1. עמוד הבית
  2. משפט ופלילים
  3. משפט

הפסיכיאטר קבע: רוצח הרב אוחיון כשיר לעמוד לדין

יממה לאחר שבג"ץ דחה את עתירת בני משפחת המחבל, וקבע כי יש להרוס את ביתם, החל היום משפטו של חליל עבד אלחאלק מחמד דויכאת, אשר ביצע את פיגוע הדקירה לפני כחודשיים בצומת סגולה ורצח את הרב שי אוחיון הי"ד | בפתח המשפט הוגשה לשופטים חוות דעת על ידי הפסיכיאטר המחוזי, אשר קובעת כי המחבל כשיר לעמוד לדין וכי הוא היה אחראי למעשיו בזמן הפיגוע

אבי גדלוביץ', ח' חשון תשפ"א 26/10/2020 12:31

בפתח המשפט הרב שי אוחיון הי"ד הרב שי אוחיון הי"ד צילום: פלאש90 / באדיבות המצלם

בבימ"ש המחוזי מרכז בלוד, החל הבוקר (שני) משפטו של המחבל שרצח את הרב שי אוחיון הי"ד בפיגוע הדקירה הקשה בפתח תקווה. עם תחילת המשפט הוגשה לבית המשפט חוות דעתו של הפסיכיאטר המחוזי אשר בדק וקבע כי המחבל כשיר לעמוד לדין ואחראי על מעשיו. בכך בעצם נדחתה טענת המחבל ועורכי דינו כי הוא אינו כשיר לעמוד לדין.

אמש, כזכור, דחה בית המשפט העליון, ברוב של שני שופטים את העתירה שהגישו בני משפחתו של המחבל חליל עבד אלחאלק מחמד דויכאת, אשר ביצע את פיגוע הדקירה לפני כחודשיים בצומת סגולה בפתח תקווה, ורצח את תושב העיר הרב שי אוחיון הי"ד. זאת, לאחר שבתחילת החודש הוציא בית המשפט צו זמני שמנע את ההריסה, החלטה שגררה ביקורת קשה מצד גורמים בימין. 

מי שהתנגד להחלטה להרוס את ביתו של המחבל, הוא השופט מני מזוז שידוע בפסיקותיו בנושא. כאמור, השופטים נועם סולברג ויעל וילנר קיבלו את דעת המדינה בעניין וקבעו כי יש להרוס את ביתו של המחבל. למרות ההחלטה לאשר את ההריסה, מתח השופט סולברג ביקורת על צה"ל וקבע כי "מוטב היה למפקד הצבאי לציין בהודעתו מהי העילה לנקיטת צעד זה, וראוי שכך יֵעשה בעתיד, כפי שנהוג היה בעבר, אך אין בכך כדי לשלול את חוקיות הצו".

הרב אוחיון, בן 39 תושב שכונת כפר אברהם בפתח תקווה, הותיר אחריו את אשתו וארבעה ילדים. בלילה שלאחר הפיגוע פשטו לוחמי צה"ל על הכפר רוג'יב באזור העיר שכם שבמרחב החטיבה המרחבית 'שומרון', ומיפו את  ביתו של המחבל החשוד בביצוע פיגוע הדקירה. מצה"ל נמסר כי המיפוי בוצע לצורך בחינת האפשרות להריסת הבית.

כזכור, על פי כתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי מרכז, עבד חליל כפועל בניין באתר בנייה בפתח תקווה, בהתאם להיתר עבודה חוקי שניתן לו. הנאשם, כך עולה מכתב האישום, שקל וגיבש החלטה להמית באמצעות סכין אזרח או חייל ישראלים יהודים, באשר הם, "למען פלסטין, העם הפלסטיני, מסגד אל אקצא, ואללה". בהתאם להחלטתו ולתוכנית הפיגוע, נטל הנאשם סכין שהייתה במטבח אתר הבנייה, הכניסה לכיס מכנסיו, ויצא מהאתר.

לאחר שחיפש קורבן והזדמנות מתאימים לביצוע תוכנית הפיגוע במשך כשעה, הבחין המחבל בשעה 13:15 ברב שי אוחיון ז"ל, שצעד מולו ברחוב. הנאשם, כך מתואר בכתב האישום, שלף את הסכין מכיס מכנסיו ודקר את המנוח 3 דקירות עמוקות עמוקות בחזהו, שתיים מימין אשר חדרו גם לריאה הימנית, הסרעפת, והכבד, ואחת משמאל אשר חדרה גם לריאה השמאלית.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו אשר מלווה את משפחתו של הרב אוחיון מסר: "כפי שמתברר פעם אחר פעם עם ישראל מתמודדת מול אוייב אכזרי בעל פרופיל משתנה שכל מאוויו זה רצח יהודי באשר הוא יהודי. מול תאוות רצח כזאת מדינת ישראל צריכה לזקוף ראש ולהילחם בלא להירתע לא מהאוייב מחוץ ולא מגורמים מבית האוחזים במוקדי כוח והפועלים להחליש את ביטחון המדינה.

יש ארגונים במימון זר שמיד לאחר כל פיגוע נתעב מסייעים למחבלים ולא בוחלים בשום טענה, מבחינתם ניתן לחלץ מחבל מהעמדה לדין בהמצאת מצבים נפשיים, ולמנוע הריסת בתי מחבלים בהבאת טיעונים הזויים ושקריים. לצערנו לעיתים ישנם בבתי המשפט שופטים שתומכים בקו זה. שמח שבמקרה שלנו הדבר לא צלח."

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;