י"ד אייר התשפ"ד
22.05.2024

זוכים ורואים בבניינה - גם במצרים • גלריה

התרגשות כזו לא ראו יהודי מצרים מזה שנים רבות: משלחת רבני חב"ד נטלו חלק בחנוכת בית הכנסת המשופץ של הרמב"ם בקהיר, שנערכה בהשתתפות שגרירים ונציגי ממשלת ישראל • כניסת מצרים - גלריה

זוכים ורואים בבניינה - גם במצרים • גלריה

בית הכנסת הרמב"ם שנהרס לפני שנים רבות, נבנה מחדש בעזרת הממשלה המצרית ותורמים מחו"ל שאף הגיעו להשתתף באירוע החגיגי. בנייתו מחדש עוררה התרגשות רבה בקרב יהודי מצרים, ואורחים רבים הגיעו מישראל ומדינות אחרות, ובהם כמה מחשובי חברי הקהילה המצרית לשעבר, המתגוררים ברחבי העולם.

באירוע בלטה משלחת מיוחדת של רבני חב"ד בראשות הרב יוסף הכט, רבה של העיר אילת, שהגיע יחד עם הרב מנדי קליין מנהל בית חב"ד אילת, והרבנים הרב מרדכי אשכנזי רבו של כפר חב"ד, הרב שמעון אליטוב חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, הסופר החסידי הרב חנוך גליצנשטיין, הרב שמואל גרייזמן משלוחי הרבי מליובאוויטש זצוק"ל לארץ הקודש, הרב מנחם מענדל הכט, רב בשכונת הצפון הישן בתל אביב. את האירוע כיבדו שגריר ישראל במצרים, ואנשי השגרירות בעבר ובהווה.

הרב יוסף הכט, אשר במשך שנים ביקר במצרים בהוראות של הרבי מליובאוויטש, על מנת לערוך סיומי רמב"ם ולחזק את הקהילה היהודית, המשיך במסורת זו, וסיים את ספר הרמב"ם, ובכך סגר מעגל, כיון שבבית כנסת זה, כתב הרמב"ם על פי המסורת חלק מספרו 'יד החזקה'. הרב נשא את דבריו בשפה האנגלית, והתמקד בהתעוררות הגדולה בעקבות חנוכת בית הכנסת.

הרב מרדכי אשכנזי, התחיל את ספר הרמב"ם מחדש, ודיבר בשפה העברית, תוך שמציין את התרגשותו מחנוכת בית הכנסת.

הרב שמעון אליטוב, נאם בשפה הערבית ובספרדית, תוך שמציין שאלו השפות שהרמב"ם גם השתמש בהם. הרב אליטוב שימח את הקהל, בשירים בערבית ובלדינו, כשאליו מצטרף הכנר ר' מאיר רוזן.

באירוע נאמו ראשי הקהילה, רבני חב"ד, שגרירים ועוד, ומסביב נראו אין ספור מאבטחים מצרים, בנייני מגורים רבים פונו מסביב לבית הכנסת, בכדי למנוע כל בעיה אפשרית.

הרב מנדי קליין מנהל בית חב"ד אילת אשר נטל חלק באירוע מציין כי למרות השיפוץ, אופיו העתיק של בית הכנסת נותר על כנו: "המקום סבל מעזובה במשך שנים רבות, וכעת לאחר בנייתו מחדש, הפאר חזר אבל האופי העתיק מזכיר ימים טובים יותר בהם הקהילה היתה גדולה בהרבה".

כלי התקשורת במצרים ובישראל דיווחו בהבלטה על האירוע החגיגי, שעורר התרגשות רבה בקרב יהדות מצרים.תורה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד