1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

הסנאט בפולין דחה את ההגבלות על ייצוא בשר משחיטה כשרה

חברי הסנאט בפולין החריגו את השחיטה הכשרה של עופות מהצעת החוק האוסרת, בין היתר, על ייצוא בשר מהמדינה ודחו את ההגבלות על ייצוא בשר משחיטה כשרה של בקר לפחות עד לשנת 2025 | הרב מנחם מרגולין: "נמשיך לדבוק במאבקינו הצודק על מנת להבטיח שיהודי אירופה יוכלו לחיות על פי אמונתם בכל רחבי היבשת"

יענקי פרבר, כ"ח תשרי תשפ"א 16/10/2020 07:19

עם סגן יו"ר הסנאט מיכאל קמינסקי שפעל רבות לשינוי החוק עם סגן יו"ר הסנאט מיכאל קמינסקי שפעל רבות לשינוי החוק צילום: יח"צ

חברי הסנאט הפולני הצביעו ביום רביעי בעד הצעת החוק לרווחת בעלי חיים, שנועדה להגביל, בין השאר, שחיטה כשרה במדינה לתצרוכת מקומית בלבד, אלא שבלחץ מאבק נחוש של חקלאים מכל רחבי פולין וקמפיין אינטנסיבי שהפעיל הרב מנחם מרגולין, יו"ר "מרכז רבני אירופה" ו"איגוד הארגונים היהודיים באירופה" בשבועות האחרונים במדינה, החריגו חברי הסנרט לחלוטין את השחיטה הכשרה של עופות ממעשה החקיקה ודחו את יישום החוק הנוגע לייצוא שחיטה כשרה של בקר לפחות עד שנת 2025.

פעילות הרב מרגולין כללה מאמץ תקשורתי והפעלת שדולה (לובינג) אל מול הסנאטורים וחברי הבית התחתון של הפרלמנט הפולני, ובשיאם שיגור מכתב פתוח עליו חתמו, יחד עם הרב מרגולין, עשרות מנהיגים יהודים, פרלמנטרים אירופאים וחברי כנסת ישראלים.

המכתב שזכה לתהודה בתקשורת הפולנים מוען אל נשיא פולין, אנדז’יי דודה ולראשי שני בתי הפרלמנט בפולין, מרשל הסנאט תומאש גרוצקי וליושבת ראש הסיים אליזבטה ויטק.

בפגישה בענין השחיטה עם סגן יו"ר הסנאט מיכאל קמינסקי שפעל רבות לשינוי החוק.

בין החותמים על המכתב: ארתור הופמן, נשיא איגוד הקהילות היהודיות בפולין (TSKZ), נשיא הקונסיסטואר של הקהילות היהודיות בצרפת ג'ואל מרגי, סגנית נשיא הפרלמנט האירופי, ניקולה ביר שרים וחברי כנסת ישראלים ממגוון סיעות הבית.

עם היוודע תוצאות ההצבעה בסנאט הפולני ציין הרב מרגולין כי: "סעיפי החוק המתייחסים לשחיטה עברו טלטלות רבות וזוכים לתמיכה מועטה ביותר הן בקרב החקלאים במדינה והן בקרב חברי הסנאט עצמו. אנו כמובן מעודדים ומודים לכל אותם סנאטורים שנקטו בעמדה עקרונית ואחראית, וכן לכל הפרלמנטרים והמנהיגים היהודים מרחבי אירופה שהצטרפו ליוזמת ה – EJA והשמיעו את קולם. אבל הקרב לא נגמר. הצעת החוק רק נדחתה. אנו נמשיך להתנגד להצעת החוק הזו, היום, מחר, בשבוע הבא, בחודש הבא ובשנים הבאות. בימים הקרובים נכפיל את מאמצינו על מנת להבטיח להביא לביטול סופי של הצעת החוק שחוזרת כעת לפרלמנט הפולני לדיון מחדש.

הרב מרגולין סיכם וציין כי "מרכז רבני אירופה ואיגוד הארגונים היהודים באירופה יתמידו בפעולה נחושה למען הגנה על חיי היהודים באירופה, שימור המסורת הערכים ואורח החיים היהודיים ברחבי אירופה".

הרב שלום בער סטמבלר מרבני אירופה אמר: "השינוי בחוק נותן הזדמנות למחוקק הפולני לגלות אחריות לנטוש כל חוק שמתנגש בחופש דת מלא. אנחנו מקוים שבמהלך חמש שנים אלו נמצא דרך להציג את כל הנתונים ולהוכיח למחוקקים, המוצפים במידע שגוי אודות שחיטה כשרה על ידי גורמים אינטרסנטים, שהשחיטה היהודית היא הדרך הבטוחה למניעת צער בעלי חיים".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;