1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. בחירות 2021

מתרחק מהחרדים > סער: לא אאפשר כפייה דתית

לאחר שנאבק כשר פנים מול ר"ע תל אביב לסגור את המרכולים בשבת, גדעון סער שנתפס כמי ששומר מסורת ומקורב לגדולי ישראל ולנציגיהם בכנסת אומר הערב כי מפלגתו לא תאפשר כפייה דתית. "תקווה חדשה בראשותי לא תאפשר כפייה משום סוג, לרבות לא כפיה דתית", דברי סער

ארי קלמן, יאיר כלפה, כ"ח טבת תשפ"א 12/01/2021 22:32

השר שסגר את המרכולים בשבת גדעון סער גדעון סער צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח"כ לשעבר גדעון סער מוכר במערכת הפוליטית כמי שמחזיק בקשר הדוק עם החרדים, הוא מבקר לעיתים קרובות בבתי גדולי ישראל ומחזיק בציר פתוח עם הנציגות החרדיות בכנסת ומשכך, האפשרות לשיתוף פעולה לאחר הבחירות רלוונטי מתמיד.

הערב (שלישי) מקיים יושב ראש 'תקווה חדשה' גדעון סער כנס בחירות באמצעות ה-zoom, בו הוא מתייחס לנושאי הדת, ובראשם חוק המרכולים, שהיה מוביליו בשבתו כשר הפנים ועולה לסדר היום, בעקבות התמודדותו של ראש עיריית תל אביב רון חולדאי לכנסת ה-24.

"אני לא מאמין בכלל בכפייה מכל סוג שהוא", אמר גדעון סער לצופיו בכנס הווירטואלי והתחייב למנוע כפייה דתית. לדבריו, "אני מתחייב בפני תומכיו ואני יכול להתחייב לפניכם ולפני אזרחי ישראל שבממשלה שאני אעמוד בראשה לא תהיה כפייה וודאי שלא תהיה כפיה דתית מכל סוג שהוא".

בנושא סגירת המרכולים בשבתות וחגי ישראל, אמר סער, "אפילו לא הייתי חבר כנסת כשחוק המרכולים עבר בכנסת. יש הרבה דיס אינפורמציה לגבי העבר שמופצת גם על ידי ארגונים פוליטיים אבל הסוגיה העקרונית שתקווה חדשה בראשותי לא תאפשר כפייה משום סוג, לרבות לא כפיה דתית".

ולעובדות, אמנם גדעון סער לא היה ח"כ כאשר חוק המרכולים חוקק, אולם בתקופת כהונתו בשנת 2014, נלחם כדי לסגור את המרכולים בשבת באמצעות חוק העזר העירוני.

בהחלטה שפרסם בתאריך 29.6.2014, נימק השר סער: "חוק העזר המוצע בא להכשיר פעולתם של למעלה מ-300 בתי עסק למימכר מזון בגודל של עד 800 מטר, אשר משך שנים רמסו את חוק העזר ברגל גסה. בנוסף, החוק מעניק לראש העיר להתיר לפתוח בעתיד מספר נוסף, בלתי מוגבל, של בתי עסק נוספים וזאת מבלי שפורטו קריטריונים וללא צורך לקבל אישור ממועצת העיר".

לדברי סער אז, "חוק זה פוגע בצורה לא מידתית בערך השבת כיום המנוחה הכללי במדינת ישראל וחורג מן הכלל בדבר איסור מסחר בשבת בצורה בלתי סבירה. נוכח כל האמור לעיל, הנימוקים כבדי המשקל אשר פורטו בהרחבה, החלטתי לפסול את הסעיף הנוגע לעניין פתיחתם של מרכולים ברחובות העיר ואת הסעיף אשר מסמיך את ראש העיריה להוסיף או לגרוע מהרשימות המרכולים, הרחובות והמתחמים". דברי השר.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אני בתור חרדי גם נגד כפי' דתית, שיעשו מה שהם רוצים, העיקר שיתנו לנו מנוחה  

  יואל

  • מסכים עם כל מילה. רק שאת החינוך החרדי צריך לבנות מחדש לכלל האכלוסייה 

   פרענק

  • אתה טועה 


  • זו תגובה של אדם אנוכי להפליא 


  • שיעשו מה שרוצים העיקר שיתנו לנו כסף 


 2. בנט תתעורר  

  ח.ב.

  • בנט? 


  • הבעיה שלבנט אין... 


 3. סער אדם כמעט הוגן  

  אחד מהעם

 4. כמו בגין ומרידור. ..  (ל”ת)

  מתחיל להתהפך

 5. תגובה 1  

  שלום ניסים

 6. 1 צודק ב 100% - ויותר מזה שזה רק מרחיק אותם עוד יותר הנסיון לכפות .. שבלאו הכי לא ממש מצליח  (ל”ת)


 7. אנחנו החרדים דורשים כפייה דתית. בלי זה לא נצטרף לאף ממשלה. תחזיקו אותנו...  (ל”ת)


 8. לעצור את הכפייה החילונית  

  אם כבר

 9. הכוונה של 1 הוא כי הכפיה בין כך לא מביאה שום תועלת  

  חיים

 10. למעיר השלישי על מספר 1 אנחנו מקבלים חלק קטן מהמסים  

  צבי

;