1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

יוזמה: ילידי ארה"ב להורים שאינם אזרחים לא יקבלו אזרחות

הנשיא היוצא דונאלד טראמפ מנסה לקדם מהלך לפיו ילידי ארה"ב להורים שאינם אזרחים לא יוכרו אוטומטית כאזרחי המדינה, וזאת בניגוד לחוק הנוכחי שהונהג עד כה

יענקי פרבר, ו' כסלו תשפ"א 22/11/2020 09:40

חתימה ברגע האחרון? דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: מתוך הטוויטר שלו

טראמפ רוצה לשים סוף לחוק שמאפשר לילידי ארה"ב לקבל אזרחות גם אם הוריהם לא חוקיים.

על פי הדיווחים בארצות הברית, הנשיא טראמפ שוקל לחתום על צו שיפסיק את קבלת האזרחות האוטומטית לילדים שנולדים בארצות הברית להורים לא אזרחי המדינה.

ביום שישי אמרו גורמים שונים לאתר 'דה היל'. כי חברי ממשל טראמפ דנים בנושא בתדירות הולכת וגוברת. הם מקווים לדחוף את הנשיא לנקוט בפעולה לפני שג'ו ביידן יושבע ב-20 בינואר.

על פי החוק הנוכחי, כל התינוקות שנולדו בארצות הברית מקבלים אזרחות אוטומטית, בין אם הוריהם אמריקאים ובין אם לאו. צו ביצועי עליו כנראה יחתום הנשיא טראמפ, עשוי ככל הנראה לשים קץ להגנות משפטיות כאלה.

מטעם ממשל טראמפ סירבו להגיב באופן ספציפי לנושא. במקום זאת, סגן מזכיר העיתונות של הבית הלבן, ג'אד דיר, פרסם הודעה: "מאז כניסתו לתפקיד, הנשיא טראמפ מעולם לא נרתע מלהשתמש בסמכותו החוקית כדי לקדם כל מדיניות, ולקיים את ההבטחות שהבטיח לעם האמריקני".

מנגד כמה משפטנים אמריקאיים טוענים, כי כל צו שטראמפ חותם בנושא לא יחזיק מעמד על פי החוק. לטענתם, האזרחות מוגנת במסגרת התיקון ה-14.

עם זאת, בתי המשפט לא פסקו באופן סופי בנושא. ואם טראמפ יחתום בנושא, העניין יגיע בסוף אל בית המשפט העליון.

מאז אימוץ התיקון הארבע עשרה בשנת 1868, אזרחותם של אנשים שנולדו בארצות הברית נקבעה על ידי סעיף האזרחות בתיקון ה-14.

התיקון קובע: "כל האנשים שנולדו או התאזרחו בארצות הברית, ובכפוף לסמכותה, הם אזרחי ארצות הברית והמדינה בה הם מתגוררים".

לפיכך, כל התינוקות שנולדו בארצות הברית מקבלים אוטומטית אזרחות אמריקאית, ללא קשר למעמד החוקי של הוריהם.

מבקרי התיקון מתנגדים לעובדה שמסתננים, או שוהים בלתי חוקיים, או מבקרים בארצות הברית, יכולים להביא לעולם ילדים שיש להם זכויות אזרחיות אמריקאיות באופן אוטומטי.

לטענת המתנגדים, דו"ח משנת 2016 ב"לוס אנג'לס טיימס" תיאר את התופעה של "תיירות לידה מסין". על פי הדיווח, אזרחים סינים עשירים רבים טסים לארצות הברית כדי ללדת. משמעות הדבר היא שילדיהם הופכים אוטומטית לאזרחי ארה"ב, מה שמקל על תהליך הפנייה למכללות אמריקאיות מובילות בעתיד.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. צריך להדגיש - זה מנוגד לתיקון ה14 לחוקה  

    אפי

  2. טעות מהותית בכתבה לגבי התיקון ה 14  


;