1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. פלילים

השוטר שירה בצעיר הערבי בעיר העתיקה יועמד לדין

המחלקה לחקירות שוטרים החליטה להעמיד לדין את השוטר שירה למוות בצעיר הערבי בעל המוגבלות איאד אל-חלאק בעיר העתיקה, בכפוף לשימוע בגין המתה בקלות דעת | בנוסף, הוחלט לסגור את תיק החקירה בעניינו של המפקד

אבי גדלוביץ', ג' חשון תשפ"א 21/10/2020 17:05

המתה בקלות דעת איאד חאלק איאד חאלק צילום: באדיבות המשפחה

המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה היום (רביעי) לעורכי דינו של שוטר מג"ב, החשוד בגרימת מותו של איאד אל-חלאק המנוח, כי נשקלת העמדתו לדין בעבירה של המתה בקלות דעת, וזאת בכפוף לשימוע שייערך לו. ההחלטה התקבלה לאחר חקירה יסודית ומקיפה של האירוע, ולאחר בחינת מכלול נסיבות העניין. הודעה נמסרה לבני משפחת המנוח בפגישה שנערכה עימם. ההחלטה התקבלה על דעת המשנה לפרקליט המדינה.

במח"ש מציינים, כי במסגרת פעולות החקירה שביצעו חוקרי המחלקה בסמוך לאחר האירוע, תושאלו עדים ונתפסו מצלמות האבטחה הרלוונטיות לכל מרחב התרחשות האירוע, לרבות המצלמות המוצבות ברחוב בו אירע המרדף אחריו. אירוע הירי בוצע בתוך מתחם השייך לעיריית ירושלים ומנוהל ע"י חברת ניקיון פרטית, שהמצלמות הקיימות בו לא היו מחוברות לחשמל, אך הניתוק מהחשמל התרחש יום לפני האירוע על ידי אחד מעובדי המקום, ולכן אין תיעוד לאירוע הירי עצמו בתוך המתחם.

מכתב החשדות עולה כי בשעות הבוקר המוקדמת של ה-30 במאי השנה, עשה איאד אל-חלאק את דרכו למקום עבודתו בעיר העתיקה, כשהוא עוטה על פניו מסיכה כירורגית וכפפות חד פעמיות. שני שוטרים ששהו אותה עת בעמדה בשער השבטים הבחינו באיאד שעמד בסמוך לפתח עמדת מג"ב בשער האריות.

עוד עולה כי מאפיינים מסוימים בהתנהגותו של איאד, בן 31 עם צרכים מיוחדים, עוררו את חשדם של השוטרים אשר חשדו כי מדובר במחבל. השוטרים עקבו אחר איאד והתחילו לצעוד לכיוונו, תוך שאיאד המשיך בהתנהגות שנחזתה בעיניהם כחשודה. לאור האמור, הכריז אחד השוטרים ברשת הקשר המשטרתית על הימצאותו של מחבל בזירה, והשוטרים החלו במרדף אחר איאד, תוך שהם קוראים לעברו בעברית ובערבית לעצור ולהזדהות.

מהחקירה עלה כי השוטר החשוד ומפקדו הצטרפו למרדף, ובמהלכו קרא המפקד אל איאד בעברית "עצור", "עצור או שאני יורה". איאד לא עצר והמשיך במנוסתו. בתגובה, תוך כדי המרדף, המפקד ירה שני כדורים מאקדחו לעבר רגליו, אשר לא פגעו בו. איאד המשיך במנוסתו. מספר שניות אחר כך, פנה איאד למתחם המתואר לעיל, שבו היו באותה עת שלושה אנשים מלבד המנוח: עובד המקום, עובד ווקף ואישה נוספת שהכירה את איאד. השוטר החשוד ומפקדו נכנסו אף הם למתחם, או אז הבחין החשוד באיאד בפינת המתחם, וביצע לעברו ירי וזאת למרות שמפקדו צעק לעברו "חדל" עובר לירי הראשון. כתוצאה מהירי הראשון נפגע איאד בחלק התחתון של בטנו ונפל ארצה. מיד לאחר הירי הראשון המפקד צעק בשנית "חדל".

בשלב זה נכנסו שוטרים נוספים למתחם, והשוטר החשוד צעק לעברו של איאד בעברית "אל תזוז". במקביל, אחד השוטרים שאל את איאד בערבית "איפה האקדח", ואיאד שהיה פצוע מהירי הראשון התרומם והצביע לעבר האישה שהכיר ומלמל דבר מה. בתגובה לכך פנה השוטר לאישה ושאל אותה בערבית "איפה האקדח?", והיא השיבה לו 'איזה אקדח?'. בשלב זה, ביצע השוטר החשוד ירי נוסף לעבר איאד.

ההחלטה לשקול להעמיד לדין את השוטר היורה בחשד להמתה בקלות דעת התקבלה לאחר בחינת חומר הראיות, נסיבות ביצוע הירי וניתוח מעמיק של ההיבטים המשפטיים של האירוע. בין היתר נבחנו מכלול נסיבות האירוע, לרבות העובדה שהמנוח לא היווה כל סכנה לשוטרים ולאזרחים שהיו במקום, שהשוטר ביצע ירי שלא בהתאם לפקודות המשטרתיות, המוכרות לו היטב, ולא נקט בחלופות מידתיות יותר שעמדו לרשותו. מנגד, נלקחה בחשבון גם העובדה שהשוטר ביצע את הירי לאחר שהתעורר חשד כי מדובר במחבל, כאמור, ואת העובדה כי הירי בוצע תוך כדי פעילות מבצעית בגזרה מורכבת.

בתיק זה נחקר באזהרה גם מפקדו של השוטר החשוד. לאחר בחינת מכלול נסיבות האירוע הוחלט לגנוז את התיק בעניינו, שכן לא גובשה עבירה פלילית בהתנהלותו.


הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. לא שאני חובב ערבים אבל ששוטר מועמד לדין על המתה ברשלנות זה בהחלט בשורה טובה ,סתם כי בא לי ששוטר יעוף לקיבינימט ,וואלה מגניב  (ל”ת)


 2. אוי  


  • אמת לאמיתה, אנחנו בגלות, לא לשכוח... (ל”ת)

   אני

  • שכחת שהשופטים הם שמאלנים? (ל”ת)


 3. מלחמה  

  ירי

;