1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. החרדים

גם לאחר הסיכומים ב'אגודה': תסיסה בבעלזא, חשש מקרב בין החסידויות

גם אחרי הסיכומים הפנימיים על הקמת ועדת כספים אגודאית וסיכום להעברת המקומות הנוספים של גור וויז׳ניץ לחסידויות הקטנות, בבעלזא לא מרוצים מהסיכומים והחשש מקרבות בין החסידויות השונות, מתעצם • בכיר במפלגה מתריע: "יכולות להיות השלכות הרות אסון" | כל הפרטים

ארי קלמן, י"א שבט תשפ"א 24/01/2021 07:33

הרכבת הרשימות ספירת קולות ספירת קולות צילום: Miriam Alster/FLASH90

גם לאחר הכינוס השני של ועדת השמונה, בסיומה חשפנו ב'בחדרי חרדים' כי בסיעה המרכזית ובסיעה המאוחדת (גור וויז׳ניץ) הביעו הסכמה להעביר את המקומות השניים שלהם ברשימה לחסידויות קטנות, בבעלזא עדיין מאוכזבים מההסכם, לצד חשש בחסידויות.

כאמור, עם פיזור הכנסת הציבו בציר שבנו שלומי אמונים וחסידות בעלזא שלוש דרישות, הקמת ועדת כספים לחלוקת הכספים באגודת ישראל, התחשבות בחסידות בעלזא שלטענתם גדולה מויז'ניץ אך משובצת אחריה ברשימה ומתן ביטוי ברשימה לקהילות נוספות מלבד אלו הגדולות.

בנושא של ועדת הכספים הגיעו להבנות ראשונות אך טרם סוכם מי ירכז את פעילות הוועדה ויפעיל את כינוסה בעת דרישת החברים, כשגם בייחס לדרישה השלישית חשפנו ב'בחדרי חרדים' כי בגור וויז'ניץ הודיעו כי יעבירו את המקומות השניים שלהם ברשימה לקהילות אחרות.

בקרב החסידויות שלוטשות עיניים למקומות הללו שככל הנראה יהיו מקומות 10, 12 ו 14, קיים חשש כי יפתח קרב ומחלוקת בעיקר על ליבם של נציגי הסיעה המרכזית מאחר והמקום העשירי עלול להיות ריאלי בכנסת הבאה.

החשש הוא שנציגים ישתמשו בהעברת המקומות הללו לדילים פוליטיים בין חסידויות ולפיצולים בחיבורים הקיימים, לצורך כך עולה דרישה בקרב החסידויות שהגיעה לביטוי גם בדיון בוועדת השמונה, כי יקבעו קריטריונים לשיבוץ במקומות האלו, או לפי גודל החסידות אן לפי הוותק.

בנוסף, בחסידות בעלזא קיימת תסיסה מאז הדיון בסוף השבוע, כאשר בדרישה לדיון על סדר המקומות, במחלוקת האם המקום השלישי באגודת ישראל שייך לחסידי ויז'ניץ או בעלזא אין התקדמות, מאחר ובחסידות ויז׳ניץ הציגו מסמכים כי המקום שייך להם.

ביום שישי פורסם בביטאון שלומי אמונים- 'המבשר' תחת הכותרת "ועדת ה־8 של אגודת ישראל התפזרה מבלי בשורה של אחדות והבנה", כי קיימת ביניהם, "תחושת ההחמצה וההתמרמרות לנוכח העובדה שוועדת השמונה של אגודת ישראל שהתכנסה ביום חמישי לא יצאה עם החלטות שיבטאו את הרצון לחבר את מגוון הקהילות לתנועת אגודת ישראל".

בביטאון צוטט אחד מבכירי אגודת ישראל כאומר: "הועדה שהיתה אמורה להבין את רחשי הציבור האגודאי, להשכיל לאחד וללכד, לקרב ולחזק, לא עשתה זאת. במקום לקבל החלטות שמהן יובן כי אגודת ישראל מאחדת ומאגדת את כל הקהילות כולן, היא הרחיקה את ההחלטות".

