1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

היום יינתן גזר דינו של הנאצי שניסה לבצע טבח בבית הכנסת ביום הכיפורים

היום ייחרץ גזר דינו של שטפן באלייט שניסה לפרוץ לבית כנסת בעיר האלה שבמזרח גרמניה ביום הכיפורים בשנה שעברה | "ההתקפה על בית הכנסת בהאלה הייתה אחד המעשים האנטישמיים הדוחים ביותר מאז מלחמת העולם השנייה", אמר התובע

יענקי פרבר, ו' טבת תשפ"א 21/12/2020 08:59

לא מתחרט המחבל מגרמניה המחבל מגרמניה צילום: מתוך הסרטון

בית משפט בגרמניה אמור לתת היום את גזר הדין על האירוע שהפך כמעט למעשה זוועה אנטישמי הקשה ביותר במדינה מאז מלחמת העולם השנייה.

שטפן באלייט הוא הנאצי המואשם ברציחת שני אנשים לאחר שניסה להסתער על בית כנסת בעיר האלה במזרח גרמניה ביום הכיפורים לפני שנה וחצי, שטפן ניסה להסתער על בית כנסת אך מזימתו לא צלחה.

התובעים אמרו במהלך הדיונים כי "דלת מבוצרת בבית הכנסת בה שהו 52 מתפללים ביום הקדוש ביותר בשנה היהודית, הייתה הדבר היחיד שמנע מהתוקף החמוש לבצע מרחץ דמים מתוכנן".

לאחר שלא הצליח להסתער על בית הכנסת ב-9 באוקטובר 2019, ירה הנאצי למוות בעוברת אורח ובגבר אחר ששהו בחנות קבב שנמצאת במקום.

במהלך משפטו בן חמשת החודשים, הנאשם מהימין הקיצוני שטפן באלייט (28) הכחיש את השואה בבית המשפט בגלוי, דבר שנחשב לפשע בגרמניה.

"ההתקפה על בית הכנסת בהאלה הייתה אחד המעשים האנטישמיים הדוחים ביותר מאז מלחמת העולם השנייה", אמר התובע קאי לוהס לבית המשפט בעיר מגדבורג כאשר המשפט הסתיים.

התביעה דרשה מאסר עולם, אך צוות ההגנה שלו ביקש רק "עונש הוגן".

"הם האויבים שלי", אמר שטפן במהלך המשפט, בכתב האישום נכתב כי הרוצח פעל ממניע של "אידיאולוגיה גזענית, שנאת זרים ואנטישמיות" כדי לבצע התקפה לא רק נגד מי שהוא הרג אלא נגד "החיים היהודיים בגרמניה כולה". 

במהלך המשפט אמר שגריר ישראל בגרמניה, ג'רמי יששכרוף, כי האירוע היה "רגע מאוד מאוד מדאיג בתולדות גרמניה, אם אותו בחור היה מצליח להיכנס לבית כנסת, הייתה לכך השפעה עצומה על הזהות הגרמנית לאחר המלחמה והמאבק באנטישמיות", אמר בראיון ל-AFP.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;