1. עמוד הבית
  2. בריאות
  3. חדשות בריאות

יוצאים לחווית קטיף? זהירות, זה עלול להיגמר באסון

השלכות תקופת הקורונה והסגר הובילו לרצון ליציאה חווייתית של קטיף וטיול, אם כי דבר זה גרם כנראה לעליה במספר מקרי ההרעלות שנרשמו בחודש זה לעומת תקופה זו אשתקד • שלוש סוגי פטריות רעילות הצומחות בטבע

חני לוין, ז' טבת תשפ"א 22/12/2020 18:05

ההבדל הקטן בין הפטריות אמנית משוערת אמנית משוערת צילום: דליה לוינסון

מתוך נתוני המרכז הארצי להרעלות ברמב"ם עולה כי ישנה עלייה משמעותית במספר מקרי הרעלות מפטריות בר שנרשמו בחודש זה לעומת תקופה זו אשתקד.

במהלך חודש זה, אשר טרם הסתיים, טופלו במרכז הארצי כ-43 מקרי הרעלה מפטריות אשר לוקטו בטבע, זאת לעומת 6 מקרים מחודש זה בשנה שעברה ו-26 מקרים בחודש זה בשנת 2018.

עד כה, במהלך שנת 2020 נרשמו במרכז הארצי למידע בהרעלות 63 מקרי הרעלה, לעומת 13 ו-44 מקרים בשנים 2019 ו-2018 בהתאמה.

מבין כלל המקרים שטופלו בחודשים האחרונים במסגרת המרכז הארצי למידע בהרעלות, שישה פיתחו הרעלה בדרגה בינונית עד קשה, לעומת שלושה ברבעון המקביל בשנה שעברה.

לאור העלייה במקרי הרעלות כתוצאה מאכילת פטריות שנאספו בטבע, במרכז הארצי למידע בהרעלות מדגישים כי בישראל קיימים מספר רב של מיני פטריות רעילות, העלולות לגרום נזק למערכת העיכול, כבד, כליות ועוד.

"בכל סתיו וחורף אנחנו רואים עלייה במקרי הרעלה כתוצאה מליקוט פטריות בר ואכילתן", מציינת דר' יעל לוריא, מ"מ מנהל המרכז הארצי למידע בהרעלות, "אבל השנה המספרים פשוט עלו באופן דרמטי ואיתם גם המקרים הקשים. אנחנו לא בטוחים מה ההסבר לעלייה הזו, אבל נראה שמדובר בעוד אחת מהשלכות תקופת הקורונה והסגר. לאנשים יש פחות הזדמנויות לפעילויות, לא נוסעים לחו"ל, ונראה שהטיולים בטבע תפסו מקום מרכזי בשעות הפנאי שלנו. הציבור מטייל יותר בטבע וחשוף לחוויית הקטיף. זו אולי נראית כמו חוויה פסטורלית, אך היא עלולה להיות מסוכנת במיוחד".

"פטריות רעילות ופטריות בלתי רעילות לעיתים דומות ביותר, ובמקרים מסוימים אף נראות כמעט זהות", מציינת דר' לוריא ומוסיפה: "אני מבקשת להפריך מיתוס נוסף ולהבהיר שבישול הפטריות אינו מנטרל את הרעל שהן מכילות. צריך להבין שזיהוי פטריות דורש מומחיות רבה, כזו שלמרבית האנשים אין.

לא ניתן לזהות באופן בטוח פטריות על פי תמונות. יתרה מכך, זיהוי על פי צילומים מהאינטרנט עלול לגרום לטעויות מסוכנות. במקרים מסוימים, אנשים האוספים פטריות לאורך שנים, והורעלו למרות הניסיון שהיה להם, עקב טעויות בזיהוי. אנו ממליצים בחום לכל אלו המבקשים ליהנות מהטבע הישראלי – צאו לאתרים ולשמורות, טיילו, תספגו, תחוו ותיהנו מהטבע, ותיהנו ממנו מבלי לקטוף!".

פטריות רעילות שצומחות בטבע:

טבורית הזית (Omphalotus olearius). צילום: דר' דליה לוינסון.

אמנית המוות ( Amanita phalloides). צילום: אפרים לוינסון.

אמנית משוערת (Amanita proxima). צילום: דר' דליה לוינסון.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;