1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. היכלי הישיבות

מועצת חכמי התורה של ש"ס: "להתפלל בחוץ"

חברי מועצת חכמי התורה של תנועת ש"ס בהוראה נחרצת לקראת החג: "יש לקיים את כל התפילות במרחב הפתוח, ואין לקיים כלל תפילות במקומות סגורים" • המכתב המלא

משה ויסברג, י"א תשרי תשפ"א 29/09/2020 18:36

קריאת קודש ישיבת מועצת חכמי התורה ישיבת מועצת חכמי התורה צילום: יעקב כהן

בעקבות התגברות התחלואה והעלייה במספר החולים הקשים והנפטרים מנגיף הקורונה, יוצאים גדולי ישראל, חברי מועצת חכמי התורה של ש"ס, בקריאת קודש מיוחדת ובהנחיות הלכתיות ברורות לקראת ימי חג הסוכות. 

במכתב נאמר, כי "על כל אחד ואחד להתחזק בכל כוחו לשמור ולהקפיד על כל הנחיות הבריאות אחת לאחת, ללא שום מורה היתר כלל, שלא יזיק ולא יוזק, וחלילה להגיע בזה לספק רציחה".

חברי המועצת מורים להתפלל אך ורק במרחב הפתוח גם בימי החג ולהקפיד על שמירת המרחק בשעת ההקפות ובחג שמחת תורה. חברי המועצת קוראים לציבור להתחזק במצוות השמחה בחג ולשפוך תחינה לפני בורא עולם לתשועת עמו ישראל, אשר יעשה אותם האדם וחי בהם.

בקריאת הקודש המיוחדת מחזקים את כל הציבור הקדוש להתחזק בתפילה ובתחנונים לפני שוכן מרומים לישועת עמו ישראל, ובפרט להתחזק במצוות השמחה בחג ומעוררים ומזרזים כל אחד ואחד לשמוח ולשמח את בני ביתו בימי החג.

וכך נכתב: "בפרוס עלינו ימי חג הסוכות, זמן שמחתנו, מצווים אנו בשמחת החג ובשמירת הבריאות, ובזמנים אלו מוטלת עלינו החובה להתחזק ולשמור שני הציוויים גם יחד".

"בהיות ולדאבון לב מגיפת הקורונה הולכת ומתגברת רח"ל, ובכל יום ויום מתווספים חולים רבים ואף מספר הנספים במגיפה עולה ה"י" כותבים, "הדבר ברור שעל כל אחד ואחד להתחזק בכל כוחו לשמור ולהקפיד על כל הנחיות הבריאות אחת לאחת, ללא שום מורה היתר כלל, שלא יזיק ולא יוזק, וחלילה להגיע בזה לספק רציחה, וגדול עוונו. ולמזהיר ולנזהר שלומים תן כמי נהר".

בהמשך הדברים מפרטים הרבנים את ההנהגות וההנחיות כיצד לנהוג בימי החג, ומורים כי חובה לקיים את כל התפילות אך ורק במרחב הפתוח, וכי אסור לקיים את התפילות במקומות סגורים. "ובאנו בקריאה קדושה לכל אשר נגע יראת ה' בלבבו, לקיים את כל התפילות גם בימי החג במרחב הפתוח בלבד, במניין מצומצם, בשמירת מרחק וחבישת מסיכה כל התפילה, ויקפידו היטב על המרחק גם בעת ההושענות וההקפות ואין לקיים כלל תפילות במקומות סגורים, באשר "חמירא סכנתא מאיסורא".

"בשמיני עצרת ושמחת תורה יש לנקוט במשנה זהירות, ויקפידו שלא להעביר את ספרי התורה מאיש לרעהו. אין צריך לומר שלא יחוגו יחד במעגלים וכדו', אלא גם בעת ההקפות יקפידו על המרחק וכל אחד יפזז ויכרכר במקומו בשמחה ובמחיאת כף. ועל אף אהבתינו הגדולה לתורה – לא לנשק בשום פנים ואופן את ספר התורה, ובמקום שאמרו לקצר אינו רשאי להאריך, ויעשו כל התפילות וההקפות וכו' בזריזות ודי בזה".

עוד נכתב בקריאת הקודש הדחופה, כי "כל משפחה ומשפחה תחגוג את ימי החג אך ורק בביתם, בחיק משפחתם, ואין ללכת ולהתארח בימי החג, אף לא בן אצל אביו וכלה אצל חמותה. ואף על פי כן, אל תעצבו כי חדוות ה' מעוזכם וכל אחד יראה לשמח את בני ביתו בכל מה שיוכל".

את איגרתם חותמים בקריאה להתחזק בתפילה ובברכה נאמנה לכלל ישראל: "חזק ונתחזק בעד עמנו ובעד ערי אלוקינו, להתעצם בתפילה לפני אבינו שבשמים וישוב מחרון אפו ויסיר מעלינו את הנגף הזה, ובפרט ביום הושענא רבה המסוגל לישועה ושערי שמים פתוחים לקבלת התפילות, ותזכו לשנים רבות נעימות וטובות ולגאולה קרובה. אכי"ר. ושומע לנו ישכון בטח".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. למה אין חתימות???  

  קובי

 2. אם היו בחירות היום הם היו אומרים לא להיכנס לקלפי  (ל”ת)

  יוסי

 3. האדמורים בעלז וויזניץ - להתפלל רק בבתי כנסת מי שלא רוצה למות שלא יבוא  (ל”ת)

  טור נוקב על הנרצחים בבלז

;