1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. חדשות חו"ל

דרמה: גדולי האדמו"רים והרבנים במכתב חסר תקדים למען טראמפ

המירוץ לבית הלבן: באורח חסר תקדים חתמו גדולי ראשי הישיבות, האדמורי"ם והרבנים על מכתב הוקרה ותודה לנשיא ארה"ב המכהן דונאלד טראמפ | במכתב הם מביעים את רחשי ליבם על יחסו של הנשיא למוסדות דת בתקופת הקורונה ועל שחרור האסיר היהודי המפורסם רובשקין

יענקי פרבר, ז' חשון תשפ"א 25/10/2020 07:17

"מחזק את כולם להחזיק בדגל האמונה" טראמפ טראמפ צילום: קמפיין טראמפ

אדמו"רים חסידיים וראשי ישיבות ליטאים, יחד עם רבנים מחב"ד חתמו באורח נדיר וחסר תקדים על מכתב בו הם מודים ומשבחים את הנשיא טראמפ שעשה רבות למען היהודים בארה"ב.

אמנם המכתב הוא מכתב תודה ואין בו קריאה לתמוך בנשיא טראמפ בבחירות הקרובות, אך פרסום המכתב והעיתוי לא מותירים צל של ספק בתמיכת הרבנים ואדמו"רים.

החתימות על המכתב החלו בחודשים מאי - יוני האחרונים, והסתיימו בימים האחרונים, אז החל העסקן הרבני הרב משה מורגרטן להחתים את הרבנים כדי להודות לנשיא טראמפ על מספר דברים, שחרור האסיר המפורסם שלום מרדכי רובשקין, חוק האסירים עליו עמל מורגרטן, דבר שהביא לשחרור מוקדם של עשרות אסירים חרדים שנשפטו לשנות מאסר ארוכות בשל עבירות צווארון לבן, ועל תמיכתו החזקה בכל נושא דתי ונתינת הגנה בהעברת חוקים שמגנים על חופש הדת, ולאחרונה עם תמיכה בפתיחת בתי הכנסת בניגוד לדעת מושלי מדינות בכל הנוגע לנגיף הקורונה.

במכתב מציינים הרבנים כי הם "כותבים כדי להביע את תודתנו העמוקה אליך, אדוני הנשיא, במיוחד לאור הצהרתך לאחרונה כי יש לראות בבתי תפילה ומוסדות דת כ'חיוניים'. נתת קול חזק למה שכל האנשים הטובים יודעים מעל לכל ספק: שעכשיו, יותר מתמיד, עלינו לפנות לאלוקים הכל יכול, לחזק את אמונתנו ולהישאר נאמנים לערכים שלנו מול הצרות הנוכחיות הללו".

הרב משה מורגרטן והנשיא טראמפ

עוד נאמר במכתב: "אתה מבין, אדוני הנשיא, כי האמונה שלנו באלוקים היא שתשאיר אותנו חזקים ותוציא אותנו מהאסון הזה".

הרבנים הודו לנשיא טראמפ על תמיכתו חסרת התקדים ביהודים. "אנו סומכים על אמונתנו באלוקים כדי להתגבר על האתגר המכריע הזה", כתבו. "זו הסיבה לאישור שלך לחופש דת כל כך חשוב, במיוחד בתקופה בה אנו זקוקים לבתי התפילה ובתי הספר הדתיים שיהיו פתוחים בצורה בטוחה והגיונית עכשיו יותר מתמיד, בתי תפילה ובתי ספר דתיים אכן חיוניים, וחיוניים להזנת הנפש, כמו שאוכל מזין את הגוף".

הרבנים בירכו את הנשיא: "חיזקת את אמריקה להחזיק בגאווה את דגל האלוקים והאמונה הדתית, כך גם אלוקים יברך אותך להוביל אותנו לניצחון במלחמתנו הנוכחית עם הקורונה, במילים מהתהילים 'מכוח אל כוח', ולהוביל אותנו קדימה לעבר טוב זמן יותר, עם ברכות אישיות של בריאות ושגשוג ושמחת לך למשפחתך וחבריך".

המכתב הוא דרמה גדולה בארה"ב החרדית, מאחר ואף אחד מהרבנים האלה מעולם לא היה מעורב בפוליטיקה. המכתב אינו תמיכה פוליטית, אלא מכתב תמיכה במעשיו של טראמפ במוסדות דת. החתימות על המכתב החלו בקיץ, והחתומים מטה נוספו לאחרונה על ידי קבוצת רבנים ואדמו"רים באופן חסר תקדים.

על המכתב חתומים האדמו"רים מסאטמר, האדמו"ר מסקווירא, האדמו"ר מבאבוב, האדמו"ר מפאפא, האדמו"ר ממונקאטש, האדמו"ר מויז'ניץ מונסי, הרב מלכיאל קוטלר מלייקווד, הרב אוסדובה מקראון הייטס חב"ד, הרב שמואל קמנצקי שליט"א, ראש ישיבת ישיבת פילדלפיה, הרב אליה בער ווכטפוגל, ראש ישיבת זכרון משה מדרום פאלסבורג, הרב משה וולפסון, משגיח במתיבתא תורה ודעת.

מכתב הרבנים

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. חבל, עכשיו בטוח הוא יפסיד  (ל”ת)

  דני

  • נהכותב מתלוצץ. אבל גם אם יפסיד יש ענין בהכרת הטוב שעד עתה. 

   דוד

 2. סוף סוף אקט של החרדים, המהווה קידוש השם,  

  ז'וז'ו

 3. "הרב אוסדובה"? שמו הוא הרב אברהם אזדאבא, אב"ד קראון הייטס  (ל”ת)


  • צודק 

   מכיר

 4. ושום מילה על התמיכה המדהימה במדינת ישראל  


  • משום שבמדינת ישראל 

   שמוליק

  • מדינת השטן (ל”ת)


 5. ילכו מחיל אל חיל  

  דובר אנגלית

 6. הפעם הראשונה שסטמאר תומכים בגלוי במועמד רפובליקני? מי יודע?  (ל”ת)


 7. האדמו"ר מקאשוי אומר שאסור לנו להתערב בבחירות של הגוים זה רק יביא לא טוב לנו אולם מכתב תודה זה בסדר אבל לא תמיכה  (ל”ת)


;