1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

זעם בחריש: ראש העיר חובש הכיפה אישר פתיחת חנויות בשבת ומתריס

רצונו של ראש העיר חריש חובש הכיפה, לקרוץ לציבור החילוני בעיר עוררה סערה בעיר הצפונית. והקהילה החרדית הגדולה ניסתה בתקופה האחרונה להילחם ברוע הגזרה, אולם היום נפל הדבר וראש העיר אישר פתיחת חנויות בשבת. "מי שרוצה שהעיר תהיה סגורה לגמרי שיגור בבני ברק" | ליברמן מברך

אהרן מילר, ז' שבט תשפ"א 20/01/2021 19:33

"שיעברו לבני ברק" ראש העיר חריש, יצחק קשת ראש העיר חריש, יצחק קשת צילום: אתר המועצה

מקומם ומכעיס: ראש עיריית חריש חובש הכיפה יצחק קשת, העביר היום (רביעי) את 'חוק המרכולים' בעירו, בכך נפרצה חומת השבת ואושרה פתיחת מרכולים וחנויות במגבלות מסוימות גם בשבת, למרות התנגדות עזה מצד ציבור שומרי התורה בעיר, המהווה 60% מכלל תושבי העיר, מדובר בתקדים חמור המתבצע על ידי ראש עיר המגדיר עצמו כחרדי.

רצונו העקבי של ראש העיר לקרוץ לציבור החילוני בעיר עוררה סערה. והקהילה החרדית הגדולה ניסתה בתקופה האחרונה להילחם ברוע הגזרה, כשהמוזר הוא כי ראש העיר עצמו חובש הכיפה, הפנה עורף אל המגזר אותו הוא אמור היה לייצג, ואף נלחם לשם כך בנבחרי הציבור הן בזירה המוניציפלית בעיר חריש והן בזו הארצית, כשנציגי הציבור ניסו להילחם ברוע הגזרה.

גורם המעורה בפרטים אמר הערב ל'בחדרי חרדים': "עד שעה לפני ישיבת המועצה עוד ניסה יצחק קשת לנסות ולהשיג את אישורם של גדולי התורה למהלכים אותם הוא הוביל בעירו. הוא פנה אל הגאון הרב שריאל רוזנברג כמו גם אל הגר"י סילמן הם השיבו את פניו ריקם כי אין בסמכותם להניף גרזן על השבת. דברים ברוח דומה הוא שמע גם מבתי גדולי ישראל שר התורה הגר"ח קנייבסקי וראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין.

עוד הוסיף: "ראש העיר החליט שהוא מעביר את ההחלטה, בין אם הוא יקבל הסכמה בין אם לא, כשראה שהוא לא מקבל הסכמה הוא בחר שוב, כמו עוד פעולות רבות ותקדימיות שהוא העביר לאחרונה, להתריס נגד קדשי ישראל".

יצחק קשת, ראש העיר, אמר עם אישור חוק המרכולים בעירו: "חריש זו עיר לכולם, היום אנחנו עושים היסטוריה בחריש, אנחנו הנהגה אמיצה שמקבלת החלטות, המתנגדים הם קיצונים שלא מייצגים אף אחד מלבד את עצמם".

"חריש הוא לא המקום למי שלא רוצה חיים משותפים, מי שרוצה שהעיר תהיה סגורה לגמרי שיגור בבני ברק", הוסיף ראש העיר חובש הכיפה.

כזכור, בשבוע שעבר פורסם מכתב עליו חתומים רבני העיר לצד גדולי ישראל, שר התורה הגר"ח קנייבסקי וראש הישיבה הגר"ג אדלשטיין בו הם קוראים להימנע מחקיקת חוק שיפגע בסטטוס קוו בעיר ועלול להביא ליוזמות דומות בעירים נוספות.

"הובא לידיעתנו כי בעיר חריש עומדת המועצה המקומית לחוקק חוק עזר עירוני בעניין שבת קדש, ולדעת אנשי ציבור במקום הוא פורץ את מה שהיה מקובל במקום עד כה, ומתיר חילולי שבת בפרהסיא במקומות ציבוריים וכידוע יש ציבור גדול החרדים לדבר ד ' המתיישבים כעת במקום, וקיימת נהירה גדולה של חרדים למקום העתידים לשנות את צביון העיר".

הרבים ציינו עוד במכתבם כי "קביעת חוק מעין זה יהיה בבחינה בכיה לדורות, מלבד מה שהוא עלול להיות ראש – פרעות ממנו ילמדו גם מקומות אחרים ח"ו". הרבנים מוספים, "ע"כ אנו פונים לנציגי הציבור במקום לפעול לשינוי החוק המוצע, ולמנוע חילול שבת – קדשנו. וכל הפועלים בזה יתברכו ממקור הברכה", ובזכות שמירת שבת קדש נוושע במהרה בישועת עולמים".

גורם חרדי ששוחח עם 'בחדרי חרדים' בימים האחרונים אמר בזעם, "ראש העיר טוען כי הוא קיבל את אישורו של הגר"ש בעדני למהלך, זה לא יכול להיות, הרב בשום צורה לא יאשר לפתוח חנויות בשבת. הציגו לו מצג שווא", ואכן הרב בעדני הצטרף למכתב הרבנים נגד אישור החוק.

