1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

גנץ: "עת צרה היא לישראל" | לפיד: "זה מחדל נתניהו"

לצד ראש הממשלה נתניהו, נשאו הערב בני גנץ ויאיר לפיד הצהרות משלהם, לקראת הסגר הארוך שיחל מחר. גנץ אמר בדבריו: "אנחנו בימים נוראיים תרתי משמע" | לפיד: "זה מחדל, ואדם אחד חתום עליו. זה מחדל נתניהו" • צפו בדבריהם

קובי עוזיאלי, ו' תשרי תשפ"א 24/09/2020 20:18

הצהרות לקראת הסגר בני גנץ ויאיר לפיד בני גנץ ויאיר לפיד צילום: תומר נויברג ומרים אלסטר, פלאש 90

הקרב על מסכי הטלוויזיה בזמן שידור המהדורות המרכזיות. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ ויו"ר האופוזיציה יאיר לפיד מסרו הצהרה לאזרחי ישראל ממקומות שונים ברחבי הארץ.

הראשון היה ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ שנשא את הצהרתו מחצר ביתו, בעקבות הבידוד בו הוא נמצא לאחר ששב בשעות האחרונות מביקור בוושינגטון.

גנץ פתח ואמר: "אזרחיות ואזרחי ישראל - אנחנו נמצאים במשבר מהקשים שידענו. יש לנו שיעורי נדבקים וחולים מהגבוהים בעולם. יש לנו יותר מובטלים מבמשברים הכלכליים הקשים שעברנו. ובכל יום מתווספים עשרות שמות למניין הקורבנות. אנחנו נאבקים על חייהם של אזרחי ישראל – ואני מסרב להיגרר לפופוליזם, לאובססיות ולציניות ומתמקד רק בדבר אחד: בלהציל חיים. בלהציל חברה".

לדבריו: "לא תמצאו ולא שיקול אחד מבין שיקוליי שאינו טובת אזרחי ישראל ובריאותם. אנחנו בשעת חירום לאומית. עת צרה היא לישראל! זה לא מאבק בין מתפללים למפגינים. זה לא נגיף שתוקף רק חרדים או ערבים. זה לא קשור לימין או שמאל. כשמפגין יגלה הבנה למתפלל, ומתפלל יגלה הבנה למפגין שניהם יעזרו בהכרעת הנגיף. כי בארבעים שנותיי בצבא למדתי שכך, באחדות ובשיתוף פעולה, מכריעים מערכה".

שר הביטחון אמר: "אני אומר לכם זו מלחמה על החיים שלנו, על החיים שלכם, של הוריכם ושל ילדיכם. אסור שהשיסוי שמובילים בעלי אינטרס בין חלקי העם יביא לתבוסה במלחמה הזו. אזרחים יקרים, צריך לומר בכנות – ההחלטה על פתיחת המשק הייתה מוקדמת מדי ורחבה מדי, ההחלטה להעביר את מערך קטיעת שרשרת ההדבקה לצבא הגיעה מאוחר מדי.  כל זה פחות חשוב כעת, מה שנדרש בעת הזו זה לעשות מעשה".

"יש לנו צוותי רפואה מסורים שעושים עבודה נהדרת ושקרובים לקצה יכולת הקיבולת שלהם, משטרה וצבא שבמקביל לפעולות השוטפות עובדים יום ולילה מול הרשויות והאוכלוסייה האזרחית. יש לנו אנשי שלטון החוק, פקידי אוצר ואנשי ציבור מסורים – שמסייעים לנו ואנחנו חייבים להיות קשובים אליהם".

"אבל כדי לנצח את הקורונה, צריך להתמקד בהורדת התחלואה ותוך כדי שאנחנו שמנצחים את הקורונה נפעל גם לחסל את נגיף השנאה המחלחל לקרבנו. את כל המריבות והספינים צריך לשמור לזמן אחר. צריך פשוט להתאפק ולהתגייס.
עם ישראל יכול לנצח כל נגיף כמו שהוא יכול להביס כל אויב - אבל לא נוכל לעשות זאת כשבתוכנו מחרחרי ריב ומדון ומומחי פלגנות שמחבלים במאמצים האלו.  לא נוכל לעשות זאת, כשיש פוליטיקאים ואנשי ציבור שקוראים שלא להשמע להוראות, שמוכנים לסכן חיי אדם למען רווח אישי צר".

בני גנץ הוסיף ואמר בהצהרתו: "אני לא מכיר דרך אחרת לנצח בלי אחריות משותפת שמחייבת אותנו בדוגמא אישית מהמעלה הראשונה, וכן גם ויתורים, כל אחד בעולם הערכים שלו. מי שייצא להפגין ועלול לסכן אחרים במחלה ומוות – שיבחר להפגין ליד ביתו. מי שייצא להתפלל ועלול לסכן אחרים במחלה או מוות – שיבחר להתפלל בביתו".

"למפגינים, שאת זכות המחאה שלהם אנחנו נאלצים לשבש זמנית, אני מבקש להגיד - אני מאמין בזכותכם למחות, עשיתי ואעשה הכל כדי להגן עליה. אני מבטיח לכם שאתם תחזרו להפגין. לשומרי המסורת שאנחנו סוגרים בפניהם את שערי בתי הכנסת אני מבקש לומר – הישמרו לנפשותיכם מאוד. פיקוח נפש דוחה הכל. הכל! וכך לחזור לבתי הכנסת - גם אני - כאשר בעזרת השם נשתלט על המגיפה".

