1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. החרדים

החרדים התפצלו: חוק 'משאל עם' אושר במליאה

חבר הכנסת צבי האוזר יזם הצעת חוק שתחייב משאל עם על כל החלטה לפינוי יישובים ביהודה ושומרון. באגודת ישראל הודיעו שייתמכו ובדגל התורה התגלו חילוקי דעות. בהתייעצות על גדו"י הוחלט להימנע | החוק עבר בקריאה טרומית

ארי קלמן, כ"ג כסלו תשפ"א 09/12/2020 15:41

ההוראה של הגרי"ש זצ"ל יצחק פינדרוס/משה גפני יצחק פינדרוס/משה גפני צילום: הדס פרוש/אוליבר פיטוסי, פלאש 90

בשעה האחרונה המליאה אישרה את הצעת החוק שיזם חבר הכנסת צבי האוזר מסיעת דרך ארץ שקובעת כי החלטה על פינוי ישובים ביהודה ושומרון תחייב קודם לכן משאל עם.

החוק עורר מחלוקת בסיעת יהדות התורה, בעוד אגודת ישראל הביעו תמיכה בחוק, בסיעת האחות הליטאית התלבטו עד שבסיומו הוחלט להימנע בהצבעה.

במהלך הבוקר הציע חבר הכנסת יצחק פינדרוס, שנחשב לסמן הימני בסיעה, כי יש לתמוך בחוק, והציג הצעה דומה שעלתה בעבר בנושא ירושלים אז הורה מרן הגרי"ש אלישיב לתמוך.

מנגד, גפני, שנחשב לסמן השמאלי בדגל, ביקש להתנגד ואמר כי עמדת גדולי ישראל היא נגד משעל עם, מחשש כי יבקשו משאל עם גם בנושאים דתיים שעולים לעיתים קרובות להכרעה.

לבסוף, שיחה שקיימו מהכנסת אל בתי גדולי ישראל הוחלט להימנע, אלא אם כן החוק תלוי בקולותיהם של סיעת דגל התורה אזי יתנגדו.

כך או כך, החוק עבר ברוב גדול כאשר ארבעת חברי דגל התורה נמנעו בהצבעה שעברה בקריאה טרומית וטרם ברור האם תקודם בהמשך חקיקה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. לכאורה מדובר בנציג עולם התורה שליחם של מרנן ורבנן ואולם בשטח האיש הזה תמיד נמצא בצד שכנגד כמו הסכמה שבשתיקה מתחת לשולחן בעד הרפורמים וכמו החוק הנוכחי ומענין אם מישהו עקב אחרי פעולותיו בעבר בטח ימצא דברים מעניינים על הטיפוס המוזר הזה שכנראה סובל מפיצול אישיות שנפשו יוצאת לפתחי בתי מדרשות ולהבדיל גם על בתי תיאטראות  (ל”ת)

  תעלומת גפני

 2. גפני לא קיבל  

  דוד

 3. ארץ ישראל היא לא "נושא דתי"?  (ל”ת)

  גלות השכינה

 4. ימין למהדרין?  (ל”ת)


;