1. עמוד הבית
 2. נשים
 3. משפחה

הורים גרושים? כל מה שתצטרכו לדעת על הפחתת מזונות

הסוגייה המעסיקה הורים, מייצגים, שופטים או דיינים, לעיתים קרובות היא סוגיית הפחתת המזונות, כאשר האב מעוניין בשינוי חיוב המזונות שנקבע לו לשלם בעבור ילדיו לאחר הגירושין, מהו המבחן אותו צריך לעבור? ומה נצרך ממנו להוכיח?

אסתי וייסלר, כ"ג חשון תשפ"א 10/11/2020 09:14

שלא תזדקקו ילד עם אביו ילד עם אביו צילום: pixabay

הפחתת מזונות שנקבעו בהסכם

סוגיית הפחתת מזונות מעסיקה הורים, מייצגים, שופטים ודיינים. ידוע ומפורסם כי בכדי לשנות חיוב מזונות ילדים שנקבע בהסכם או בפסק דין יש להוכיח שינוי נסיבות מהותי. שינוי נסיבות מהותי הוא מונח המתייחס למבחן המורכב מפרטים מסוימים ורק כאשר עוברים את המבחן ניתן להתקדם לשינוי החיוב. לפעמים השינוי הוא כלפי מעלה ולפעמים השינוי הוא כלפי מטה.

כיום אנחנו מצויים בעידן חדש בכל מה שקשור למזונות ילדים בבתי המשפט. העידן החדש נוצר בעקבות פסיקה של בית המשפט העליון המכונה בע"מ 919/15. מעיון מפסקי דין שנתנו לאחרונה בבית המשפט לענייני משפחה ניתן ללמוד על מגמה חדשה כשמדובר בקטינים מעל גיל 6.

במקרים כאלו נוכל לראות הפחתה משמעותית כי החיוב החדש יקבע לפי עמ' 919. לדוגמא ניתן לראות את פסק הדין של כבוד השופטת גילה ספרא – ברנע, בתלה"מ 19435-11-18, מיום  04.09.2020 לענין הפחתת חיוב שנקבע בהסכם.

מדובר בשלושה ילדים מעל גיל 6. הסכם הגירושין נחתם בשנת 2016, המשמורת נקבעה אצל האם עם זמני שהות לאב. המזונות נקבעו בסך 5,000 ש"ח. כעבור חצי שנה הורחבו זמני השהות עד כדי שהייתם אצל האב כמחצית מהזמן.

כעבור שנתיים ביקש האב להפחית את המזונות וטען כי נקלע למציאות בלתי הגיונית היוצרת  "הורה עשיר" לעומת "הורה עני". הוא סיפר כי כתוצאה מההסכם רב משכורתו מופנית לתשלום דמי המזונות, כאשר הקטינים נמצאים אצלו חצי מהזמן והוא סופג תלונות מהילדים על כך שאינו רוכש להם דברים כפי שאימם רוכשת והאב ביקש משמורת משותפת והפחתת מזונות.

האם מצידה טענה כי מה שעומד מאחורי הבקשה למשמורת משותפת (היה מדובר בהוספת יום חמישי אחת לשבועיים) הוא הרצון בהפחתת המזונות. 

בהערת אגב אציין כי בית המשפט ציין כי לפני הגשת התביעה החלוקה היתה של 8/6 סטנדרטית, היא מציינת שמדובר על חלוקה של  40%-60% כשלמעשה מדובר ב 43%-57%.

חשוב לציין כי בתסקיר העובדת הסוציאלית, צויין כי לדעתה אין מניעה להוספת היום המבוקש על ידי האב. צויין גם כי האם חוששת מההשלכות הכלכליות של המעבר למשמורת משותפת אך ניסתה לטשטש זאת באמצעות טענה לחוסר תפקוד האב.

באופן מקומם הלינה האם על תנאי שהותם של הקטינים בבית האב והיא קבלה על כך שהם ישנים שלושתם בחדר אחד בדירתו של האב כאשר בהיותם אצל האם הבנות מתגוררות עימה באותו חדר.

בפסק דין זה הוכח כי חלה עלייה מהותית בשכר האם והגדלה מסוימת בזמני השהות אצל האב ולכן מתקיים שינוי הנסיבות הנדרש.

לגבי צרכי הקטינים נקבע כי צרכי כל אחד הינם בסך 1,600 ₪ וחושב מדור רעיוני לעתיד כיוון שהאם מתגוררת אצל הוריה.

בסופו של דבר נקבע שהאב ישלם סך של 800 ש"ח לכל ילד, כולל מדור שזה הפחתה של  50% מהמזונות שהיו.

משמעותי לאן שלא תקחו את זה

זו הסיבה שכדאי להשתמש בשיטת הגירושין בשיתוף פעולה. בשיטה זו אנחנו מונעים מראש התדיינויות עתידיות

הכותבת לא ייצגה בהליך, האמור אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי.

מאת: עו"ד אסתי וייסלר, מזניקה כלכלית אנשים ועסקים באמצעות כלים משפטיים

מעוניינת לשתף אותנו בתוכן מעניין? שלחי לנו הודעה בוואטסאפ - 0583288642
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אכזריות!!!!!!!!!! כתבה ראויה להמחק! בושו והכלמו לכם , זה פוגע בילדים!!!!!!!!!!!!!!  (ל”ת)


  • למה שאמהות ירוויחו והאבות יקרסו? אין הצדקה איפה שצריך צדק יהיה 

   חחחח

  • מה אתה רוצה זה ממש לא נגד הגברים בדיוק להיפך האב צדק פה והורידו לו בתשלום המזונות מ5000 ל1600 זה דווקא לטובת הגבר כאן... (ל”ת)


  • הורים שלא מסתדרים יחד, ורבים כל הזמן מול הילדים, והבית מלא במתח וכעס 24/7 פוגע הרבה יותר בילדים. כן גירושין פוגעים בטיב החינוך וגידול הילדים אך במקרה שכבר בלתי ניתן לחיות בבית וההורים כל הזמן רק במתח וכעסים עדיף לילדים שהם יתגרשו (ל”ת)


  • אמת. הבעיה שהם לא חושבים עליהם.. רק על עצמם. מה ירוויחו וכמה חסכון (ל”ת)


 2. 800  

  יוסי

;