1. עמוד הבית
  2. נשים
  3. ליבה של אמא

יש לך מלא מקום בלב, בדיוק כמו לאמא רחל

אם גם את מהאימהות שמחפשות דרכים בכדי להשיג ילדים מוצלחים, ממושמעים, יראי שמים, מאושרים ורגועים, מה כדאי שתתני להם בקלות וללא קושי? • השבוע פטירת רחל אמנו ע"ה, מה נוכל אנחנו האימהות, ללמוד מאמא רחל? • ומדוע אנו מרגישות פעמים רבות תסכול ואשמה?

יוכי דנחיח' חשון תשפ"א 26/10/2020 10:26

אוהבת ומכילה קבר רחל אמנו ע"ה קבר רחל אמנו ע"ה צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

הרגשות הנפוצים ביותר שכמעט כל אמא בישראל מרגישה: תסכול, אשמה, כעס וחוסר אונים.

משעות של שיחות שלי עם אימהות אני נחשפת לכל כך הרבה סיפורים כנים ובאמת גם קשים לפעמים של אימהות עם התמודדויות לא קלות. בהרבה מן המקרים אימהות נוטות להאשים את עצמן, מרגישות מתוסכלות או שעומדות במצבי חסרי אונים ולא יודעות מה צריך לעשות ואז הן כועסות לפעמים מתייאשות ומרגישות חסרות תקווה.

ולמרות זאת גם כשיש נפילות וקשה הן לא מתייאשות, מחפשות, רוצות להיות יותר ויותר טובות ועושות מאמצים מעל כוחן כדי להיות אימהות טובות יותר.

לכל אמא חשוב משהו אחר, לאחת חשוב שהילדים יהיו שמחים, לשנייה חשוב שהילדים יהיו ממושמעים, לאחרת שהילדים יהיו מוצלחים, שילכו בדרך ד' וכו'.

ואני מאד מבינה את כל האימהות האלה שהיום בדורנו עם הרוטינה והיום הלחוץ עם כל הרצון הטוב רוצות אבל לא תמיד יכולות, רוצות ולא תמיד מספיקות, רוצות ולא תמיד רגועות.

והן שואלות מה הדבר החשוב שכדאי לי לעשות?

והשבוע פטירת רחל אימנו. חשבתי לעצמי מהי המשמעות המיוחדת שיש באמא רחל, מרחל אנחנו יכולים ללמוד כל כך הרבה, על הוויתור, על הצדקות על מה זה להתפלל ולבטוח רק בד' ולבקש ממנו כל דבר, על נחישות וכח רצון להתפלל ולקוות בלי להתייאש - ולקבל.

וכשחשבתי לעצמי על הדברים האלה שהם חשובים מאד ושאיפת כל אם בישראל להיות כמוה חשבתי בליבי מה עוד אפשר ללמוד מאמא רחל.

בעצם אמא רחל היא סמל ודוגמא לאמא אוהבת ומכילה!! אנחנו הילדים שלה וכל עם ישראל בא לבכות לה. יש לה מקום לשמוע את כל הצרות שלנו - של הילדים שלה.

היא לא נותנת לנו פתרונות, היא רק מקשיבה לנו ומתפללת עלינו. היא לא אוהבת ומכילה ילד אחד או שניים או שמונה היא מכילה עם שלם, את כל עם ישראל.

וחשבתי בליבי, כיצד יש לה כל כך הרבה מקום בלב? ואיך עושים את זה? איך היא מצליחה לשמוע אותנו, להקשיב לנו ולתת לכולנו את ההרגשה הטובה "תבואו אלי, אני אעשה הכל כדי לעזור לכם".

קבר רחל זהו המקום שכשמשהו כואב מרגישים בנח ורצון ללכת אליה לפרוק, לבכות ולבקש. והבנתי שפשוט רחל היא אמא! ולאמא יש הרבה הרבה מקום בלב! ואצל אמא המקום הבטוח ביותר לספר, להגיד את מה שכואב, לאמא יש מקום בלב לכולם - מקום שלא נגמר, אצל אמא המקום לפרוק ולהרגיש טוב אח"כ ולהישאר עם הרבה תקווה בלב.

אמא לא צריכה לתת פתרונות כי זה מספיק שהיא מקשיבה ומתפללת כדי לעזור. ואנחנו, אימהות כמו אמא רחל.

לכל אחת מאתנו יש הרבה מקום בלב, מקום להכיל את הילדים שלנו, מקום להקשיב להם, לשמוע אותם, להבין אותם, לתת להם את ההרגשה הטובה "אני כאן כדי לעזור לכם" אנחנו לא צריכות לתת פתרונות, אבל כשאנחנו מקשיבות ואוהבות אנחנו נותנות את הדבר החשוב ביותר והוא תקווה, כח וחידוש כוחות.

אז אם גם את מהאימהות שמחפשות דרכים כדי להשיג ילדים מוצלחים, ממושמעים, יראי שמים, מאושרים ורגועים תתני להם את זה, את הלב שלך- ויש לך בו הרבה הרבה מקום.

בהצלחה!

מאת: יוכי דנחי – תומכת רגשית רב תחומית מנחת הורים - מומחית למשמעת וסמכות, שיטת אימהות מודעת.

 

 

 

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;