יצוין, כי לפני מספר שבועות התקיימה ברחובה של עיר קבלת שבת המונית בהשתתפות כלל קהילות שומרי התורה והמצוות בעיר חריש, כמחאה נגד פעולותיו של ראש העיר חובש הכיפה, המאפשרות את דריסת השבת בעיר הצפונית.

רב קהילת ראשית תבואתו בעיר, הרב יצחק אלגביש אמר עם אישור החוק: "היום חתכו לי רגל אחת ומרשים לחתוך גם שלוש אצבעות מהיד, אבל ב''ה שומרים על שאר הגוף. מה אומר ומה אדבר?... אבל אנחנו לא עצובים ולא מתייאשים. בע''ה עם ישראל ינצח, השבת תנצח וחריש תנצח. רוצה להביע הערכתי העמוקה ליוחאי פרגי ושלמה פרץ על עמידתם האיתנה למען קודשי ישראל". 

סגן השר אורי מקלב שפעל ללא לאות בתקופה האחרונה נגד אישור חוק המרכולים בעיר חריש אמר הערב: "לצערנו לאחר שכל גדולי ישראל והרבנים יצאו כנגד חוק העזר באופן נחרץ שביקשה מועצת העיר חריש לאשר הגיע ראש העיר לרבנים והגיש הצעה אחרת שהייתה אמורה לעשות שינוי משמעותי, התברר כי ראש העיר לא נתן תמונה מלאה והוסיף ברגע האחרון דברים הפוגעים בשמירת השבת, באופי העיר ובחינוך הילדים".

"הצעת החוק כפי שאושרה מגדילה באופן ממשי את הפגיעה בשבת קודש, תאפשר פתיחת אולמות בילוי ועסקים שונים בליבה של העיר חריש, זוהי פגיעה ממשית בצביון העיר חריש ובשבת קודש, חילולי השבת בעיר בה מתגוררים שומרי תורה ומצוות זהו דבר שלא ניתן לחיות איתו, שמירת השבת במרחב הציבורי היא שמירת הזהות היהודית ומאפשר ליהודי באשר הוא לשמור את הזיקה הבסיסית של המורשת היהודית" אמר מקלב בכאב.

עו"ד מיכאל ליטווק, תושב חריש שפעל נגד החוק, אמר הערב ל'בחדרי חרדים': ראש עיריית חריש פוגע פעם אחר פעם בקדושת השבת החל מהסכם קואליציוני המתיר חילולי שבת נרחבים, הסרת צופרים המשמיעים נעימות שבת וכעת הוא בחר להעביר חוק הפוגע בצביונה היהודי של העיר. מצער שראש עיר המגדיר עצמו שומר מצוות פועל לפי החליל של סיעת הליברלים ולא נשמע לדעתם של גדולי ישראל שהתנגדו לחוק פה אחד.
אנו בוחנים כעת את חוקיות החוק שעבר במחטף ונעשה הכל על מנת שהחוק לא יאושר על ידי שר הפנים.

יו"ר מפלגת 'ישראל ביתנו', ח"כ אביגדור ליברמן, שמוביל קו אנטי דתי במערכת הבחירות הרביעית כמו קודמותיה, בירך את ראש העיר ודרש: "תלמדו מחריש!" והוסיף, "אני מברך את ראש עיריית חריש יצחק קשת ואת עידית ינטוב, המשנה לראש העיר ונציגת ישראל ביתנו, על העברת החוק לפתיחת המרכולים בשבת לפני זמן קצר במועצה. יצחק הוא אדם דתי, חובש כיפה, שומר תורה ומצוות אשר מבין את חשיבות העיקרון חיה ותן לחיות".

עוד הוסיף ליברמן, "לא כל יום קמה עיר חדשה במדינת ישראל ועלינו לשמור על צביונה כעיר ליברלית המכבדת את אורח חייהם של כל תושביה".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. מה דתי? נראה חרדי  (ל”ת)


 2. חברים?  

  בצלאל

 3. אויש לא מקנא בו  (ל”ת)

  סמי

 4. מזכיר את ליפמן מיש עתיד  


  • לשון הרע  (ל”ת)


 5. שכחתם דבר אחד בכתבה  

  איציק

 6. אני מתפלל לבורא עולם שיחזיר בתשובה את ראש העיר  


 7. הוא לא דתי  


 8. כל הכבוד לו. צודק. תצנזרו?  (ל”ת)


 9. השבת תתבע את עלבונה  


 10. אני לא מקנא בגהנם שלו בעולם הבא!  


 11. בושה!!!  (ל”ת)

  sebastian yatra

 12. נכנס שרץ במוחו...  (ל”ת)


 13. טעות גדולה בכתבה  

  תושב העיר

 14. עם ישראל ערבים זה לזה-אלפי שנים אנשים איבדו את מקור פרנסתם למען השבת. ישנם דברים שאין לאף אחד סמכות להתיר והשבת תתבע את עלבונה, עיינו ערך רון קובי  (ל”ת)


 15. עם ישראל ערבים זה לזה-אלפי שנים אנשים איבדו את מקור פרנסתם למען השבת. ישנם דברים שאין לאף אחד סמכות להתיר והשבת תתבע את עלבונה, עיינו ערך רון קובי  (ל”ת)


 16. הוראת רב  

  מגיב

 17. חרדים נמאסתם  

  אורי

 18. די עם הלשון הרע  (ל”ת)


;