוף פעולה של הקהילה עם אחד ממפעלי העופות הגדולים באמירויות והשבוע בוצעה כאמור שחיטה גדולה של כ-2,500 עופות עבור יהודי המדינה וכן עבור חברות קייטרינג ומלונות בדובאי שמבקשים מזון כשר למהדרין, לטובת אנשי העסקים היהודים הרבים הפוקדים את המדינה וכהיערכות להגעתם של ישראלים רבים נוספים.

מיקומו של המפעל לא פורסם כרגע, אבל גורמים רשמיים באמירויות הגיעו כדי לפקח מקרוב על השחיטה הכשרה שבוצעה השבוע, שאותה עשה השוחט הרב מענדל דוכמן בפיקוחו המהודר של הרב מנדי חיטריק – מרבני איסטנבול והאחראי על מערכת הכשרות של הרבנות בטורקיה.

שיתוף הפעולה במשחטה באבו דאבי

אחרי שהמקום הוכשר, צוות משגיחים מניו-יורק השוהה במדינה ומסייע לרב דוכמן, הובא למקום כדי לעקוב על הליך השחיטה, המליחה והאריזה עם חותם הכשרות הבלתי נתפס: "כשר דובאי".

"נהניתי מאוד לראות את השחיטה המהודרת, את ההתייחסות של בעל הבית האמירתי ואת העובדים שמתייחסים לכל ענייני השחיטה ביראה גדולה. היה נראה שהם עושים הכול כדי לבוא לקראתנו ונתנו את השירות הטוב ביותר ובאדיבות רבה", אמר הרב חיטריק.

בזמן השחיטה הגיע למשחטה אחראי מטעם משרד הבריאות באבו-דאבי כדי לעקוב אחר הליך הכנת הבשר הכשר, שקיבל גם חותם של "חלאל" (שחיטה מוסלמית).

בתוך כך, ביום כיפור הקרוב יפעל לראשונה בהיסטוריה בית כנסת גם באבו-דאבי, המשמשת בירת הפדרציות החברות באיחוד האמירויות. זאת, אחרי שבתחילת השבוע התקיימו בבירה תפילות ראש השנה דבר שלא היה אפשרי עד כה.

מנהיג הקהילה היהודית באמירויות הוא הרב לוי דוכמן שהיגר אליה לצורך כך לפני שש שנים מניו-יורק. דוכמן, הרב היהודי היחיד המתגורר במדינה דרך קבע, פועל בדובאי בצורה גלויה ומתואם מול השלטונות באבו-דאבי, אך עד כה לא התקיימה פעילות מסודרת עד כה. "אני פועל גם באבו-דאבי כמעט מהרגע שהגעתי לדובאי" מעיד הרב "אבל מדובר בעיקר בפעילות שנעשית בבתים של יהודים שמתגוררים בה. הפעילות באה לידי ביטוי בצורת שיעורי תורה או לימוד בחברותא, אבל אף פעם לא קיימנו באבו-דאבי תפילה במניין או טקסים דתיים אחרים".

בית הכנסת החדש פועל באזור מרכזי ובולט שנקרא saadiyat island. לדברי הרב דוכמן "אני בטוח שהסכם השלום עם ישראל היווה זרז לפתיחת בית הכנסת ושמח שאת תפילות החגים האלו היהודים באבו-דאבי חגגו בביתם ולא הצטרכו להתנייד אלינו כבכל שנה לדובאי. אני מודה לאנשי המדינה הנדיבה שלנו, שמנהיגיה ובראשם שייח' אל זיאד שעושים הכול כדי שכול יהודי ירגיש כאן בבית. בניגוד ללא מעט מדינות, אפילו מערביות שבה חשים אנטישמיות, כאן הפעילות שלנו מתקבלת באהדה רבה מצד השלטונות והאזרחים".

יחד עם זאת כיוון שהרב דוכמן ניהל מטבע הדברים את תפילות החגים בדובאי עצמה, הוא לא יכול היה להיות בגופו באבו-דאבי, ומצא לכך פתרון: ארבעה בחורי ישיבות מניו יורק שנמצאים בשלבי הסמכה לרבנות הגיעו לאמירויות והם ניהלו נהל את התפילות היהודיות הראשונות בהיסטוריה של אבו-דאבי. שניים מהם היו חזנים שהחליפו אחד את השני בתפילות, אחד קרא בתורה והרביעי היה זה שזכה לתקוע בשופר.

בתפילות באבו-דאבי השתתפו 20 יהודים, שהבולטים בהם היו משפחה יהודית שהוברחה לפני חודש מתימן, ואילו בדובאי ערך הרב שלשה מנייני תפילות בשלשה אזורים שונים. במרכזי שבהם, שכלל ארוחת חג מכובדת השתתפו מאה יהודים, בכפוף להגבלת הקורונה, ו-50 אחרים השתתפו בשני המניינים האחרים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;