1. עמוד הבית
  2. רכב ותחבורה
  3. תחבורה

מהיום: עולים לאוטובוס ומשלמים ביישומון באמצעות הטלפון הנייד

לא רק רב קו. הכירו את יישומון 'התחנה' - כל שעליכם משתמשי התחבורה הציבורית לעשות, הוא להוריד את יישומון החדש לטלפון הנייד, לסרוק ברקוד בתחילת כל נסיעה באוטובוס ולסמן את היעד שלהם | תרעומת בציבור החרדי על הפתרון שאינו נותן מענה עבור אלו המקפידים שלא להשתמש בטלפון 'חכם'

קובי עוזיאלי, כ"ט כסלו תשפ"א 15/12/2020 08:21

מהפכה בתחבורה הציבורית שרשרת מחאה של אוטובוסים בחברת קווים שרשרת מחאה של אוטובוסים בחברת קווים צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מהפכת התשלום בתחבורה הציבורית יוצאת לדרך. לא בטוחים כמה תיסעו החודש? מהיום (שלישי) לא תצטרכו להחליט מראש איזה חוזה נסיעות לקנות! יישומון חדש של משרד התחבורה "התחנה" יאפשר לכם דרך נוספת, גמישה ונוחה לתשלום בתחבורה הציבורית לצד כרטיס הרב קו.

היישומון החדש יאפשר בשלב הראשון לתקף נסיעות באוטובוסים באמצעות הטלפון הנייד. בהמשך, הוא יופעל גם ברכבת ישראל וברכבת הקלה בירושלים. במקביל ליישומון "התחנה", יושקו שלושה יישומונים נוספים, של זכיינים פרטיים, שיאפשרו תשלום בתחבורה הציבורית: מוביט, רב-פס ו-ANY-WAY. יתרונם הגדול של כל היישומונים הוא שאין צורך להצטייד בכרטיס רב קו והתשלום מתבצע בהתאם לשימוש בפועל.

משתמשי התחבורה הציבורית יורידו את היישומון לטלפון הנייד, יסרקו ברקוד (QR) בתחילת כל נסיעה באוטובוס ויסמנו את היעד שלהם. בכל מקטע נסיעה נדרש לתקף את הברקוד מחדש ובסוף החודש היישומון יחייב את הנוסע על פי מספר הנסיעות שבוצעו בפועל.

ח"כ אזולאי לשרה רגב: מנעי אפליית מחירים בתחבורה הציבורית

נסיעה באמצעות היישומון תחושב על פי מרחקי הנסיעה שבוצעו בפועל על פי ״שיטת הטבעות״ המחלקת את המדינה ל-6 טבעות חיוב כאשר המשתמשים נמצאים תמיד במרכז הטבעת והמרחק שאותו הם עוברים בין טבעות החיוב מהווה את הבסיס לחישוב החיוב תמורת הנסיעה. זאת, בשונה משיטת התעריפים הנהוגה כיום המחשבת את תעריפי הנסיעה עירוניים והבינעירוניים על פי טבעות גיאוגרפיות קבועות ומוגדרות מראש, מבלי להתחשב בנקודת המוצא של הנוסע.

יצוין, כי היישומון החדש משמר את ההנחות האישיות הניתנות כיום למשתמשי התחבורה הציבורית כמו למשל: אזרחים ותיקים סטודנטים, תושבי פריפריה, וחיילים.

היישומון החדש במתכונתו הנוכחית מעורר תרעומת במגזר החרדי שברובו נמנע משימוש בטלפון חכם, מה שמגביל את האפשרות לשימוש ביישומון ומביא להעלאת מחיר הנסיעה עבור נוסעים רבים. 

כזכור, במכתב ששיגר לפני מספר שבועות ח"כ ינון אזולאי לשרת התחבורה רגב הוא כותב כי היישומון "רב פס" דרכו ניתן לשלם על נסיעה בהנחה משמעותית - פוגע ומדיר אוכלוסיות מוחלשות ובהם גם חרדים.

אזולאי קבל בפניה על שיטת התשלום בתחבורה הציבורית באמצעות אפליקציה שדרכה זוכים הנוסעים להנחה משמעותית על-פני שימוש ברב-קו ובשל כך הנוסעים החרדים משלמים יותר כיוון שאינם מחזיקים בטלפון "חכם".  

לדבריו, המשרד מתעלם בכך מהעובדה כי שימוש ביישומון מדיר אוכלוסיות רבות שאינם משתמשים בסמארטפון או בכרטיס אשראי, בהם חרדים, קשישים, ילדים, מוגבלי חשבון בנק ועוד... שהפתרון היחיד עבורם הוא לשלם באמצעות רב-קו ובמחירים שהותאמו לו - גם אם הוא יקר משמעותית. 

שרת התחבורה מירי רגב אמרה בתגובה לרפורמה החדשה כי "היישומונים החדשים מביאים לידי ביטוי את היתרונות שבחיבור בין טכנולוגיה לתחבורה לטובת הנוסעים. אני שמחה שבזכות התערבותי ועמידה על תעריפים מוזלים לפריפריה ושמירה על פרטיות המשתמשים, האפליקציות יציעו שירות נגיש וחכם לכלל אזרחי ישראל. בחודשים הקרובים עם הטמעת המערכת גם בשירות רכבת ישראל יתאפשר למשתמשים שירות מושלם, שיאפשר לנוסעים וודאות באשר להסדר הנסיעה המומלץ עבורם. זהו עוד צעד בחזון לחבר את ישראל באמצעות תחבורה ציבורית חכמה, ירוקה, נוחה ונגישה".

 

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;