"המשמעות של כינוסים אלו שאין ניתנות בהן תשובות הוגנות", התריעו, "יכולה להיות הרת אסון", הזהירו אותם גורמים שלטענתם, "יש ציבור גדול שמרגיש מאוכזב, ולקראת הבחירות שבפתח הוא עלול לפרש דברים על דעת עצמו, להסיק מסקנות בלתי נכונות, אך הן יהיו כאלה שעלולות להכאיב לאגודת ישראל ולנציגיה".

עוד התריעו בציר שלומי אמונים בעלזא שמתעקשים יחד על כל הדרישות, ״חבל, הם אומרים, שכך הם פני הדברים. אין מי שיכול לקחת אחריות על ההשלכות הקרובות והרחוקות, מלבד אלו שאינם מסבירים את פניהם לקהלים השונים והמגוונים של אגודת ישראל. אין מי שיישא באחריות לנוכח תוצאות בלתי רצויות, כי אם מי שכרגע נח להם לדחות שוב ושוב את קבלת ההחלטות ההגיוניות והמתבקשות".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. נמאסתם  

  מאנדהוא מאשדוד

  • לא כי בש"ס אין תככים ואין מזימות... 

   ירח

  • בבעלז נפטרים הרבה והראש שלהם באייכלר שדבוק לכסא 

   טור נוקב על הנרצחים בבלז

  • עדיף 

   זוזוט

  • ואני ישים סמוטריץ' עם גארטיל של 101 שוואנצים (ל”ת)

   שמויגר

  • תודה 

   מאנדהוא

 2. שלומי אמונים  


 3. שלומי אמונים  


 4. שלומי אמונים  


 5. מעניין מתי יהיה פריימריז בג ... נדבקתם לכסא  

  ת

 6. אין עוד חברה מסוכסכת מפולגת אלימה גזענית ובשל כך גם מסוכנת - כמו החברה החרדית. אבל הכל כמובן לשם שמים...  (ל”ת)

  בשם אלוקים

 7. בושה. ויזניץ בעלי הבית?  


  • כי בעלז אף פעם לא היו באגודה ואיפה שהם נמצאים הם מחרחרי ריב (ל”ת)

   יוני

 8. אנשים מתים ולמכחישי הקורונה מבעלזא יש מה לעשות  

  יוסי

 9. בעלזא-ויז’ניץ  

  שיעלה

 10. ממש כמו הנאצים שלא נתנו ליהודים ייצוג בבחירות  (ל”ת)

  פיק אייכלר

 11. אין על מה לריב, בחברה מתקונת הייתם מקבלים 4 בלחץ, אחרי האוזלת יד של הקרונה  (ל”ת)


 12. אינני חרדי. אך למראה הקרבות ביניכם על ייצוג לרשימה נראה שאיבדתם את הצפון ואת המצפון לגמרי.  (ל”ת)


 13. חיים בחלום הציבור לא טיפש  


 14. איי עצוב!  

  שמעון

 15. אולי תתפוס אותם איזו מוטציה  

  לא ברור

 16. מוחתחם נמאסתם הפעם מצביעים ש"ס ש"ס ש"ס  (ל”ת)

  אפשטיין חרדק

 17. כל הגורים שמנסים לקחת את הצד של ויז'ניץ  

  אני

 18. יקבעו קריטריונים לשיבוץ לפי גודל החסידות  

  הפתרון

 19. זו הכותרת הראשית???  

  זוזוט

 20. בחירות פנימיות הן צו השעה.  

  מאיר

 21. הרבנית הזקנה של הישועות משה  


 22. הרשימה צריך להיות  (ל”ת)

  אגודת ישראל

 23. רשימת אגודת ישראל החדשה לפי מפות מועצת הקהילות  


;