1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

פרופ' בליצר: "אם לא תהיה ירידה, הסגר יוארך"

"מספר הנדבקים החדשים מדי יום שובר שיאים. קצב ירידת התחלואה נמוך ממה שקיוו", כך אומר פרופ' רן בליצר, ראש פרויקט 'מגן ישראל' למאבק בקורונה על שיעורי התחלואה הגבוהים והסגר המהודק 

קובי עוזיאלי, ד' שבט תשפ"א 17/01/2021 03:13

התחלואה נמשכת מחלקת קורונה בביה"ח הפלסטיני בדורא מחלקת קורונה בביה"ח הפלסטיני בדורא צילום: Wisam Hashlamoun/Flash90

פרופ' רן בליצר, ראש קבינט המומחים של פרויקט 'מגן ישראל' למיגור הקורונה, שוחח עם ניסים משעל ב-103fm על שיעורי התחלואה הגבוהים מנגיף קורונה, ועל האפשרות שנצא מהסגר בתאריך המתוכנן.

תחילה התייחס פרופ' בליצר למספר הנדבקים בקורונה, ששובר שיא עם מעל ל-9,000 נדבקים ואמר: "המספר הזה הוא מספר שיא, והמשמעות של זה היא שבערך שבוע וחצי אחרי כל יום כזה של 9,000 נדבקים, אנחנו רואים מעל 150 חולים קשים חדשים מגיעים לבתי החולים".

וכל זה למה? הרי יש סגר.

"אז לפני שבוע וחצי, כשנקבע המספר הזה שאנחנו רואים היום, לא היה בדיוק אותו הסגר שנמצא היום. וצריך להבין שגם בסגר כעת, יש רמה מסוימת של תנועה, של מפגשים. יש גבול לרמת התנועה והשליטה בזה. אני מצפה וחושב שבעוד, להערכתי, מספר ימים לא גדול, אנחנו נתחיל לראות את ההשפעה של הסגר הנוכחי".

לדבריו, "אנחנו נראה ירידה במספר המקרים החדשים, וכעבור מספר ימים נראה את זה במספר המקרים הקשים החדשים, ועוד כמה ימים אחר כך, נתחיל לראות שההצטברות של החולים הקשים בבתי החולים תרד, וזה יאפשר חזרה איזה מרווח נשימה".

"התקווה שלנו היא שאנחנו יודעים לחסן בקצב שאף מדינה אחרת לא מצליחה"

בהמשך התייחס לסגר, ולאפשרות שיאריכו אותו, אל מעבר לשבועיים המתוכננים. כאשר לטענתו, את זה נוכל לדעת רק באמצע שבוע הבא. "אם אנחנו נראה ירידה דרמטית, משמעותית, במספר החולים החדשים, אז אנחנו נצטרך בהחלט לחשוב שהשבועיים של הסגר עשו אולי השפעה מספקת", אמר, והוסיף: "אם לא נראה כזו ירידה דרמטית בתחלואה, הדבר האחראי לעשות יהיה להאריך את הסגר כדי להגן על אנשים מפני תחלואה ותמותה שגם ככה שוברים שיאים גם היום".

אולי זאת המוטציה הבריטית שמגבירה את התחלואה?

"אני חושב שיש יותר ויותר עדויות, שכל מה שקורה סביבנו עכשיו, קשור כנראה גם לזה. הזן הבריטי הזה, עם ריבוי המוטציות שיש בו, יש לו יכולת להתפשט טוב יותר מאדם לאדם, מאשר לזן שאנחנו הכרנו בתשעת החודשים הראשונים של המגפה. המשמעות של התפשטות מהירה יותר, זה שכל העקומות שלנו לוקחות קפיצה כלפי מעלה, ושאותו ה-R (מקדם הדבקה) המפורסם שאנחנו מדברים עליו, עלה, לפי חלק מההערכות, פי 1.5. זאת כמעט מחלה אחרת. כלומר, זאת אותה מחלה, אבל היא הרבה יותר מדבקת ממה שראינו קודם".

פרופ' בליצר המשיך ואמר: "לכן, כל ההתייחסות שלנו לאיך נראה הסטטוס קוו של חיים עם המחלה, משתנה. התקווה שלנו היא שאנחנו יודעים לחסן בקצב שאף מדינה אחרת לא מצליחה לעשות את זה, כי כאשר אחוז משמעותי עוד יותר מהאוכלוסייה יחוסן ויהיה חסין, בייחוד מהאוכלוסיות הפגיעות - קבלת ההחלטות תהיה אחרת. ובשאיפה, בזכות החיסונים, ולא רק בזכות ההתנהגות, ה-R גם ירד, ופשוט נתחיל לראות את הדרך החוצה. וזו התקווה, והיא נמצאת אצלנו, יותר מאשר אצל כל מדינה אחרת שאני מכיר בעולם".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;