1. עמוד הבית
  2. נשים
  3. בריאות

סרטן נשים גרורתי: דברים שלא ידעת

חודש המודעות לסרטן נשים • כתבנו את כל מה שאת צריכה לדעת על סרטן נשים גרורתי • בעז"ה רפואה שלמה לכל חולי עמך ישראל!

כתבה מקודמת, י' חשון תשפ"א 28/10/2020 12:54

בדיקה מוקדמת לנשים בדיקה מוקדמת לנשים צילום: יח"צ

"ידיעת המחלה חצי תרופה"

סרטן שד, עלול להתפתח ב-1 מתוך 8 נשים בשלב כלשהו בחייהן. סטטיסטיקה זו פוגעת בכל הנשים באופן שווה. גידול עלול להתפתח אצל חלק מהנשים הקוראות את הכתבה הזו, או אצל הפאנית שלהן, השכנה שלהן, או המרצה שהן אוהבות. עניות או עשירות, נשים מוכרות או נשים שמעולם לא שמעתם עליהן. המחלה יכולה לפגוע בכל אחת. סרטן שד הוא הסוג הנפוץ ביותר בקרב נשים ברחבי העולם. שישה אחוזים מהנשים המאובחנות לראשונה כחולות בסרטן השד מתגלות כחולות סרטן שד גרורתי. הנה מספר נתונים שכדאי לדעת על סרטן שד גרורתי:

לא כל סרטן שד הוא גרורתי

סרטן שד היא מחלה שבה תאים באזורים מסויימים בגוף מתפתחים ומתחלקים בצורה לא תקינה, ובעקבות זאת נוצר גוש, או גידול. ישנם סוגים שונים של סרטן שד. כשהגידול מוגבל לאזור מסויים ו/או לבלוטות הלימפה הקרובות, הוא נקרא סרטן שד בשלב מוקדם או מתקדם מקומי. אם התאים הסרטניים מתפשטים לחלקים אחרים בגוף, המחלה נקראת ״סרטן שד גרורתי״.

סרטן שד גרורתי, הידוע גם כסרטן שד שלב 4 מתקדם, עשוי להתפתח כשתאים סרטניים מתנתקים מהגידול המקומי ונכנסים לזרם הדם או למערכת הלימפה. הרבה מהתאים מתים בדרך, אך אלה ששורדים יכולים להגיע למקום חדש בגוף, להתרבות שם וליצור גידול חדש לא עלינו.

התפשטות התאים הסרטניים למקומות אחרים בגוף מכונה ״גרורות״. גרורות יכולות להימצא בבלוטות הלימפה בבית השחי ו/או באזורים מרוחקים, למשל בריאות, בכבד, בעצמות או במוח.  סוג הסרטן נקרא על שם האיזור בו הוא נוצר לראשונה, לכן גם אם התאים מגיעים לריאות או לעצמות ויצרו שם גידול – הסרטן עדיין מוגדר כסרטן שד גרורתי.

בגלל האופן שבו סרטן שד גרורתי מתנהג, חשוב לאבחן את המחלה בשלביה המוקדמים. לכן כדאי מאוד לפעול לפי: "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם" ו להיבדק באופן קבוע.

אי אפשר לדעת מראש אם סרטן שד יהפוך לגרורתי

יש נשים שהאבחון הראשון של סרטן אצלן הוא סרטן שד גרורתי ויש נשים שהגרורות יתפתחו חודשים או שנים לאחר שיסיימו טיפול בסרטן המקומי. כ-30% מהנשים שאובחנו בסרטן בשלביו המוקדמים יפתחו גרורות בשלב מאוחר יותר.

הסיכון או הסיכוי שסרטן שד יחזור או ישלח גרורות משתנים מאישה לאישה, ולכן קשה לחזות מי תפתח סרטן שד גרורתי. הסיכון לכך תלוי בעיקר בסוג הגידול, במהירות הגדילה של הגידול (מהירה או איטית) ובשלב שבו אובחן הגידול לראשונה.

ברוך השם, יותר נשים היום ממשיכות לחיות במשך שנים עם סרטן שד גרורתי

נכון להיום לא ניתן לרפא סרטן שד גרורתי, אך מטרות הטיפולים  הם  לאפשר איכות חיים טובה ולהאריך את החיים.

בשנים האחרונות, מפותחות יותר ויותר אפשרויות טיפול, וכיום תכנית הטיפול במחלה עשויה לכלול כימותרפיה, רדיותרפיה (״הקרנות״), ניתוח וכן טיפולים ממוקדים, המכוונים למנגנון הספציפי שגורם לגידול להתפתח.

גם גברים יכולים להימצא בסיכון לסרטן שד גרורתי

עד אחוז אחד מתוך כלל המקרים של סרטן שד הם בגברים, כך שהמחלה לא נפוצה מאוד בגברים. אך היא כן עלולה להתפתח בגברים, בדרך כלל סביב גיל 60 עד 70.

מחקר סרטן שד גרורתי ממשיך

גידולים סרטניים אצל נשים מורכבים ממכלול מרכיבים ומאפיינים והם משתנים מאישה לאישה. הבדלים אלה הם האתגר הגדול העומד בפני מדענים העמלים על פיתוח טיפולים יעילים ומותאמים אישית. חוקרים צופים שבעתיד יימצאו ביומרקרים (סמנים ביולוגים) חדשים של סרטן שד גרורתי. תחום המחקר ממשיך במלוא עוצמתו, מתוך תקווה שככל שיפותחו אמצעי אבחון וטיפול חדשים, כך יוכלו להגיע לתוצאות טיפול טובות יותר עבור אלה הסובלים מסרטן שד גרורתי.

לשאלות נוספות הנוגעות לסרטן שד תורשתי, יש לפנות לרופא המטפל

מידע נוסף בנושא סרטן שד גרורתי  באתר.

שירות לציבור. מוגש בחסות חברת פייזר.

PP-IBR-ISR-0255

 

 

 

 

 

מעוניינת לשתף אותנו בתוכן מעניין? שלחי לנו הודעה בוואטסאפ - 0583288642
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. כדאי לדעת שבתי החולים לא נותנים טיפולים מאריכי חיים לחולי סרטן גרורתיים  


  2. תמנעו משימוש בדאודורנט!!! במיוחד דאודורנט עם אלומניום!  (ל”ת)

    הדס

;