1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. אנ"ש

סיפור מטלטל: הילדים המחונכים ביותר בחיידר התגלו כגויים גמורים

המשפיע רבי יואלי ראטה מביא השבוע סיפור מטלטל שהגיע לאוזניו על מלמד שהופתע לראות כי ילדיה של גיורת הם הטובים ומחונכים בחיידר. כשנגש לשאול אותה על ילדיה, פרצה האם בבכי וספרה לו על החשש הגדול שעומד בפניה • "בעוד כמה שנים יגיע היום, 'יום שישי השחור"

משה ויסברג, אהרן מילר, כ"ד חשון תשפ"א 11/11/2020 18:04

"חוששת מיום שישי השחור" ילד חרדי ילד חרדי צילום: דוד כהן, פלאש 90

"ניגש אלי אברך ומספר לי סיפור נורא" פתח השבוע המשפיע הרב יואל ראטה, ראש ישיבת תפארת התורה ברסלב בשכונת ויליאמסבורג בברוקלין, בסיפור מטלטל שהכה גלים בארה"ב החרדית, והוא מובא כעת ב'בחדרי חרדים'.

רבי יואלי סיפר לתלמידיו את אשר סיפר לו בעל המעשה: "אני מלמד בתלמוד תורה מסוים, ויש משפחה ששולחת את ילדיה אל התלמוד תורה שלנו, כבר לימדתי כמה וכמה מילדיה והמשפחה הזאת - פלא עצום - הילדים הם מחונכים ביותר, בקיצור ילדים טובים".

המלמד המשיך וסיפר: "מדובר בילדים שכיף וזכות בשבילי להיות המלמד שלהם. חשבתי שוב ושוב מה יכול להיות הזכות של ההורים שזכו לכאלו ילדים טובים? החלטתי שכשאפגוש את אחד מהורי הילדים אשאל אותה לפשר הדבר. פליאתי התעצמה שבעתיים, כשגיליתי כי אם המשפחה גיורת, וכמה שקשה ומורכב תמיד להורים בענייני חינוך, על אחת כמה וכמה קשה כשמדובר בגרים".

"וכך עברה לה שנה ועוד שנה עוד ילד מהמשפחה נכנס ללמוד אצלי ועוד ילד, ופליאתי רק הולכת וגוברת וגוברת. עד שביום אחד, הגיעה האמא בעצמה לתלמוד תורה לצורך כלשהו".

"ניגשתי אליה", מספר המלמד, "ואמרתי לה שיש לי שאלה שכבר מנקרת בראשי זה כמה שנים, ואני חייב לשאול אותה לפשר הדבר, העליתי בפניה את העניין, ילדים כאלה מתוקים ומחונכים ובזהירות ועדינות השחלתי, ועוד הרי אתם גרים... היא עמדה מולי נדהמת ומרוגשת".

לאחר כמה רגעים פתחה האמא וספרה את סיפור חייה, "התגיירתי לפני כמה שנים, הילד הגדול שלי היה בן 3 והקטן היה בן חצי שנה, כידוע בהלכה, אי אפשר לגייר ילד. אמנם הם מחונכים אבל יהודים הם לא, אמרה האמא ופרצה בבכי".

"בעוד כמה שנים יגיע היום, 'יום שישי השחור' כמו שאני נוהגת לקרוא לו, היום לפני בר המצווה של בני בכורי, אנחנו הולכים להכניס אותו לחדר סגור ולספר לו שהוא בכלל לא נקרא יהודי ולתת לו את ההחלטה, האם הוא רוצה להיות יהודי, או חס וחלילה להמשיך להיות גוי, מהיום הזה אני לחוצה כל חיי אני לא רק לחוצה אני רועדת" אמרה האמא כשהיא נשנקת מבכי ודמעות.

"את כל חיי עזבתי, את המשפחה, את החברות, את העבודה, את העיר, את הכול עזבתי בשביל היהדות, ואז אני יודעת שבני הולך לשבת שם לבחור בין טוב לרע, להיות יהודי, או חס וחלילה להישאר גוי" אמרה האמא למלמד שמשחזר: עמדתי שם ממול מצומרר כולי, אזרתי אומץ ואמרתי לה אבל עוד לא הבנתי איך כל זה קשור לזכות העצומה שזכיתם לכאלו ילדים מיוחדים? האם מחתה את דמעותיה והסבירה "בדיוק בגלל אותו יום 'שישי שחור' שסיפרתי לך עליו, החלטתי שנעשה את הכול בשביל שהיהדות אצלנו במשפחה תהיה משהו מדהים ומתוק, דבר שאותו הם לעולם לא ירצו ולא יוכלו לעזוב, כל שבת אנחנו יושבים ושרים ועושים הכול שהיהדות תהא הדבר המתוק ביותר עבורם, וכמובן שאנחנו מוסיפים תפילות רותחות על העניין מעומק הלב" סיפרה האמא.

הרב ראטה סיים את הסיפור המטלטל, ואמר כי יש כאן מסר נוקב אמנם, לא כל הילדים הם גרים, אבל בדורנו כל הורה צריך לדעת שהילד או הילדה שלו גדלים, עוד מעט יחגגו להם בר מצווה, והם יצאו לרחובות ואין לאף אחד אחריות שאולי אמנם זה לא יהא רשמי בחדר בדירה סגורה אבל זה יכול להיות גם חבר שיגיע אל הילד וישאל אותו אתה בטוח שאתה רוצה להיות יהודי או שחס וחלילה... לכן עלינו ההורים יש אחריות עצומה על נפשם של הילדים להכניס בהם מתיקות וכיף, אם זה בתורה תפילה או כל דבר אחר בעבודת ה' אפילו שהם לא נולדו להורים גרים.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. למי מופנית השאלה הזאת? לחרדיות האלימה והדוחה  

  זלמן

  • בדקת כמה מעשי פשע יש אצלכם במגזר החילוני (ל”ת)

   גמל עם דבשת

  • לאיש הממורמר 

   איש חושב

  • אליך מתוסכל קטן . ולילדך (ל”ת)


  • מה הקשר ? (ל”ת)


  • איפה ראית שאלה ? (ל”ת)


 2. שטויות יהודי זה יהודי  (ל”ת)

  יוסף

 3. איזה תת רמה של מעשיות. כל כך אופייני לחינוך החרדי. ה' ישמור.  (ל”ת)


 4. המשל והנמשל צודקים מאה אחוז, אבל לנקודת המשל...  


 5. עכשיו ברור למה הם הכי מחונכים.  


  • שמעת פעם על כוח התפילה? 

   יוסי

 6. סיפורי סבתא  (ל”ת)


  • סיפור אמיתי בדוק (ל”ת)


 7. להכניס מתיקות וכיף בעבודת ה'  


  • לשאלתך 

   שימי

 8. כותרת פוגענית ונושא שלא ראוי להעלות  


  • איך זה פוגע בילדים גרים? הילדים בת"ת הם גויים גמורים שטרם עברו גיור בכלל. לא מדובר בילדים שבית דין גייר או שנולדו לגרים.  (ל”ת)


  • מה הקשר ? (ל”ת)


 9. כותרת  


 10. סיפור של שטות  

  אלון

  • מה הוא לא מכיר מגיירים אבל בגיל 13 הוא יכול למחות .. (ל”ת)


  • אגב יש לו היתר הוראה  (ל”ת)


 11. להגיד לאמא  


 12. סיפור מדהים והמסר מצמרר הרבה יותר מהסיפור  (ל”ת)

  ישראלית

 13. קראתי בספר "עריסת הבמבוק" שכשדבורה רצתה להרגיז את הוריה בהיותה ילדה היתה צורחת שבבת מצווה שלה היא לא תסכים להיות יהודיה אבל בסוף היא לא מימשה את ה"איום"  (ל”ת)


 14. בורות מזעזעת! בהחלט אפשר לגייר קטן. כתובות יא ע"א  (ל”ת)

  סעדיה הגאון

 15. בורות  


  • אז אולי הכותרת לא נכונה אבל הסיפור . והמסר (ל”ת)


 16. הילדים המחונכים ביותר בחיידר התגלו כגויים גמורים  


  • הכותרת לא משהו אבל הכול צודק ב 100 אחוז (ל”ת)


 17. הילדים יהודים. גויירו על דעת בית דין משום מזכים חאדם... לו ישמרו מצוות אפילו יום אחד אחרי 13 הרי שאי אפשר לבטל את הגירות לעולם  (ל”ת)


 18. עם ארצות  


  • לא הכונה ממש גוים  (ל”ת)


  • לא הכונה גוים הכונה שבגיל 13 הם יכולים להחליט להפסיק ליהות יהודים (ל”ת)


 19. אפשר לגייר תינוקות וכשהם גדלים ומגיעים לגיל מצוות אם הם ממשיכים לשמור תורה ומצוות הם יהודים ואם הם מוחים ואומרים שאין רצונם לשמור תורה ומצוות אז הם גויים למפרע וזה לא קורה אצל דתיים אבל אם ההורים חילונים והילד גדל החילוני אז הגיור שעשו לו בקטנותו לא תופסת והוא גוי  (ל”ת)

  יוסי

  • לך תגיד זאת לרבנות שמגיירת ככה גויים קטנים ומשיאה אותם לישראל לאחר שגדלו. כולם מדברים על ההתבוללות שיש בחו"ל, אבל פה בארץ יש ארגון מושחט שנקרא "רבנות ישראל" שמחתנת ישראל עם גויים, מתירה ממזרים, מחתנת ממזרים וכו'. אני אישית מכיר ממזרים שחיתנו אותם ברבנות, וגויים שחיתנו יחד עם ישראל. שוחד מעוור עיני חכמים ומסלף דברי צדיקים. (ל”ת)


 20. איזה רמה של תגובות. ה' ישמור.  (ל”ת)


  • ממש ככה (ל”ת)


  • אנשים מקנאים בו ! יש לו זכויות ענק !!!!!!!!! (ל”ת)


 21. אפשר לגייר גם קטנים על ידי דעת בית דין. מזה השטות הזאת לחכות לגיל 13? הם חושבים שאם יגיע לגיל 13 ויגיד שהוא לא מוכן להתגייר זה יהיה להם יותר קל? ולפי ההלכה הוא לא בנה בכלל. ברגע שגוי מתגייר אין לו שייכות למשפחה שלו. כך שאם גויה ואביה יתגיירו הם יכולים להתחתן לכתחילה ולא עושים זאת מתקנת חכמים.  (ל”ת)


  • מה זה קשור ?  (ל”ת)


  • אולי הכותרת לא מוצלחת אבל הענין והמסר אמיתי וחזק כי ע'פ ההלכה ילד שהתגייר יכול להחליט בגיל 13 שהוא לא ממשיך קנאי ןפגום מחפש כול הזמן חסרונות ובורח מהמציאות (ל”ת)


 22. אשרינו שזכינו  

  אחד חכם

 23. אין על 'בחדרי'  

  חיה

 24. חינוך באהבה  

  אאא

 25. מנהיג הדור!!!  


  • אשרינו שזכינו הלואי שיביאו ממנו עוד דברים כול יום (ל”ת)


;