1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

רופאי רמב"ם מזהירים: עלייה במקרי בליעת חפצים מסוכנים בקרב ילדים

ימי חול המועד תחת סגר הקורונה מביא את הילדים לשהות בבית שעות ארוכות. כשהילדים בבית ישנה שכיחות במקרים של בליעת חפצים בידי ילדים ופעוטות. הורים, היזהרו!

יוסף קליין, ט"ז תשרי תשפ"א 04/10/2020 17:29

לא רק הקורונה מסוכנת סוללה הוצאה מקיבתו של פעוט סוללה הוצאה מקיבתו של פעוט צילום: בית החולים הלל יפה

קורונה? ישנן עוד סכנות שהזמן גרמן: ילדה כבת חמש הגיעה ביום שישי האחרון לבית החולים "רות" לילדים ברמב"ם, לאחר שבלעה סוללה. אתמול (שבת) התקבלה במיון ביה"ח "רות" לילדים ילדה נוספת כבת ארבע בנסיבות דומות, אחרי שבלעה אף היא סוללה בביתה.

"ימים אחדים לפני כן טיפלנו במקרה נוסף של ילד צעיר שהכניס לפיו סוללה ובלע אותה", אומר פרופ' רון שאול, מנהל מכון הגסטרו לילדים ברמב"ם, ומבהיר – "בתקופה האחרונה אנו רואים יותר ויותר פעוטות וילדים שמגיעים אלנו אחרי אירועי בליעה של חפצים זרים, בין המסוכנים בהם הם מקרים של בליעת מגנטים וסוללות".

שלושת המקרים אשר טופלו בימים האחרונים ברמב"ם, אחד מהם עדיין נמצא בבית החולים תחת השגחה, הסתיימו לשמחת הרופאים ללא סכנה לחיי הילדים ובאמצעות התערבות מינימלית של צוות מכון הגסטרו, אך לדבריו של פרופ' שאול מדובר בתמרור אזהרה גדול להורים:

"הנזק הפוטנציאלי של סוללה נובע ממספר גורמים: לחץ מכני על איברים פנימיים, כמו במקרה של בליעת מטבע, הפעלת זרם חשמלי כתוצאה ממגע של דפנות מערכת העיכול עם שני הקטבים של הסוללה ודליפה של תוכן הסוללה (הסוללות מכילות בסיס חזק וכן מתכות כבדות כמו כספית, כסף, ליתיום). במידה והסוללה תקועה בוושט, מדובר במצב חרום הדורש הוצאה מידית של העצם הזר ללא קשר אם הילד סימפטומטי. סוללות מסוג מסוים מצריכות התערבות פולשנית גם אם כבר הגיעו לקיבה.

"מדובר בפירוש במצבים שעלולים להגיע למצב מסכן חיים ובתקופת הסגר אנו רואים יותר מקרים כאלה, כאשר הילדים נמצאים במסגרת הביתית כל הזמן וההורים מוטרדים באינספור משימות", הוא אומר ומזהיר כי "צריך להקפיד הקפדה יתרה להרחיק את הילדים מהסכנות הביתיות ולהשגיח עליהם ללא הרף. אנו לא רוצים לראות איך בזמן שכולנו נשמרים מהקורונה, חיי ילדים מצויים בסכנות אחרות".עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;