1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. חדשות חו"ל

התקשורת בעולם חושפת: כך חגגו בסאטמר את חתונת הענק בסודיות

חתונה גדולה שנערכה לפני שבועיים בחצר סאטמר בניו יורק נשמרה בחשאיות בגלל הגבלות הקורונה. לאחר החתונה כותרות באתרי החדשות הגדולים בארה"ב דיווחו על השמחה וציטטו הדיווח מעיתון הבית של סאטמר שסיפר לקוראים כי כל ההכנות לחתונה נעשו תחת מעטה חשאיות

יענקי פרבר, ו' כסלו תשפ"א 22/11/2020 15:07

תרגמו מיידיש לאנגלית החתונה בחצר סאטמר החתונה בחצר סאטמר צילום: בחצרות סאטמר

אתר ה'ניו יורק פוסט' מדווח השבוע לקוראיו על חתונת ענק שנערכה בחצר חסידות סאטמר בארה"ב בהשתתפות אלפי חוגגים מבלי שהדבר יתגלה לרשויות.

הפוסט הוא העיתון הרביעי בגודלו בארצות הברית והוא מביא את הדיווח על החתונה שנערכה בחשאיות תוך שהוא מצטט מבטאון החסידות 'דער בלאט' השייך לחצר סאטמר מהר"א, החצר בה ארעה החתונה. 

כתב הפוסט תיאר את החתונה: "למרות המקרים הרבים של קורונה, האורחים נדחסו כתף אל כתף בתוך טמפל יטב לב בויליאמסבורג בחתונה שנערכה ב-8 בנובמבר - רוקדים ושרים צפופים בלי מסכה, כך לפי סרטונים שהגיעו לפוסט".

הפוסט ממשיך: "המארגנים תכננו להסתיר את חתונתו של יואל טייטלבוים, נכדו של הרב הגדול מסאטמר, אהרון טייטלבוים (המהר"א) מ"העיתונות הנלהבת ופקידי הממשלה", כך על פי דיווח מפורט בעיתון בשפת היידיש "דער בלאט", השייך לחסידות סאטמר.

וידאו: החתונה הגדולה שנערכ בחצר סאטמר

"בשל המצב המתמשך עם הגבלות הממשלה, ההכנות נעשו בחשאיות ובדיסקרטיות, כדי לא למשוך תשומת לב מצד זרים", דיווח הפוסט שטוען כי בחתונה השתתפו כ-8,000 איש גברים ונשים.

הפוסט ממשיך לדווח מהכתבה בעיתון דער בלאט: "בשבועות האחרונים המארגנים פעלו ללא לאות בכדי לארגן הכול בצורה הטובה ביותר. כל ההודעות על החגיגות הקרובות הועברו מפה לאוזן, ללא הודעות בכתב, ללא כרזות על קירות בית הכנסת, ללא הזמנות שנשלחו בדואר, ואפילו לא דיווח בשום פרסום, כולל העיתון הזה".

עוד ממשיך הפוסט ומביא את חתונת נכדו של האדמו"ר מהרי"י מסאטמר: "בחודש שעבר הורתה המדינה לבטל חתונה נוספת בויליאמסבורג שהייתה מתוכננת לנכדו של הרב הגדול זלמן טייטלבוים, (מהרי"י) אחיו ויריבו של אהרן, לאחר שאירוע מתוקשר זה היה צפוי למשוך 10,000 איש. הקהילה כינתה זאת "התקפה לא מוצדקת". לדברי הפוסט המקרה הזה הוביל את חסידי סאטמר מהר"א לשמור בחשאיות על החתונה שנערכה.

בהמשך כותב הפוסט כי גם ראש הקהל של סאטמר ר' מאיר זליג ריספלר ז"ל, ששמר על ההנחיות נפטר אף הוא מנגיף הקורונה וכל זאת לא מנע מהחסידים לקיים את החתונה בבית הכנסת.

גם ב'דיילי מייל' ציטטו מהעיתון ודיווחו על החתונה שנערכה בסתר וכן בכלי תקשורת נוספים ואפילו בשפה הצרפתית.  

כאן נשאלת השאלה מי תרגם לפוסט את העיתון מיידיש לאנגלית, ומה היה היה האינטרס של אותו אחד? עוד עולה השאלה, האם העיתון פרסם זאת כדי להוציא עיניים לחסידות סאטמר שלא הצליחה לארגן חתונה ענק עקב הלשנות?