"אנחנו בימים נוראיים תרתי משמע - ליבי יוצא אל מאות האלפים שאיבדו את מקום עבודתם, למבוגרים שסובלים מבדידות. ואני מצטער וכואב, מאד, על כל מי שנפגע בריאותית, כלכלית או חברתית. אבל בעת הזו מנהיגות צריכה לקבל הכרעות קשות כדי שנוכל להתחבק שוב, לשוב לבריאות, לשוב להתפרנס בכבוד לשוב ולהיות אחד עם השני".

לסיום אמר גנץ: "כשר הביטחון של מדינת ישראל, לצד פעילותי המתמשכת והרציפה אל מול האתגרים הביטחוניים וכמנהיג לאומי - אני מחויב לשמור על חייכם גם במלחמה הזו ומבטיח שננצח אותה. זה לא יהיה קל, יהיו עוד מהמורות בדרך- אבל אנחנו ננצח! גמר חתימה טובה לכולנו".

כמה דקות אחריו נשא דברים, יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד שתקף את ראש הממשלה נתניהו ואת התנהלות הממשלה והציג תוכנית ליציאה מהסגר.

לפיד אמר בתחילת דבריו: "הסיבה לסגר הזה היא הניהול הכושל, הפוליטי, המרושל וההיסטרי של הממשלה הזו. של ראש הממשלה הזה. זה מחדל, ואדם אחד חתום עליו. זה מחדל נתניהו".

לדבריו: "אין להם תוכנית עבודה מלבד לסגור את כולם בבתים. אנחנו נתפלל באחריות ונפגין באחריות. נקיים את כל ההנחיות. לא ניתן לנתניהו להפוך את זה למלחמה בין דתיים לחילונים. כולנו יחד במאבק נגד המחלה, במאבק להציל את הכלכלה. הממשלה לא שומרת עלינו, בואו נשמור אחד על השני".

יו"ר האופוזיציה האשים: "זו לא תקלה. זה מחדל. זו התוצאה של ממשלה שאין לה מושג מה היא עושה. שאיבדה את אמון הציבור. כל דרגי המקצוע היו נגד הסגר. רוני גמזו, הפרוייקטור, התנגד לסגר המלא. גרוטו התנגד. משרד האוצר התנגד לסגר המלא. סתמו להם את הפה. יוצאים לסגר בלי שום תוכנית. בלי להגדיר יעדים".

הוא הצטרף לקריאתו של הגר"ד יוסף להתפלל בחוץ ואמר: "אני מצטרף לקריאת הרב יוסף. השמרו לנפשותיכם. תתפללו באוויר הפתוח. עם מסיכות. פיקוח נפש דוחה הכל".

"אנחנו נציית כמובן להוראות לגבי ההפגנות. גם אם הן ניתנו ממניעים זרים. נלך לגשרים, זה אלף מטר מהבית, נפגין בקפסולות של 20 איש".

בשלב זה אמר יו"ר האופזיציה לפיד, "אם כבר יוצאים לסגר יש ששה דברים שצריך לעשות, הנה התוכנית שהממשלה היתה צריכה להציג ולא הציגה".

1. אסטרטגיית יציאה: פרמטרים ברורים. מה המדד להצלחה, מה אנחנו מנסים להשיג? איזו ירידה בתחלואה תוביל לפתיחת בתי ספר מחדש, לפתיחת עסקים מחדש, לסיומו של הסגר? לאן רוצים להגיע? לאיזה מספר? לאיזה אחוז הדבקה? שייתנו נתון עקבי. לא משתנה כל יומיים.

2. מודל מיידי לפיצוי לעצמאים שייכנס לתוקפו מיידי עם תחילת הסגר, רשת בטחון ודמי אבטלה לעצמאים. ביטול מודל החל"ת ומעבר למודל הגרמני.

3. הקמת מערך חקירות אמיתי רחב היקף. קטיעה, סגירה ואכיפה ברמה המקומית לצד מערכת רפואת חירום שמסוגלת להתמודד ברמה הארצית עם עומסי תחלואה.

4. מינוי דובר מקצועי למשבר. בלי מסיבות עיתונאים פוליטיות, רק מידע והוראות ברורות לציבור הישראלי כל יום.

5. דוגמא אישית של כל חברי הממשלה. כל שר שעובר על כללי הסגר חייב להתפטר מיד. זה כולל את ראש הממשלה. אנחנו חייבים לבנות את אמון הציבור.

6. הצגת מתווה להעברת סמכויות לראשי הערים לראשי הרשויות המקומיות. לתת להם את הסמכויות והמשאבים כדי שינהלו את הערים בשיתוף פיקוד העורף.

"זו התוכנית המינימלית לצאת איתה לסגר. זה עושה סדר בכאוס המוחלט שהממשלה הזו הובילה אותנו אליו. אנחנו דורשים מהממשלה לאמץ אותה באופן מיידי". כך לפיד.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. לפטור את מי שיש לו נוגדנים מכל ההגבלות  

    משה מקריית בעלז

;