1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. ערוץ הכנסת

1,300 מסתננים בבני ברק; פי עשרה בתל אביב

בוועדת הכספים הוצגו נתוני המסתננים השוכנים בערים השונות. מהם עולה כי רובם הגדול השוכן בערי גוש דן, כאשר תל אביב מובילה בפער ניכר. בבירת הערים החרדיות - בני ברק ישנם 1,300 | נציג משרד השיכון אמר בדיון כח ריכוז גבוה של מסתננים על אזורים סטטיסטיים מביא לעומס על תשתיות והשפעה שלילית על תחושת הביטחון האישי

קובי ברקת, א' חשון תשפ"א 19/10/2020 23:11

משפיע לרעה על העיר הפרות סדר על גבול עזה הפרות סדר על גבול עזה צילום: Fadi Fahd/Flash90

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני, אישרה היום (שני) כי 'קיום ריכוז מסתננים גבוה באזורים' יהווה שיקול לקביעתו של אזור, כאזור עדיפות לאומית, זאת במסגרת החלטת הממשלה בנידון, ולאחר שוועדת היגוי גיבשה קריטריונים לשם הגדרת אזורים כאלה, במסגרת חוק ההתייעלות הכלכלית התשס"ט-2009.

ביולי 2018 התקבלה החלטת הממשלה בנושא, והוקמה ועדת היגוי בין-משרדית לגיבוש הקריטריונים והשיקולים לשם כך, והיום אישרה ועדת הכספים את השיקול, לאחר שוועדת ההיגוי לעניין החלטת ממשלה זו סיימה את עבודתה, והמשרדים השותפים להחלטה, נערכים להביא את הקריטריונים לאישור הממשלה.

במסגרת הדיון הציג משרד השיכון כי ריכוז גבוה של מסתננים על אזורים סטטיסטיים מביא להגדלה משמעותית של כמות התושבים באזור הסטטיסטי, עומס על תשתיות והשפעה שלילית על תחושת הביטחון האישי.

במסגרת כך הוצגו נתוני רשות האוכלוסין, לעניין רשויות הנכנסות תחת הקריטריונים, ומספר המסתננים הבגירים החיים בתחומן: תל אביב – יפו 12,743, פתח תקווה 2,273, נתניה 1,328, אילת 1,231, בני ברק 1,300, ירושלים 1,165, אשדוד 1,149.

חלוקת התקציב לכל רשות תבוצע לפי מצבה ביחס לשאר הרשויות, והתקציב לאזורים הזכאים, יחולק בהתאם לשלושת הקריטריונים הבאים, בחלוקה של שליש מהתקציב לכל קריטריון: סיוע בהתאם לכמות האוכלוסיה הוותיקה המתגוררת באזורים הסטטיסטיים הרלוונטיים, סיוע בהתאם לכמות המסתננים ברשות הרלוונטית וסיוע בהתאם לריכוז המסתננים באזורים הסטטיסטיים הרלוונטיים.

במהלך הדיון הוצג, כי הוקצו לטובת ההחלטה 20 מיליון שקלים, שצפויים לשמש להפעלת תכנית פיזית חברתית – קהילתית, באזורים העומדים בקריטריונים.

ח"כ מאי גולן מ'הליכוד' אמרה בדיון כי "מדובר בהחלטה של לקיחת אחריות של הממשלה על אזורים ששינו את כל צורתם, מכל הבחינות. אנחנו מכירים רק את מדינת דרום ת"א, אבל מדובר עוד בהרבה שכונות במדינת ישראל. לצערי הצלחנו להביא רק 7 ערים שבתוכן הגדרות מסודרות של שיעורי מסתננים גבוהים".

לאחר דין ודברים, במסגרתם דרשה הוועדה כי ההחלטה הסופית תובא לאישורה, נקבע כי הייעוץ המשפטי לוועדה יבחן את הסוגיה, וכי במידה והדבר עומד עם החוק, ההחלטה הסופית תובא לאישור הוועדה, במקום דיווח בלבד, שהציעה הממשלה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. פחד להסתובב בשכונות בצפון ב"ב הרצוג ופרדס כץ מלא סודנים ואריתראים  

  שלמה

 2. אפדר להעביר חלק ליד ההומניסטים ברמת אביב  (ל”ת)


 3. העברת המסתננים  

  רוני

 4. מדינת ישראל צריכה לקנות שטח באיזה מקום בעולם, ושם לאכלס את כל ה'פליטים' שהיא רוצה לאסוף. לא פה.  (ל”ת)

  .

 5. ודאי ישמחו לקבלם בכפר שמריהו והרצליה פיתוח...  (ל”ת)


 6. אם לא יעסיקו אותם הם יעופו מפה לבד צריך לקנוס את מי שמעסיק אותם הבעיה שגם הרשויות מעסיקות אותם בגינון ובניקיון  (ל”ת)


;