ח' סיון התשפ"ד
14.06.2024

נחשף: כך תסדיר עיריית בית שמש את בניית בתי הכנסת בשכונות החדשות

אחרי שברמת בית שמש ג' אוכלסו אלפי תושבים ללא מבני ציבור עיריית בית שמש הקימה מבנים לביהכנ"ס בשכונות החדשות והכריזה על הליך הסדרה למבני הפיראטיים שהוקמו ברמה ג' • יו"ר וועדת תכנון ובנייה ומחזיק תיק הנדסה הרב שמעון גולדברג: "מהלך היסטורי" • רה"ע ד"ר עליזה בלוך: "מאמינה ששיפור השירות לתושב יוביל גם למשילות, סדר, הוגנות והגינות"

נחשף: כך תסדיר עיריית בית שמש את בניית בתי הכנסת בשכונות החדשות
המבנים בבית שמש צילום: עיריית בית שמש

העיר בית שמש מתאפיינת בשנים האחרונות בקצב גדילה גבוה באופן משמעותי משאנחנו מכירים ביחס לכל עיר אחרת. בעיר שהכילה כ-50,000 תושבים בתחילת העשור הקודם, מתגוררים נכון להיום 140,000 תושבים והמספר הזה צפוי לזנק בשנים הקרובות. בין ירושלים לבני ברק, בדיוק בפאתי הדרך, מצאו להם הדור הצעיר בית חדש מה שהוביל להתפתחות המהירה של העיר.

אלא שהאכלוס המהיר של אלפי תושבים בשכונות החדשות תוך זמן קצר, הוביל למחסור משמעותי במבני ציבור וכך מצאו את עצמם תושבי רמת בית שמש ג' שהתאכלסה לפני שנים אחדות ללא בתי כנסת ומבני חינוך מה שהוביל לבינוי והצבה לא מוסדרת של בתי כנסת בשטחים הציבוריים דבר זה גרם להליכים משפטיים כנגד מספר רב של קהילות. בעבר, בשכונות הקודמות שאוכלסו, התהליך של הקמת בית כנסת לקח בין שנה וחצי לשלוש שנים, מה שגרם לכך שנפתחו בתי כנסת ללא היתרי בנייה ובוודאי שבלי חיבור בסיסי לתשתיות כמו מים וחשמל. דבר המהווה סכנת נפשות של ממש.

את המגמה הזו החליטו בעיריית בית שמש לשנות. לראשונה בדברי ימיה של העיר בית שמש וכלקח מאירועי עבר, לצד גינות, עצים ומתקנים שכבר עומדים בשכונות לתפארת, העירייה בהובלת ראש העיר עליזה בלוך ומחזיק תיק הנדסה הרב שמעון גולדברג, רכשה, הקימה והכשירה מבנים זמניים שישמשו כבתי כנסת בשכונות החדשות רמת אברהם ורמת בית שמש ד'. המבנים שהוקמו ברמת פיתוח גבוהה ויסודית על פי הסטנדרטים הגבוהים ביותר, יימסרו לקהילות שניגשו להליך מסודר שנפתח בשבוע האחרון ויקבלו את המבנים בשכירות תמורת סכום נמוך ותוך 3 שנים יוכלו להתחיל הליך של הקצאת קבע.

יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ומחזיק תיק הנדסה הרב שמעון גולדברג אמר, "תושבי השכונות החדשות לא זוכרים את ההיסטוריה של הקמת שכונות חדשות בבית שמש אך מי שזוכר יודע ומבין שרשמנו התקדמות משמעותית. תוך שלושה שבועות ייפתחו המבנים שהקימה העירייה עבור בתי הכנסת ופותחו עם תשתיות ברמה הגבוהה ביותר ובקרוב גם ייפתחו המקווה וטיפת החלב כשגינות משחקים, עצים ומתקנים כבר עומדים לרווחת התושבים".

גולדברג הוסיף, "בשונה מבעבר כשכל אחד הישר בעיניו עשה, ובניית בתי הכנסת נעשתה על ידי העמותות והקהילות עצמם, כיום אגף ההנדסה בראשותי בהתאם למדיניות ראש העיר הגב' עליזה בלוך לקחה על עצמה את בניית בתי הכנסת והם לא יושתו על הקהילות כבעבר, וזאת בשביל לייצר סדר ולמנוע השתלטות על שטחים ציבוריים ובכדי שתהיה חלוקה הוגנת. אני מחזק את התושבים שמתארגנים באופן מסודר, כדת וכדין וחשוב להעביר מסר ברור, בהתאם לחוו"ד משפטית קבוצה שתפלוש למבנה לא תוכל לקבל או להיכלל ברשימת המבקשים בית כנסת".

ראש העיר ד"ר עליזה בלוך הוסיפה, "המטרה שלנו בראש ובראשונה היא לשנות את השיח ולייצר אמון עם התושבים והקהילות. ההליך המסודר שייעשה באופן מתואם עם שקיפות כדת וכדין יאפשר לנו לייצר משילות, אכיפה וסדר בשכונות. כל קהילה מגובשת שבאה לשכונה והגישה בקשה מסודרת תקבל מענה הולם מאיתנו. אני מודה לאגף ההנדסה בראשות הרב גולדברג שעשה עבודה נפלאה, הכשרנו מגרשים מותאמים עם כל התשתיות הנדרשות וזאת באמצעות החברה הכלכלית. קהילה שתגיש לפי הנוהל, תזכה למקום תפילה ראוי ומכובד. העירייה כולה מגוייסת כדי לתת לתושבים החדשים את כל מה שהם צריכים, נעשה הכל כדי לצמצם את הפערים מהר ככל האפשר על מנת שהכניסה של התושבים תיעשה על הצד הטוב ביותר".

כאמור, על רקע הליכים משפטיים שמתנהלים בימים אלו אל מול בתי כנסת שהוקמו באופן לא חוקי, בעיריית בית שמש אף מובילים בימים אלו מהלך הסדרה והכשרה של אותם מבנים. בפגישה שהתקיימה השבוע בלשכת ראש העיר, הנחתה ד"ר בלוך להקים צוות מיוחד שיוביל את המתווה. השבוע כבר גובש הצוות שיורכב מבכירי העירייה, יועמ"ש עיריית בית שמש עו"ד מיקי גסטוירט וצוות הלשכה המשפטית, ראש מטה לשכת ראש העיר יוחנן מאלי, מחלקת נכסים ואגף הנדסה. הצוות המקצועי כבר החל בעבודתו ויגיש מסקנות לראש העיר בתוך שבועיים. העירייה מצידה תצא בהודעה מפורטת לגבי תהליך ההסדרה. בעירייה אמרו כי המהלך של הקמת והכשרת מבנים ברמה ד' ובשכונת רמת אברהם הובילו לכך שלא הוצבו מבנים באופן בלתי חוקי. כעת, אומרים בעיריית בית שמש, היעד הוא להסדיר גם את המבנים ברמת בית שמש ג'.

 

 

 

בית שמש עיריית בית שמש ראש העיר בית שמש

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד