1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

סורוקה: בן 14 שחלה בקורונה מאושפז במצב קשה לאחר שלקה בליבו

בשבוע שעבר דווח על 7 ילדים שאושפזו בבתי חולים לאחר שחלו בקורונה והחלימו, אך מתברר שהמחלה גרמה להופעת תסמונת דמויית קוואסקי | היום דווח על מקרה נוסף של נער בן 14 המאושפז ב'סורוקה' במצב קשה

יוסף קליין, ג' חשון תשפ"א 21/10/2020 13:23

התפתחות מדאיגה בית החולים סורוקה בצל הקורונה בית החולים סורוקה בצל הקורונה צילום: Yossi Zeliger/Flash90

נער בן 14 אושפז אתמול ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בסורוקה במצב קשה, כשהוא סובל מתהליך דלקתי עם מעורבות רב מערכתית, שאופיינית לתסמונת PMIS (דמויית קוואסקי). עד כה, מאז התפרצות המגיפה, אושפזו בביה״ח סורוקה ארבעה ילדים שלקו בתסמונת, בעוד בבתי חולים נוספים דווח על עוד כעשרה מקרים דומים.

פרופ' דוד גרינברג, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בילדים ומנהל מרכז סבן לילדים בסורוקה, אומר כי ״עד כה תועדו בישראל למעלה מ - 20 מקרים של ילדים ש"החלימו" מקורונה ואובחנו כחולים בתסמונת הנדירה PMIS - תסמונת דלקת רב מערכתית הכוללת חום ממושך וסימני אי ספיקה של איברים שונים כגון הלב והריאות. התסמונת אמנם נדירה אך מסוכנת ופוגעת בילדים".

תסמונת הדלקת הרב מערכתית בילדים - (PMIS Pediatric Multisystem Inflammatory Syndrome ) מזכירה במאפייניה את מחלת ה"קווסאקי" שהיא דלקת חריפה של כלי הדם הבינוניים בילדים ונחשבת לסיבה המובילה למחלת לב נרכשת בילדים, שעשויה להוביל למפרצת בעורקים הכליליים בלב ואף למוות. בתסמונת PMIS נצפית מעורבות של תסמינים במערכת הנשימה ובמערכת העיכול, סימנים לדלקתיות בקרומים כמו הפה ופריחות שונות בעור וכן מעורבות לבבית קשה.

עד כה נמצאה התסמונת בעולם בקרב מאות ילדים שהיו חיוביים לנגיף הקורונה, רובם בני 5-18. רוב המטופלים נזקקו לאשפוז ביחידות לטיפול נמרץ וחלקם פיתח הלם. משך האשפוז נע בין שבוע לשבועיים, ובמהלכו נזקקו הילדים לטיפולים שונים כגון עירוי אימונוגלובולינים תוך ורידי, וסטרואידים. חלק מהמטופלים אף נזקק להנשמה מלאכותית.

האם אפשר למנוע את המחלה? פרופ' גרינברג מסביר כי "זיהוי מוקדם וטיפול מהיר ומתאים בתסמונת מובילים על פי רוב להחלמה וחשוב שהציבור והרופאים יהיו מודעים אליה. מהדיווחים שהתקבלו עד כה, נצפית תמונה של תסמונת נדירה וחמורה של דלקת רב מערכתית הכוללת חום ואי ספיקת איברים שונים עם קשר לקורונה ועם מאפיינים קליניים הדומים לאלה של תסמונת ההלם הטוקסי (דומה לאלח דם)". על ההורים לפקוח עין ולשים לב למאפיינים, ובמקרה הצורך – לא להסס אלא לפנות מיד לטיפול רפואי.

 עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. כהמשך לתגובתי הקודם  

    שמויגר

;