1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

טורקיה: עשרות מאסרי עולם נגזרו על 500 בכירים בצבא

לאחר ניסיון ההפיכה הדרמטי שהתרחש בשנת 2016 בטורקיה בו בכירי הצבא חברו יחד כדי להפיל את הנשיא ארדואן, השבוע נגזרו עשרות מאסרי עולם על קרוב ל-500 איש, כולל מפקדי צבא וטייסים

קובי בורנשטיין, יענקי פרבר, י' כסלו תשפ"א 26/11/2020 16:54

לאחר ניסיון ההפיכה ארדואן. צילום: רויטרס רויטרס

עשרות מאסרי עולם על קרוב ל-500 איש, כולל מפקדי צבא וטייסים, קצינים בכירים, שהואשמו בניסיון ההפיכה ב-2016 בטורקיה.

לפני ארבע וחצי שנים יותר מ-250 בני אדם נהרגו ב-15 ביולי 2016, כשחיילים מורדים הובילו מטוסי קרב, מסוקים, טנקים, יחד הם ניסו להשתלט על מוסדות המדינה ולהפיל את ממשלתו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן. לטענת טורקיה, ההפיכה תוכננה על ידי המנהיג הגולה פתהוללה גולן, החי בארצות הברית. הוא מצידו מכחיש מעורבות.

מפקד חיל האוויר לשעבר אקין אוזטורק ואנשי צבא אחרים ששירתו בבסיס האווירי באקינצ'י הסמוך לאנקרה הואשמו בפיקוד על ניסיון ההפיכה הכושל ובהפצצת מבני ממשלה, כולל הפרלמנט, הם נשפטו על הניסיון להרוג את ארדואן.

במהלך ניסיון ההפיכה, הפרלמנט הופצץ על ידי שלושה מטוסי F-16, גם הכביש הסמוך לארמון הנשיאות, מטה הכוחות המיוחדים, משטרת אנקרה, ומבנים נוספים, ארדואן היה בחופשה בדרום טורקיה וחולץ מהמקום על ידי נאמניו שנאבקו במורדים שניסו לעצור אותו ללא הצלחה.

לאחר כישלון ההפיכה, משטרת טורקיה עצרה קרוב ל-300 אלף איש בארבע השנים האחרונות. כ-150 אלף עובדי מדינה פוטרו או הושעו לאחר ההפיכה וכ-20 אלף נוספים הודחו מהצבא. בתי המשפט בטורקיה גזרו למעלה מ-2,500 מאסרי עולם במצטבר.

כזכור שני מטוסי קרב רדפו אחר מטוסו של ארדואן אך לא חיסלו אותו. כך דווחה אז סוכנות הידיעות 'רויטרס' שציטטה בכיר צבא לשעבר המעורה בפרטי ניסיון ההפיכה הכושל.

לדברי הבכיר, ביום שישי בלילה רדפו לפחות שני מטוסי קרב של המורדים אחר מטוסו של נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן שהיה באוויר בדרכו לאיסטנבול. מטוסי הקרב נעלו את הכוונות על מטוסו של ארדואן ועל שני מטוסי קרב נוספים שהגנו עליו, אך בסוף לא ביצעו את הירי. "למה הם לא הפילו אותו, זו תעלומה", צוטט הבכיר. לדברי בכיר נוסף, "המטוס הנשיאותי היה בבעיה באוויר", אך הוא סירב אז למסור פרטים נוספים על האירוע.

לדבריו, ההפיכה בוצעה מוקדם משתוכנן זאת ככל הנראה מאחר והמורדים הבינו כי הם נתונים תחת מעקב וכי זמנם קצר.

על פי דיווחים אחרים, כ-25 חיילים השתלשלו בחבלים ממסוקים אל מלון במרמריס ופתחו באש, דקות אחרי שארדואן נמלט מהמקום, ככל הנראה בניסיון לחטוף אותו.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;