1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

התנזרות מסוכנת: צמחוניים סובלים יותר משברים

מחקר שנערך במשך שנים קובע: טבעוניים וצמחוניים סובלים יותר משברים | עורכי מחקר עקבו מאז 1993 ועד 2016 אחרי ארבע קבוצות שונות והגיעו למסקנות הללו

יוסף קליין, ז' כסלו תשפ"א 23/11/2020 20:39

אין בשר, אין עצמות אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: pixabay

הצמחוניים לא יאהבו לקרוא את השורות הבאות, הטבעונים יוכו שוק על ירך: מחקר שנערך במשך 23 שנים קובע כי מי שמאמץ אורח חיים טבעוני או צמחוני מסתכן בשברים ביחס למי שלא מתנזר ממזונות כאלו או אחרים.

מאמר שפורסם בכתב עת רפואי נחשב מדווח על מחקר שכלל מעקב ארוך טווח, שהחל בשנת 1993. במחקר עקבו מאז ועד 2016 אחרי ארבע קבוצות: כ-30,000 אוכלי בשר, 8,000 אוכלי דגים, 15,000 צמחונים ו-2,000 טבעונים.

במחקר עקבו החוקרים אחרי דיווחים של המשתתפים על שברים באופן כללי, ובאופן מקומי (ירך, רגל, צלע, יד, פרק יד, ועוד ועוד).

לאחר נטרול משתני רקע נמצא שלטבעונים סיכוי יותר מכפול לסבול משברים (פי 2.3), ולצמחונים ולאוכלי דגים בלבד, מקדם הסיכון היה 1.25.

מהמחקר עולה כי הגוף דורש את הערכים התזונתיים המתקבלים ממאכל בשר, עופות ודגים וחסרונם עלול להשפיע  לרעה על חוסן העצמות, כך שנפילות רבות יותר יסתיימו בשבר אותו יש לאחות.

כפי שניתן לראות, טבעוניים חשופים לסכנה גדולה יותר מאשר צמחוניים. הסיבה לכך היא ככל הנראה התנזרות של הטבעוניים מכל מוצר מן החי, כולל גבינה, חלב, ביצים ואפילו דבש. הצמחוניים לעומתם מתנזרים מבשר, עופות ודגים, אך נהנים מגבינה וביצים ועוד.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. אי אפשר להיות יהודי ולא לאכול בשר ודגים (אלא אם זה מסיבות בריאותיות שרופא אמר). כל אדם שחושב שהוא לא אוכל בשר ודגים כי החיות "מסכנות" עושה עצמו "חכם" ו"מבין" יותר מבורא עולם רחמנא לצלן. מה שהתיר התיר. מה שלא התיר לא התיר.  (ל”ת)


;