1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

נובל אנרג'י הפרו את ההיתר וישלמו יותר מ-7 מיליון

המשרד להגנת הסביבה הטיל על נובל אנרג'י עיצום כספי בסך 3.2 מיליון שקל לאחר שהפרה את תנאי היתר הפליטה לאוויר של אסדת הגז לוויתן, עיצום זה מצטרף לעיצום שהוטל עליה לפני כחודש אז הוטלו עליה כ-3.8 מיליון שקל

אהרן מילר, כ"ז כסלו תשפ"א 13/12/2020 19:46

המזהם משלם זיהום אוויר. אילוסטרציה זיהום אוויר. אילוסטרציה צילום: unsplash

סדת הגז לוויתן החלה בהפעלה חלקית רק בדצמבר 2019, כשהיא מקבלת היתר פליטה לאוויר כחוק לכל פעילויותיה. כיום, שנה אחרי תחילת הפעילות שלה הטיל המשרד להגנת הסביבה על נובל אנרג'י עיצום כספי בסך 3.2 מיליון שקל לאחר שהפרה את תנאי היתר הפליטה לאוויר של אסדת הגז לוויתן, עיצום זה מצטרף לעיצום קודם שהטיל המשרד להגנת הסביבה לפני כחודש על החברה, בסכום של 3.8 מיליון שקל, בגין הפרת תנאי היתר ההזרמה לים של אסדת הפקת הגז לוויתן.

על פי הדיווח, מבדיקות שערכו אנשי אגף איכות אוויר ושינוי אקלים של המשרד להגנת הסביבה נמצא, כי במשך החודשים ינואר-פברואר 2020, נמדדו חמש חריגות מערכי הפליטה לאוויר בארובת המחמם בטווח של בין 120% ל-180% מערך הפליטה המרבי המותר בהתאם לתנאי היתר הפליטה שניתן לחברה, וכן התגלה כשל בחיווי זיהוי תקינות להבות הפיילוט בלפידים, המהווה הפרה של תנאי היתר הפליטה.

בנוסף, בעקבות פיקוח הדוק של גורמי המשרד, נמצא כי מד הספיקה - אמצעי הפיקוח החשוב באסדה שבאמצעותו ניתן להסיק על פעילות בלפידים - היה תקול מתחילת פעילותה המסחרית של האסדה. זאת, בניגוד לטענותיה של החברה במשך חודשים ארוכים כי הוא תקין. אי-תקינות מד הספיקה מהווה הפרה חמורה.

עוד דווח כי חברת נובל אנרג'י לא דיווחה על תקלה במתקני האסדה שגרמה לאירוע הפעלת לפיד ה-LP, וזאת בניגוד לנדרש בהיתר. לפידים HP ו-LP, כפי שהוגדרו בהיתר הפליטה, נועדו לשריפת גז פחמימני, ביעילות של 98%, במצבי חירום, תקלה או תחזוקה בלבד, והפעלתם מחויבת בדיווח מידי לגורמי הפיקוח במשרד להגנת הסביבה.

לאור הפרות אלו הטיל המשרד להגנת הסביבה הטיל על חברת נובל אנרג'י מדיטרניאן, שנרכשה על-ידי שברון, עיצום כספי בסך של 3,218,950 שקל, בגין ארבע הפרות של תנאי היתר הפליטה לאוויר שביצעה אסדת הפקת הגז לוויתן, בהתאם לחוק אוויר נקי.

עיצום זה מצטרף לעיצום קודם שהטילה היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה לפני כחודש על החברה, בסכום של 3,783,276 שקל, בגין הפרת תנאי היתר ההזרמה לים של אסדת הפקת הגז לוויתן.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל אמרה עם פרסום העיצום הנוסף "חברת שברון תצטרך לעשות שיעורי בית ולהפיק את הלקחים מההפרות הבוטות של נובל אנרג׳י. נמשיך לפעול מתוך העיקרון של ׳המזהם משלם' ונפעל להמשך פיקוח הדוק על מפעלים, על-מנת לוודא קיום וציות מלא לתנאי היתר הפליטה למען בריאות הציבור והסביבה״ עוד הוסיפו במשרד להגנת הסביבה "המשרד רואה את ההפרות בחומרה ומדגיש כי נדרשת מצד החברה שקיפות, היענות וציות מלא לתנאי היתר הפליטה, בהתאם לחוק אוויר נקי".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;