1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

הנשיא ריבלין בבני ברק: התפרצות של 'נגיף השנאה' נגד החרדים

נשיא המדינה סייר היום בעיר ברק ופגש בראשי הערים החרדיות בחמ"ל הקורונה, שם קיבל סקירה מפי ממונה הקורונה במגזר החרדי אלוף (במיל') רוני נומה • "בשעת משבר כזאת, אל לנו לטפול האשמות איש על רעהו. אנו, בני העם היהודי, למודי ניסיון צורב בכל מה שקשור לסטיגמות"

ארי קלמן, כ"ח חשון תשפ"א 15/11/2020 15:15

עם ראשי הערים החרדיות נשיא המדינה בחמ"ל הקורונה בב"ב נשיא המדינה בחמ"ל הקורונה בב"ב צילום: עמוס בן גרשום לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקר היום, יום ראשון, כ"ח בחשוון, 15 בנובמבר, בעיר בני ברק ונפגש עם ראשי הערים החרדיות. הנשיא ביקר תחילה בחמ"ל הקורונה שבעיר וקיבל סקירה מפי ממונה הקורונה במגזר החרדי אלוף (במיל') רוני נומה וראש העיר בני ברק אברהם רובינשטיין.

לאחר מכן, קיים הנשיא פגישה עם ראשי הערים החרדיות: ראש העיר בני ברק אברהם רובינשטיין, ראש מועצת קרית יערים יצחק רביץ, ראש עיריית ביתר עלית מאיר רובנשטיין, ראש עיריית אלעד ישראל פורוש, ראש מועצת רכסים דן כהן וראש מועצת עמנואל אליהו גפני - בה דנו בהמשך הצעדים במאבק בנגיף הקורונה ובהיערכות הערים לחורף.

בדבריו אמר הנשיא: ״הקורונה גבתה מאתנו קורבנות רבים בנפש, והמאבק בה עד היום תובע מאתנו ויתורים קשים ביותר בניהולה התקין של שגרת חיינו. הנגיף, כפי שאנחנו יודעים, לא מבחין בין יהודים ולא-יהודים, נשים וגברים, חילונים, דתיים או חרדים. ויחד עם זאת, ישנן קבוצות באוכלוסייה שאורחות חייהן הופכים אותן לפגיעות יותר. מטבע הדברים, משפחות ברוכות ילדים עלולות להיות רגישות יותר להדבקה; מי שמתכנסים מספר פעמים ביום לתפילה, וללימוד תורה בחברותא, רגישים יותר להדבקה. זה טבעי, ולצערנו החברה החרדית שילמה ומשלמת על כך מחיר כבד, בחיי אדם."

הנשיא המשיך: "בשעת משבר כזאת, אל לנו לטפול האשמות איש על רעהו. אנו, בני העם היהודי, למודי ניסיון צורב בכל מה שקשור לסטיגמות, ולהאשמות פושעות בהפצת מחלות, לא עלינו, ומה ששנוא עליך אל תעשה לחברך. לא הוויכוח ביננו מסוכן. מסוכנת ההסתה. יש סכנה של ממש, כאשר בנוסף להתמודדות עם נגיף הקורונה, הציבור החרדי צריך להתמודד יום יום עם ההתפרצות הנוראה של נגיף השנאה. ואת הדברים האלה אני אומר לא רק כאן, בפניכם. אמרתי אותם בכנסת, ואל מול הציבור כולו, חייבים להפסיק את ההסתה נגד הציבור החרדי."

עוד אמר הנשיא: "גם כשבשורות מלאות תקווה בנוגע לחיסון מתחילות לעשות להן כנפיים, אל לנו לרפות את ידינו במאבק הבלתי מתפשר בהתפשטותו של הנגיף. עוד לא ברור מהי יעילותם של החיסונים שיפותחו, מתי יגיעו, מהן ההשפעות ארוכות הטווח של המחלה, ובאיזה קצב אפשר יהיה להתחסן. עלינו להמשיך ולתכנן את חיינו כאילו אין חיסון באופק. לתכנן איך אנחנו ממשיכים להעניק חינוך מעולה לילדים שלנו, ואני יודע שזו דאגה שמטרידה אתכם במיוחד, איך אנחנו ממשיכים להתפלל, וללמוד בבתי המדרש, איך מקיימים חתונות ללא הדבקה, איך אנחנו מאפשרים את צמיחתו המחודשת של המשק, איך אנחנו מפיגים את בדידותם של הזקנים, איך ייראו חגיגות החנוכה שממש מעבר לפינה? ואיך נציין שוב פעם את פורים? ואפילו את פסח. עלינו להקדים ולהיערך כבר מעכשיו."

הנשיא שיבח את תפקודם של ראשי הרשויות כמנהיגים בעירם ואמר: "משבר הקורונה פקד אותנו במשמרת שלנו, במשמרת שלכם. אתם נדרשתם ל"חובת ההשתדלות". נדרשתם להנהיג את הקהילות שלכם בתנאים לא פשוטים של חרדה ושל חוסר ודאות. ואחת המסקנות הבהירות ביותר מהמאבק בנגיף עד כה היא הצורך להרחיב את הסמכויות שלכם, ראשי הרשויות המקומיות. אתם, שמכירים מקרוב את הקהילות שהפקידו בידיכם את ניהול הקריות והערים, את היומיום שממנו מורכבים "החיים עצמם", אתם המנהיגים הנכונים לעת הזאת.״

בהקשר זה ציין הנשיא לטובה את יוזמת השר דרעי, לבחון את האפשרות להרחיב את הסמכויות הניתנות ל"אשכולות", להתארגנויות אזוריות של רשויות מקומיות – שחולקות מרחב גיאוגרפי, גם אם אופיין הסוציו-אקונומי, הדתי והחברתי – שונה מאוד.

"לא פעם, במהלך המשבר הזה, ראינו איך בעיות גדולות זקוקות לפתרונות מקומיים. הקרע שמאיים להתרחב בין החברה החרדית לציבור הכללי, בין ערבים ליהודים ובין חילונים לדתיים, זקוק לפתרון. לפעמים הפתרון הוא פשוט מקומי – פתרון שמפגיש את האנשים בשטח. פתרון שמעלה על נס את נקודות החוזק - ואת הצרכים של כל קבוצה. פתרון שבוחן כיצד ניתן לקדם צמיחה, לשפר את איכות החיים של כולנו, מתוך ערכים של שותפות ושכנות טובה. חכמינו הנחילו לנו את האמרה הידועה, "כל ישראל ערבים זה בזה", מטבע לשון שהוא איננו ציווי, אלא תיאור של ייעודנו המשותף," חתם הנשיא ואיחל הצלחה בהמשך המלאכה המרובה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. "הנשיא שיבח את תפקודם של ראשי העיריות החרדיות..".והם שתקו.  

    שריר

  2. למה נתנו לו להכנס לעיר?  

    שימי

  3. "בוקר טוב" בני עמך בחרו בטרור  (ל”ת)


  4. מה קרה? נזכרת? כנראה שאתה רוצה (אחרי שתסיים את כהונתך הרעה) ליבחר במשהוא אחר אז אתה צריך את הקולות שלנו  (ל”ת)


;