1. עמוד הבית
  2. תיירות
  3. חדשות תיירות

שימו לב: תיאסר הכנסת כלים חד פעמיים לגנים הלאומיים

בעקבות הפסולת המרובה הנוצרת מכלי החד פעמי, והפיזור של כלים אלו היוצרים לכלוך בגנים הלאומיים ומהווים סכנה לבעלי החיים, בהגנת הסביבה מקדמים תיקון לכללי הסדרים וההתנהגות בגנים הלאומיים

חני לוין, ו' שבט תשפ"א 19/01/2021 21:11

בקרוב פארק הכרמל מלא בפסולת פארק הכרמל מלא בפסולת צילום: אייל כהן, רט''ג

בעקבות שינויים שחלו בתרבות הטיול והנופש בחיק הטבע בקרב הציבור הישראלי, השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל, מקדמת תיקון לכללי הסדרים וההתנהגות בגנים הלאומיים שקבועים כיום בחוק עזר לגנים לאומיים משנות ה-60.

לאחר המלצת רט"ג, השרה גמליאל תשלים בימים הקרובים את השגת האישורים הנדרשים ממשרדי הפנים, הביטחון והתחבורה, ובקרוב תעביר את הכללים לוועדת הפנים והגנת הסביבה, במטרה לאשר את הכללים עוד במהלך הכנסת ה-23.

יעל על ערמת פסולת. קרדיט: עומרי עומסי, רט"ג

הכללים המוצעים נועדו לתת מענה לכלל הגנים הלאומיים, לעדכן את ההוראות הקיימות ולקבוע הוראות חדשות הדרושות להתמודדות עם צורכי הגנים הלאומיים ושמירתם תוך פתיחה של גנים אלה לציבור הרחב, בין היתר לצורכי נופש בחיק הטבע.

הכללים מציעים הסדרה של פעילויות שונות בתחומי הגנים הלאומיים ובפעם הראשונה, יכללו איסור על הכנסת כלי אוכל ושתייה חד-פעמיים. איסור זה נועד בראש ובראשונה לצמצם את הפגיעה בטבע ובערכי הטבע המצויים מפסולת של כלים חד-פעמיים, שמתפזרים ומתעופפים ויוצרים לכלוך. כלים אלה עלולים לסכן את בעלי החיים המצויים בגנים הלאומיים, מעבר לנזקים שהשימוש העודף יוצר לסביבה הגלובלית.

איסור זה מצטרף לצעדים משמעותיים שנקטו רשויות מקומיות בעת האחרונה, שפעלו בסיוע המשרד להגנת הסביבה לחקיקת חוקי עזר להגבלת את השימוש בכלים חד-פעמיים במטרה להילחם בתופעת הפסולת, ובמיוחד פסולת הפלסטיק החד-פעמי בחופים, בגנים ובמקורות המים.

עוד על-פי הכללים החדשים, יוסדר, בין היתר, אופן הנהיגה בתחומי הגן; תיאסר השלכת פסולת בגן לאומי, אלא למכלי אצירה המיועדים לכך; תוסדר הגדרה של אזורים "שקטים" בתחומי הגנים הלאומיים, שבתחומם תיאסר הפעלה של כלי נגינה ומכשירי קול שונים; יוסדר השיט בגנים לאומיים, לרבות אופנועי ים; יוסדרו ויוגבלו ההמראות, הטיסות והנחיתות של כלי טיס וכלי רחיפה, בתחום הגנים הלאומיים ועוד.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל מתייחסת ליוזמה ואומרת: "לאחר שרתמנו רשויות מקומיות ברחבי הארץ לאסור על הכנסת כלים חד-פעמיים לחופים, אנחנו עושים זאת בסחנה, באכזיב ובשאר הגנים הלאומיים. קידמנו בתקופה האחרונה מהלכים חשובים שיצמצמו דרמטית את מפגעי הפסולת בשטחים הפתוחים. הכללים החדשים יעזרו לנו לשמור על הטבע נקי וימנעו את הפגיעה בבעלי החיים שאוכלים את הפלסטיק המושלך. יחד נמשיך לפעול להפיכת ישראל לנקייה יותר."

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;