לכו יחפים, זה בריא: מחקר חדש שנערך באוניברסיטת תל אביב מעלה כי הליכה ברגליים יחפות במשך עשר דקות ביום מפחיתה את כאבי הדורבן בכף הרגל. הבעיה, עמה מתמודדים רבים בעיקר בגיל המבוגר, תיעלם לפי החוקרים אם תקפידו על הליכה ברגליים יחפות.

לפי החוקרים, מעקב אחר עשרות מטופלים שסובלים מהבעיה הצביע גם על שיפור גבוה יותר בתפקוד היומיומי של אלה שהלכו יחפים בהשוואה לאלה שהלכו עם נעליים. המחקר נערך בהובלת ד"ר יוסף משהראוי מהחוג לפיזיותרפיה בבית הספר למקצועות הבריאות בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב ובשיתוף הסטודנטית מרים ריינשטיין וקופת החולים מאוחדת.

במהלך המחקר, החוקרים ליוו במשך חודש ימים כ-50 מטופלים שסבלו תקופה ממושכת מכאבי דורבן. החוקרים חילקו את המטופלים לשתי קבוצות: בקבוצה הראשונה, חברי הקבוצה צעדו יחפים על הליכון, פעמיים בשבוע, תחילה במשך עשר דקות ובהמשך עד ל-30 דקות ברצף. חברי קבוצת הביקורת, צעדו על הליכון כשנעליים לרגליהם.

ממצאי המחקר הצביעו על כך שהליכה ברגליים יחפות הפחיתה משמעותית את עוצמת הכאב בעקב הרגל, ביחס לקבוצת הביקורת, והביאה לשיפור גבוה יותר ברמת תפקודם היומיומית של המטופלים. השיפור המשמעותי בא לידי ביטוי ביכולת לעלות ולרדת במדרגות, לסחוב קניות לביתם, ללכת לאירועים משפחתיים וחלקם אף החל לרוץ ריצות למרחקים קצרים. במקביל, ההליכה ברגליים יחפות שיפרה את איכות חייהם גם בתחומים שאינם קשורים ישירות לכאב ולתפקוד הפיזי. בין היתר, דיווחו חברי הקבוצה שהלכו יחפים על כך שהרגישו נמרצים יותר, שלווים ומלאי אנרגיה יותר, פחות עייפים ויותר מאושרים.

ד"ר משהראוי הסביר: "הדורבן מתאפיין בכאבים עזים בכף רגל שמקשים על המטופלים בשגרת החיים הרגילה. המחקר הראה שהקפדה על הליכה בכלל ועל הליכה ברגלים יחפות בפרט מסייעת מאוד בהקלה של הכאב ומאפשרת לבצע פעולות פשוטות כמו ירידה במדרגות והליכה לסופרמרקט שקודם לא ניתן היה לבצע. אנו מעריכים שבהליכה ברגל יחפה העומס מועבר בעיקר לחלק הקדמי של כף הרגל ולכן הלחץ הממוקד על העקב פוחת וקיימת הפחתה גבוהה יותר בכאב".

החוקרים ממליצים על הליכה ברגליים יחפות בבית או על מסילה נעה (הליכון חדר כושר) על מנת להפחית בצורה משמעותית את כאבי הדורבן בכף הרגל. על פי המלצתם, רצוי להתחיל בהליכה בת עשר דקות מדי יום בממוצע ולהגביר את מספר הדקות היומי בהדרגה על פי הכושר האישי ובכפוף להתייעצות עם פיזיותרפיסט.

נציין, כי הליכה ברגליים יחפות על חול נחשבת מאז ומתמיד לסגולה בדוקה נגד פגיעות רבות, והוכחה כיעילה בעיקר למניעת נזקים לכף הרגל.