הדיווח ב"דיילי מייל"

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. כנראה שאיסורי שמיים (כמו להתגרות בגויים, לפגוע בגופם של אחרים ועוד) לא חלים על אנשים מסויימים. טוב להיות חסיד שוטה. אתה לגן עדן ורבך לגהנום.  (ל”ת)


  • טיפש! אתה השוטה כאן. מכחיש שואה. מתי מוריד המסכה? זה סתם, היא לא מונעת וירוס, שמעת? (ל”ת)


  • צופה מהצד 


 2. ואז כולם מתפלאים למה קוראים ליהודים מפיצי מחלות. עושים מה שהם רוצים, מתעלמים לחלוטין מהמלצות והוראות של רופאים (שו"ע מפורש) ועושים הכל לצורך כבוד וגאווה. לחתונה לא צריך יותר מעדים ומשפחה. כל הייתר זה גאוותנות, כבוד וחומריות מיותרת. היכן עבודת השם בדיוק? הקב"ה אמר לא הוא והיא (הגאווה) יכולים לדור באותו מקום.  (ל”ת)


  • חתיכת שקרן! אתה מתעלם מההוראות. ההוראות של הרופאים הן לא לשים מסכה, כי זה מסוכן לנשימה ולמערכת החיסון ולא חוסם וירוס!!! ולא לעשות סגרים,. למה אתה עם מסיכה? למה אתה מתעלם מהוראות הרופאים, ופוגע באנשים אחרים? התבייש לך! (ל”ת)


  • אתה חוטא ומחטיא! לפי ההלכה לרופא ניתנה רשות לרפא אך ורק כשהוא מכיר את המחלה, כשיש לו ניסיון איתה, כשהוא מבין אותה היטב, וכידוע זה ממש לא המצב עם הקוקורונה, ולכן בזה אסור לסמוך על הרופאים. כמו כן לפי ההלכה, הרשות היא רק לרפא כשכבר יש חולי צריך לדרוש אחרי הרופא הבקי ביותר, אבל להגיד שמונעים מראש מחלה שאולי תהיה ואולי תפגע ואולי מסוכנת וכו וכו- לזה ממש אין להם רשות לפי ההלכה. ממש לא! ולכן אסור לעשות חיסונים שהם רק מניעה דמיונית לאדם בריא ולא טיפול רפואי לאדם חולה, הבנת? (ל”ת)


  • כל הכבוד הצטרפת לאנטישמים (ל”ת)


 3. אין על סאטמר! אוהבים אתכם! רק אתם תוכלו להציל אותנו ואת כל העולם מגיטס שר"י!!! אתם אנשי האמת האמיצים שדרככם תבוא הגאולה, וכמו שהזהיר לפני שנים הרבע זצ"ל... רוצים להחזיק בכנף מעילכם ב"ה! חיזקו ואימצו!  (ל”ת)


 4. איזה חכמים כל הכבוד, והנה תיראו שלא יהיו מזה מתים ולא הרוגים ולא מגייפה! הכיצד? אלא שעובדים עליכם הדיפסטייט. מתי מורידים מסיכות?? תבינו שזה סתם הונאה.  (ל”ת)


 5. תשובה לשאלה  


  • מי תירגם מאידיש לאנגלית? אני אגיד לך. שמעת על המתווכים היהודונים (ה"קאפוסז" בלעז)? הם! (ל”ת)


 6. כל הכבוד לסטמר תמיד לוחמים נגד השקר  

  יעקב גאלדמאן

  • עוד מעט והאמין שהקורונה לא באה בשביל 


 7. בושה  (ל”ת)

  יוסי

 8. האנטישמים בעתונות שוכחים להוסיף שב"ה לא קרה כלום, ואף אחד מהמשתתפים בחתונה לא מת חלילה  

  צבי

  • החסידים בשקרנות שוכחים להוסיף שב"ה יסתירו כל מקרה של מחלה או מוות כדי שלא ידעו חלילה (ל”ת)


 9. בושה  (ל”ת)

  יוסי

 10. הללו שלא יכלו להתאפק ופרסמו ב"דער בלאט" בהתרסה (כאן נוהגים לשרבב את הלשון) 'אומנה לכם', הכנסנו להם, על אפם ועל חמתם ערכנו חתונת אלפים - הם הם המתרגמים מיידיש לאנגלית..........  

  עמרם

 11. חילול ה' נורא והזמנת אנטישמיות  


 12. בסאטמר מחנכים על פי הכתוב...  

  שריר

 13. התגרות בגויים, געוואללדדדדד  (ל”ת)


 14. לסאטמר מותר  

  ציוני

 15. צבועים! פתאום מותר להתגרות באומות  

  צבועים

 16. לא יכלו לשמור את הסוד הלאה? הכל בשביל כבוד? ניראה לי חילול ה'..  

  חי

 17. חתונת חילול ה'  

  יוסי

;