ז' ניסן התשפ"ד
15.04.2024
חינוכי ומעשיר

המרוץ לחנוכה: כך הילדים שלכם ידעו לנצח ולהפסיד בכבוד

בחג החנוכה אנו מזכירים בכל יום את ניצחונם של המכבים אל מול היוונים, חג המראה את ניצחון הרוחניות אל מול הגשמיות | חנוכה הוא גם זמן מעולה לשיחה ושיתוף הילדים על ניצחון והפסד במשחק, כיצד מנצחים או מפסידים בכבוד? • משחק שיעניק לילדכם את הדבר החשוב ביותר

המרוץ לחנוכה: כך הילדים שלכם ידעו לנצח ולהפסיד בכבוד
קוביית משחק צילום: pixabay

חנוכה הוא חג של ניצחון, ניצחון הרוח על החומר, ניצחון של איכות על כמות וניצחון של הטוב על הרוע. ניצחון המכבים על היוונים הוא טריגר מעולה לפיתוח שיח עם הילדים מהו ניצחון, ניצחון שמגיע בעקבות מאמץ ודבקות בערכים שלנו, ניצחון שממלא אותנו בסיפוק.

משחק הוא תרגול מצוין איך לנצח בטעם טוב. גם אם מפסידים בתוצאה, הרי שהניצחון הוא בהתמודדות עם התסכולים והאתגרים שבמשחק. שמירה על הגינות, על התנהגות מכבדת ועל כללי המשחק היא זו שמקנה ניצחון אמתי. יש לדעת להפסיד בכבוד ולקבל את תוצאות המשחק בלי "לשבור את הכלים", אך גם לנצח בכבוד מבלי לפגוע במפסידים ולהתרברב בתוצאות.

המשחק הבא, המירוץ לחנוכה, אותו הכינה רחלי אשכנזי, גננת שילוב, גם מעודד שיח על נקודות אור ונקודות הדרושות שינוי, וגם מסייע בתרגול של ניצחון והפסד בכבוד.

רכיבי המשחק: לוח המירוץ לחנוכה, חיילי משחק כמספר המשתתפים, קובייה, מדליות.

מהלך המשחק: כל משתתף בתורו מטיל קובייה ומתקדם בלוח המשחק מספר צעדים כפי המספר שמופיע בקובייה. אם המשתתף מגיע למשבצת עם ציור חנוכייה עליו לספר לשאר המשתתפים על נקודות אור ותכונות חיוביות שיש בו,  אם המשתתף מגיע למשבצת עם ציור סופגנייה עליו לספר לשאר המשתתפים על אירועים טובים ומתוקים שקרו לו, אם המשתתף מגיע למשבצת עם ציור סביבון עליו לספר לשאר המשתתפים על דברים אותם היה רוצה לסובב ולשנות.

בסוף המשחק, לאחר שאחד המשתתפים מגיע לסוף המסלול, כל משתתף ששמר על כללי המשחק והשתתף יפה, מקבל מדלית "הפסדתי בכבוד" או "ניצחתי בכבוד" בהתאם לניצחון או להפסד.

מאת: נחמי זקלס, מנתחת התנהגות ומחברת הספרים: "כפר הרגישים" ( בנושא וויסות חושי), "מה מצב הרוח שלי?" (בנושא רגשות) ו"מעבר לארון בעלית הגג" (בנושא שגרת הקורונה)

משחק חינוך ילדים חנוכה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד