1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

שופטי בג"ץ קבעו: נפגעי פרשיית האלטרוקסין יקבלו את הפיצוי

הפרשיה שמתנהלת מזה יותר מעשור עמדה לחוות עיכוב נוסף, לאחר שהיוע"מ לממשלה ביקש לעכב את מתן הפיצויים לנפגעים. שופטי בג"ץ דחו את הערעור וקבעו שהפיצוי ינתן מיידית

יוסף קליין, ז' כסלו תשפ"א 23/11/2020 16:55

אחרי שנים כסאות השופטים בבית המשפט העליון כסאות השופטים בבית המשפט העליון צילום: Yossi Zamir/POOL

אחרי יותר מעשור, הפיצוי לנפגעי האלטרוקסין יוצא לדרך: שופטי בג"ץ דחו אתמול את הערעור שהגיש היועץ המשפטי לממשלה שביקש לעכב את מתן הפיצויים לנפגעי האלטרוקסין, וקבעו כי הפיצוי יינתן לנפגעים מיידית, וזאת לאחר שהפרשיה מתנהלת מזה יותר מעשור. השופטים דחו את ערעורו של היועץ שביקש לעכב את הפיצוי, וזאת בכדי לאפשר לעוד נפגעים לקבל את הפיצוי, וקבעו כי עניינים של התובעים הנוספים ראוי לדיון נפרד אך לא לגרום ליתר הנפגעים לקבל את כספם.

פרשת האלטרוקסין מתנהלת מזה יותר מעשור, והיא נחשפה בפברואר 2011 אז התגלה כי הרכיב הלא פעיל בתרופה המיועדת לטיפול במקרים של אי פעולת תת בלוטת התריס, עבר שינוי על ידי היצרנית כשהדבר גורם למטופלים לסבול מתופעות לואי. השינוי קיבל אמנם אישור של משרד הבריאות ועליו דווח בהודעה לקונית לקופות החולים ולרופאים, אך המטופלים עצמם לא נחשפו לשינוי ולכך שהם עשויים לסבול מתופעות לואי בלתי מוכרות.

באותו מועד נזקקו לתרופה כ-330 אלף ישראלים, כשחלקם אכן החלו לדווח בהמשך כי הם חשים בתופעות לוואי שלא היו מוכרות קודם לכן, ביניהן דיכאון, נדודי שינה ואחרות. בעקבות זאת, ולאחר שנודע על השינוי, התארגנה קבוצת מטופלים שהגישה תביעה ייצוגית נגד חברת התרופות פריגו במטרה לקבל פיצוי בשל השינוי שנעשה מבלי שהם יעודכנו בכך.

אך זו היתה רק ההתחלה. הקבוצה, שיוצגה בין ביתר בידי עו"ד יעקב דוידוביץ, קיבלה אמנם אישור של בית המשפט ואכן בנובמבר 2017 קבע הנשיא בדימוס של בית המשפט העליון אשר גרוניס בהליך גישור, כי חברת פריגו מפיצת התרופה בישראל תשלם פיצויים בסכום כולל של 47 מיליון שקל לנפגעי השימוש בתרופה. לאחר הליך ארוך נוסף הגיעו התובעים להסדר פשרה שהושג ב-2018 וסכום הפיצויים הוקטן ל-45.7 מיליון שקל.

אך אז ביקשו להצטרף לתביעה נפגעים נוספים, כשבמקביל טענו עורכי הדין כי הפיצויים שיינתנו לתובעים לא יאפשרו להם לקבל את חלקם המלא בעד הייצוג. בנוסף, ביקש היועץ המשפטי לעכב את העברת הפיצויים שעליהם סוכם כדי לאפשר לעוד נפגעים שלא נכללו באותה קבוצת תובעים להגיש את בקשתם לקבלת הפיצוי.

לאור זאת חלו שינויים נוספים ואם בתחילה סכום הפיצויים שעמד לכל תובע הסתכם בכ-9,500 שקל, הרי שבסופו של דבר לנוכח ריבוי הזכאים לכך הוא הופחת לכ-3,000 שקל לכל אחד. אך גם אז לא נאמרה המילה האחרונה והעיכובים נמשכו.

אך נראה שכעת הגענו לישורת האחרונה. שופטי הבג"ץ דחו את הערעור שהגיש היועמ"ש, ולאחר שהרכב בג"ץ שמע את טיעוני באי כוח הצדדים, קיבל הסברים והבהרות נוספות גם מפי השופט (בדימוס) דן ארבל, שעמד בראש המנגנון לבירור התביעות, הוחלט כי יש לאשרר את ההחלטה הראשונית ולשחרר את הפיצוי כך שיגיע לתובעים.

השופט מזוז קבע כי אין לדחות את מתן הפיצוי רק משום שהיו כאלו שנזכרו 'לעלות על העגלה' באיחור והוא כותב כי "הובהר כי כל חבר מקבוצת התובעים לקבלת הפיצויים שנתקל בקשיים להגשת הבקשה במסגרת המועד שנקבע בפסק הדין, בקשתו טופלה והוא קיבל מענה. ב-14 באפריל 2019 ניתנה החלטת בית המשפט המחוזי את השופטת שטמר לפיה התאפשר למי שהגיש בקשה עד למועד שנקבע ובקשתו לא התקבלה, בשל ליקויים או חסרים שהיו בה, לשוב ולהגישה עד ל-12 במאי 2019 ונקבע שהיא תיבדק ותטופל.

"בנסיבות אלה, אין אנו רואים הצדקה להארכה נוספת של המועד להגשת בקשות, ובמיוחד בהעדר כל תשתית עובדתית לכך שקיימים חברי קבוצה נוספים המבקשים להגיש בקשות אלו. אין בפסק דיננו זה כדי להשפיע על הליכים של תובעים אינדיווידואליים, ככל שישנם כאלה. הובהר על ידי השופט ארבל ועל ידי באי כוח של חברי קבוצת המטופלים וגם של חברת פריגו, כי לא קיימת כל בעיה תקציבית למימון מנגנון בירור התביעות ולטיפול בבקשות ובכל מקרה תישמר הוראתו של בית המשפט, לפיה לא ייגרע כל סכום מהקבוצה למטרה זו".

בעקבות זאת יצא הפיצוי לדרך, כאשר 9,978 איש שזכאים ל-100% יקבלו פיצוי בסך 3,043 שקל כל אחד. 5,584 שזכאים ל-80% יקבלו פיצוי בסך 2,434 שקל ו-1,318 שזכאים ל-45% יקבלו פיצוי בסך 1,369 שקל.

עו"ד יעקב דוידוביץ, שייצג את התובעים הייצוגיים בהליכים השונים מסר בתגובה: "סוף סוף אפשר לברך עלך המוגמר. הערעור הוביל לעיכוב מיותר בתשלום הפיצויים לנפגעי אותה פרשה".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;