1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. קורונה

דו"ח מדאיג: במקביל להתפרצות במגזר החרדי, קצב התמותה מאיץ

קורונה 2021: דו"ח חדש שפורסם ע"י חוקרי האוניברסיטה העברית מעלה נתונים קשים על היקף התפשטות התחלואה בישראל והעומס בבתי החולים | ניכרים סימנים ראשונים של בלימה, אך העומס בבתי החולים יכריע רח"ל | מנע מגיפה מנחלתך

קובי בורנשטיין, ו' שבט תשפ"א 19/01/2021 11:58

לא הסגר האחרון חרדים בקורונה חרדים בקורונה צילום: Yonatan Sindel/Flash90

דו"ח חדש של חוקרי האוניברסיטה העברית המנטר את נתוני התחלואה בישראל, מצא כי ישנם סימנים ראשונים לבלימה בעליית התחלואה, ולהשפעת הסגר. הדו"ח מציין כי קצב התמותה האיץ מאד לאחרונה כאשר סיכויי התמותה עלו והזמן הממוצע לתמותה מאשפוז במצב קשה התקצר.

עם זאת, למרות ההתמתנות, העומס בבתי החולים צפוי להישאר גבוה בשבועיים הקרובים וטרם נצפית השפעה ישירה של חיסון אוכלוסיות פגיעות. עם זאת, כן מתגלה מתאם בערים בין אחוז חיסון גבוה לתחלואה נמוכה.

בנוסף, על פי ממצאי הדו"ח ישנה הטיה לרעה מובהקת בערים החרדיות. כפי שדיווחנו אתמול, החוקרים מתריעים כי בהנחות מחמירות על סיכויי הדבקה ע"י מחוסנים ויעילות חיסון נמוכה עלולה להתקבל פריצה נוספת במרץ.

משמעות הנתונים היא שבתרחיש סביר, לא נדרשת הארכה משמעותית של הסגר הנוכחי, אולם רק בימים הקרובים תתברר יעילות הסגר בהקטנת התחלואה. התפרצות נוספת במרץ מותנית בהדבקה ע"י מחוסנים או בהיקף חיסון נמוך בקרב כלל האוכלוסייה, בשילוב עם יציאה לא מבוקרת.

החוקרים ממליצים להמשיך סגר של לפחות שבוע, לצד הגדרת תהליך יציאה של מספר שבועות. אלו יאפשרו וידוא ירידה מבוקרת למספר חולים חדשים קטן מ-1000  ווידוא ירידה משמעותית במספר החולים הקשים. בנוסף, ביסוס תוכנית היציאה על ניטור לזיהוי התפרצות נוספת, והעליה בתחלואה קשה.

מאחר וניכרים הבדלים מגזריים ומוניציפליים בתחלואה, כדאי לדרג את הפתיחה לפי רמת תחלואה וחיסון אזוריים. עניין זה רלבנטי במיוחד לפתיחת החינוך – שהשפעתה מאופיינת ע"י תבחיני תחלואה מקומיים.

על המסמך חתומים פרופ' ינון אשכנזי, פרופ' דורון גזית ופרופ' נדב כץ ממכון רקח לפיזיקה יחד עם פרופ' רונית קלדרון-מרגלית ופרופ' רן ניר-פז מבית הספר לבריאות הציבור ורפואה קהילתית באוניברסיטה העברית בירושלים ומבית חולים הדסה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. גַּם כִּי תַרְבּוּ תְפִלָּה אֵינֶנִּי שֹׁמֵעַ, יְדֵיכֶם דָּמִים מָלֵאוּ.  (ל”ת)


  2. עד שהפושעים החרדים לא יפסיקו לזלזל התחלואה והמוות יעלו  (ל”ת)


  3. עזיבת החטא זה הבסיס לתשובה  


  4. שהקב"ה ינגוף את כל המזלזלים  

    דבורה

;